Pentagon nemá dostatečné přenosové kapacity

I když se americkému velení podařilo do oblasti konfliktu dopravit velice rychle statisíce vojáků a desetitisíce bojových vozidel a letounů, doprava dat mezi Pentagonem a jednotkami v Iráku vázne.
Centrální velitelství americké armády ve Washingtonu se v současnosti rve o volné datové kapacity komerčních satelitů, protože vlastní telekomunikační družice US Army nestačí pokrýt stále větší nároky moderní války na přenosové rychlosti. Vysoké nároky armády na přenosové kapacity jsou výsledkem snah o vedení „chytré války“, která vyžaduje neustálou výměnu dat mezi velením, jednotkami v boji i elektronicky naváděnými zbraněmi.

Ministerstvo obrany US tuto zprávu, kterou přinesl list The Washington Post, odmítlo potvrdit. Oznámilo pouze, že v současnosti disponuje armáda desetinásobkem satelitů oproti první válce v Perském zálivu v roce 1991. Tehdy US Army zaznamenala obdobné problémy. Prezident Satellite Industry Association však řekl, že: „Pentagon vysává veškerou volnou kapacitu satelitního spojení.“

Americká armáda však není jediným zájemcem o satelitní telekomunikační služby. O volné kapacity musí soupeřit se světovými médii, která vyslala do oblasti konfliktu své zástupce, kteří se svými redakcemi komunikují pomocí satelitních telefonů a datových spojení. Podle válečné reportérky Petry Procházkové je právě satelitní telefon a kvalitní notebook základní výbavou každého novináře v krizové oblasti.

Ozbrojené síly USA neshánějí kapacitu pro datové přenosy jen na poslední chvíli, smlouvy s provozovateli telekomunikačních satelitů uzavírá Pentagon se zvýšenou intenzitou už několik měsíců. V lednu získala kontrakt v hodnotě 120 milionů společnost Space Imaging Inc., která bude v následujících pěti letech poskytovat přenosovou kapacitu americkému úřadu National Imagery and Mapping Agency. Podobnou smlouvu s Pentagonem uzavřela i společnost DigitalGlobe, která ale odmítla sdělit podrobnosti kontraktu. Už na podzim prodala americké armádě své služby v hodnotě 100 milionů dolarů francouzská společnost Eutelsat SA. Opět bez uvedení podrobností. Obdobné zkušenosti s US Army má i Intelsat, který sídlí na Bermudách. Představitelé této společnosti pouze uvedli, že zaznamenali nárůst zájmu americké vlády a armády.

Provozovatelé satelitních sítí zažívají dobré časy od konce roku 2001, kdy začal americký útok na Afghánistán. Podle Nathanaela G. Chaberta, technického ředitele londýnské Satelitní burzy, zachránil afghánský konflikt několik satelitních operátorů před bankrotem.

Odborníci se domnívají, že armádou nakoupené přenosové kapacity mají sloužit jako záložní spojení pro vlastní armádní satelitní síť. Komerční satelity slouží také k nevojenským úlohám jako spojení vojáků s domovem nebo k přenosu televizního signálu pro vojáky v oblasti konfliktu.

Nové zbraně, které USA za dvanáct let od Války v Perském zálivu vyvinuly, jsou hlavními konzumenty stávající kapacity armádní satelitní sítě. Největšími „žrouty přenosové kapacity“ mezi stávajícími technickými prostředky americké armády jsou špionážní letouny Predátor. Přenos dat z několika kamer a dalších senzorů do operačního centra a ovládání bezpilotního letounu probíhá právě pomocí satelitního spojení, přesná data však ze zřejmých důvodů k dispozici nejsou.

Zvýšený zájem o satelitní pokrytí nad Irákem přimělo například britskou společnost Inmarsat, aby přesměrovala jednu svou telekomunikační družici do dané oblasti. Služby Inmarsatu jsou vyhledávány nejen Spojenci, ale také zástupci médií, protože Inmarsat nabízí vysokokapacitní přenosy hlasu i dat včetně videa.

Ředitelka zpravodajství stanice Fox News Sharri Berg se obává, že ani tento krok nebude stačit k pokrytí zájmu o přenosy ze strany novinářů, kterých je v oblasti přes šest set. Zároveň oznámila, že Inmarsat odmítl uzavřít kontrakty s garantovaným přístupem k službě. To je podle ní důsledek právě smluv s armádou USA.

Diskuze (11) Další článek: Nová verze bezinstalačního Linuxu

Témata článku: Pentagon, Satelitní telefon, Washington, Přesná hodnota, Francouzská společnost, Technická kapacita, Jediný zájemce, Letoun, Americký útok, Bankrot, Kapacita, Telekomunikační satelit, DOS, Americká družice, Berg, Francouzský úřad, Army, Fox, Družice, Washington Post, US Army, Komerční let, Satelitní síť, Zřejmý důvod, The Washington Post


Určitě si přečtěte

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

** Firma Intel byla založena přesně před 50 lety ** Intel začínal jako výrobce pamětí ** Dnes je největším výrobcem procesorů pro osobní počítače

David Polesný, Pavel Tronner | 10

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 142

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny