Pentagon nemá dostatečné přenosové kapacity

I když se americkému velení podařilo do oblasti konfliktu dopravit velice rychle statisíce vojáků a desetitisíce bojových vozidel a letounů, doprava dat mezi Pentagonem a jednotkami v Iráku vázne.
Centrální velitelství americké armády ve Washingtonu se v současnosti rve o volné datové kapacity komerčních satelitů, protože vlastní telekomunikační družice US Army nestačí pokrýt stále větší nároky moderní války na přenosové rychlosti. Vysoké nároky armády na přenosové kapacity jsou výsledkem snah o vedení „chytré války“, která vyžaduje neustálou výměnu dat mezi velením, jednotkami v boji i elektronicky naváděnými zbraněmi.

Ministerstvo obrany US tuto zprávu, kterou přinesl list The Washington Post, odmítlo potvrdit. Oznámilo pouze, že v současnosti disponuje armáda desetinásobkem satelitů oproti první válce v Perském zálivu v roce 1991. Tehdy US Army zaznamenala obdobné problémy. Prezident Satellite Industry Association však řekl, že: „Pentagon vysává veškerou volnou kapacitu satelitního spojení.“

Americká armáda však není jediným zájemcem o satelitní telekomunikační služby. O volné kapacity musí soupeřit se světovými médii, která vyslala do oblasti konfliktu své zástupce, kteří se svými redakcemi komunikují pomocí satelitních telefonů a datových spojení. Podle válečné reportérky Petry Procházkové je právě satelitní telefon a kvalitní notebook základní výbavou každého novináře v krizové oblasti.

Ozbrojené síly USA neshánějí kapacitu pro datové přenosy jen na poslední chvíli, smlouvy s provozovateli telekomunikačních satelitů uzavírá Pentagon se zvýšenou intenzitou už několik měsíců. V lednu získala kontrakt v hodnotě 120 milionů společnost Space Imaging Inc., která bude v následujících pěti letech poskytovat přenosovou kapacitu americkému úřadu National Imagery and Mapping Agency. Podobnou smlouvu s Pentagonem uzavřela i společnost DigitalGlobe, která ale odmítla sdělit podrobnosti kontraktu. Už na podzim prodala americké armádě své služby v hodnotě 100 milionů dolarů francouzská společnost Eutelsat SA. Opět bez uvedení podrobností. Obdobné zkušenosti s US Army má i Intelsat, který sídlí na Bermudách. Představitelé této společnosti pouze uvedli, že zaznamenali nárůst zájmu americké vlády a armády.

Provozovatelé satelitních sítí zažívají dobré časy od konce roku 2001, kdy začal americký útok na Afghánistán. Podle Nathanaela G. Chaberta, technického ředitele londýnské Satelitní burzy, zachránil afghánský konflikt několik satelitních operátorů před bankrotem.

Odborníci se domnívají, že armádou nakoupené přenosové kapacity mají sloužit jako záložní spojení pro vlastní armádní satelitní síť. Komerční satelity slouží také k nevojenským úlohám jako spojení vojáků s domovem nebo k přenosu televizního signálu pro vojáky v oblasti konfliktu.

Nové zbraně, které USA za dvanáct let od Války v Perském zálivu vyvinuly, jsou hlavními konzumenty stávající kapacity armádní satelitní sítě. Největšími „žrouty přenosové kapacity“ mezi stávajícími technickými prostředky americké armády jsou špionážní letouny Predátor. Přenos dat z několika kamer a dalších senzorů do operačního centra a ovládání bezpilotního letounu probíhá právě pomocí satelitního spojení, přesná data však ze zřejmých důvodů k dispozici nejsou.

Zvýšený zájem o satelitní pokrytí nad Irákem přimělo například britskou společnost Inmarsat, aby přesměrovala jednu svou telekomunikační družici do dané oblasti. Služby Inmarsatu jsou vyhledávány nejen Spojenci, ale také zástupci médií, protože Inmarsat nabízí vysokokapacitní přenosy hlasu i dat včetně videa.

Ředitelka zpravodajství stanice Fox News Sharri Berg se obává, že ani tento krok nebude stačit k pokrytí zájmu o přenosy ze strany novinářů, kterých je v oblasti přes šest set. Zároveň oznámila, že Inmarsat odmítl uzavřít kontrakty s garantovaným přístupem k službě. To je podle ní důsledek právě smluv s armádou USA.

Diskuze (11) Další článek: Nová verze bezinstalačního Linuxu

Témata článku: Pentagon, Washington Post, DOS, Technická podrobnost, NEM, Satelitní telefon, Jediný zájemce, Kapacita, Washington, Fox, Francouzská společnost, Francouzský úřad, Komerční let, Družice, Satelitní síť, Letoun, Americká družice, Berg, Zřejmý důvod, US Army, Army, Bankrot, Telekomunikační satelit, The Washington Post, Přesná hodnota


Určitě si přečtěte

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 214

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 56

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35