Penetrace internetu domácností skomírá

Česko za Evropskou unií výrazně zaostává co se týče připojení domácností k internetu. Tuto neblahou skutečnost potvrzuje i analýza společnosti STEM/MARK pro MV ČR.
Tato další analýza je opět zčásti převzata z průzkumu trendů v oblasti veřejných informačních služeb v rámci projektu MV ČR, který se uskutečnil koncem loňského roku. Znovu se také výsledky týkají modulu A, kde bylo osloveno období od 5.12. až 15.12.2002 bylo osloveno 2 602 patnáctiletých a starších občanů.

Přístup má 40% ale ne z domu

Přístup občanů k internetu se v období let 2000 a 2002 zvýšil. V této souvislosti je třeba ale připomenout, že rozmach internetu není dán zvýšeným připojením domácností k tomuto mediu, ale souvisí především s rostoucím počtem míst, kde mohou občané získat přístup k internetu, viz článek Internet na veřejně přístupných místech.

Možnost přístupu k internetu dnes deklaruje 40 % občanů, oproti 23 % v roce 2000. Zhruba dvojnásobný oproti roku 2000 je i počet osob, které mají přístup k internetu na konkrétních místech (doma, v práci, ve škole, jinde). Nejčastějším místem připojení k internetu je zaměstnání. V práci se připojuje pětina občanů a polovina všech internetistů. Následuje připojení doma, 19 % občanů a téměř polovina internetistů a ve škole, což je čtvrtina internetistů. Na jiném místě – kavárny, známí, veřejně přístupná místa, má možnost připojit se třetina osob s přístupem k internetu.

Přístup respondentů k internetu (kde mají přístup, v % populace 15+)

2000 2001 2002
Má přístup na internet 23 % 27 % 40 %
Přístup na internet doma 8 13 19
Přístup na internet ve škole 4 - 11
Přístup na internet v práci 10 15 20
Přístup na internet na obecním, městském úřadě - 2 8
Přístup na internet jinde 4 10 13

Klepněte pro větší obrázek

V zaměstnání využívají internet nejvíce lidé ve věku 30 – 44 let (31 % z nich) a s VŠ vzděláním (59 %), doma se nejčastěji připojují mladí ve věku 15-17 let (33 %) a lidé s VŠ vzděláním (46 %), ve škole pak přirozeně nejmladší věková skupina - 15-17 let (77 %).

Analýzu společnosti STEM/MARK pro MV ČR podporuje i druhá zpráva o stavu kandidátských zemí - IBM Busniess Consulting pro Evropskou komisi z prosince 2002.

Z domova jen necelých 20%

Možnost k připojení k internetu má sice podle této studie 40% obyvatel starších 15 let, ale doma to jen necelých 20% a to je na jednadvacáté století žalostně málo.

Pokud se podíváme do zahraničí, tak zde má přístup k internetu více jak 40% procent domácnost, což u nás představuje celkovou internetovou penetraci na všech různých místech!

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osmá zpráva Evropské komise o implementaci regulačních opatření (Prosinec 2002)

Penetrace internetu v domácnostech je v zemích EU (kromě Řecka) mezi 30% až 65%. Nejrychleji penetrace internetu v domácnostech roste v zemích, jako je Španělsko a Portugalsko, kde již přesáhla 30% v polovině roku 2002. U těchto zemí je meziroční nárůst o něco větší než u nás ale je nutno si uvědomit, že i když je zde na EU penetrace internetu v domácnostech nejmenší přesto je minimálně o 10% větší než u nás. Navíc tento průzkum byl prováděn v polovině roku 2002 a projekt MV ČR se prováděl vždy až koncem roku 2002.

Neblahé zvýšení DPH

Z analýz vyplývá, že se u nás internetu v domácnostech nedaří. Z těchto důvodů vidím zvýšení DPH z pěti na 22 procent u telekomunikačních služeb a připojení k internetu, které schválila sněmovna jako jednoznačnou chybu pro další rozvoj internetu v Česku. Ministerstvo informatiky má sice mezi svými body za úkol vybudovat funkční e-government a napomoci co nejvyššímu počtu lidí k co největší dostupnosti a znalosti komunikačních technologií, ale kdo se jim na jejich e-government bude při stávajících možnostech připojení, které navíc podraží, z domova dívat opravdu nevím. Pokud se totiž u nás v oblasti připojení k internetu příští rok něco nestane, možná se ani z těch 19% připojených domácností nehneme.

Diskuze (13) Další článek: Červ Sober: německy psané e-maily

Témata článku: Byznys, Internet, Nejmenší procento, Druhá zpráva, Přístup, Zvýšený počet, Penetrace, 19. století, Necelé procento, MV ČR, STEM/MARK, SKO, Doma, Funkční e-gov, Domácnost


Určitě si přečtěte

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky