PDF Creator - vytvářejte PDF jednoduše a zdarma

Při vytváření dokumentů se jistě potýkáte s problémem univerzálního formátu dokumentu, který by umožnil jeho stejné zobrazení jak na vašem, tak na jiném počítači. Pokud šíříte pouze materiály určené ke čtení, např. letáky, nabídky a jiné, použijte univerzální formát PDF.

Jestliže nemáte dostatek peněz na Adobe Acrobat, který je vytváří, můžete použít volně dostupné řešení v podobě programu PDF Creator, který můžete stáhnout z našeho archivu souborů.

Bez Ghostscriptu ani ránu

Rychlost převodu do PDF

MS Word 10 stran textu 3,8 s
MS Word 10 stran text + obrázky 13 s
MS Excel 10 listů 15 s
Obrázek 2048 × 1536 7 s
Testováno na PC s AMD Athlon 2600+,
512 MB RAM, Windows XP SP2,
výchozí nastavení PDF Creatoru

 Plusy a minusy
 + podporované formáty
 + odesílání mailem
 + správce úloh
 – někdy prodleva při zpracování 
 – podpora nových vlastností AFPL Ghostscriptu 
 – místy nelogický překlad

PDF Creator pracuje jako grafická a uživatelsky příjemnější nadstavba pro Ghostscript. To je nástroj, který umožňuje převádět jakýkoli vstup do PDF souboru. PDF Creator je k dispozici ve dvou verzích. Jedna využívá GPL Ghostscript, druhá pak v současnosti aktualizovanější AFPL Ghostscript.

Související odkazy

Slovník
JPEG
PDF
postscript
TIFF
virtuální

Během své instalace vytvoří program virtuální tiskárnu, do které budete tisknout dokumenty určené k převodu do PDF. Jednoduše tak převedete jakýkoli dokument z programu, který má tiskový výstup. K dispozici je také český překlad rozhraní programu. Stačí nakopírovat patřičný ini soubor do adresáře ~\PDFCreator\languages. V nové verzi je nicméně čeština již součástí instalace. České rozhraní se projeví v dialogu pro nastavení programu a volbách zobrazených při tisku dokumentu do PDF. Instalátor nabízí vytvoření tiskárny určené pouze pro lokální tisk, a také možnost pro instalaci v síťovém prostředí. Pro rychlejší práci můžete vytvořit zástupce v kontextové nabídce Průzkumníka.

Klepněte pro větší obrázek

Instalátor umožňuje zvolit mezi klasickou nebo serverovou instalací

V nabídce Start, případně na Ploše, vznikne zástupce pro program. Jím můžete otevřít tiskový monitor. Jeho prostředí je podobné jako u běžných tiskáren. Umožňuje však nastavit výchozí parametry tisku. Můžete se tak vyhnout například opakovanému zadávání jména autora dokumentu při pozdějším tisku. Lze také vybrat automatické ukládání do předvoleného souboru. Součástí je také seznam instalovaných písem.

Klepněte pro větší obrázek

Tiskový monitor umožňuje přehlednou správu úloh

undefinedKlepněte pro větší obrázek

Dialogu pro uložení se vyhnete zapnutím automatického ukládání do zvolené složky

V nabídce není jen PDF

Díky schopnostem Ghostscriptu nemusíte tisknout jen do PDF souboru. Podporován je také normální a zapouzdřený Postscript a grafické formáty BMP, JPEG, PNG, PCX a TIFF. Po dokončení tisku na tiskárnu vytvořenou PDF Creatorem se zobrazí dialog, ve kterém můžete zadat titulek dokumentu, datum vytvoření, autora a další položky, viz obrázek. Vytvoření souboru můžete odložit na později, což se hodí při síťovém využití PDF Creatoru. Běžně však využijete okamžité uložení do vybraného typu souboru nebo jeho odeslání e-mailem. Někdy může být užitečné otevření vzniklého souboru asociovaným programem.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog zobrazený při tisku

Nová verze programu přináší především aktualizovaný GPL Ghostscript verze 8.15 a AFPL Ghostscript 8.50. Prvně jmenovaný slibuje v této verzi vylepšené vykreslení písem a celkově kvalitnější PDF soubory. AFPL Ghostscript 8.50 zase podporuje nové PDF 1.5 a obrázky typu JPEG 2000. To by mohl být jeden z důvodů, proč použít PDF Creator s AFPL Ghostscriptem. Nicméně tyto možnosti jsem v recenzované verzi PDF Creatoru nenašel. Nejnovější podporovaný formát v obou verzích PDF Creatoru byl PDF 1.4 kompatibilní s Adobe Acrobatem 5.0.

Klepněte pro větší obrázek

PDF Creator umožňuje nastavení kompatibility s různými verzemi Adobe Acrobatu

Citlivější dokumenty můžete opatřit šifrováním. Na výběr máte mezi šifrovacím strojem Ghostscriptu a PDFEnc. Nastavit můžete také úroveň šifrování: 40-bitovou nebo 128-bitovou. Dokument pak bude vyžadovat při otevírání heslo.

Klepněte pro větší obrázek

Vytvořené PDF soubory můžete zašifrovat a opatřit heslem

Program mohu doporučit i méně zkušeným uživatelům. Narozdíl od řešení použitého např. v OpenOffice.org můžete vytvářet PDF dokumenty z mnoha jiných programů.

 PDF Creator 0.8.1 RC4
 produkt  nástroj pro vytváření nejenom PDF souborů 
 výrobce  Philip Chinery, Frank Heindörfer
 licence  GPL
 web  sector7g.wurzel6.de/pdfcreator
 stáhnout   www.zive.cz/soubory
 cena  zdarma

Diskuze (59) Další článek: Microsoft nabídne možnost legalizace nepravých Windows

Témata článku: Acrobat, Undefined, Creator, Automatický překlad, Adobe Acrobat, Jed, PDF

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů