Technologie | Grafické karty | SSD

PCI-SIG zveřejnil finální specifikace PCI Express 5.0. Propustnost přes jednu linku je 8 GB/s

PCI-SIG zveřejnil finální specifikace PCI Express 5.0. Propustnost přes jednu linku je 8 GB/s

Na nové rozhraní PCI Express 4.0, které se teprve pomalu dostává na trh, jsme čekali spoustu let, protože verze PCI Express 3.0 už byla k dispozici od roku 2010. Jak to ale vypadá, přechod na další generace bude tentokrát mnohem rychlejší.

Po pouhých 18 měsících má totiž organizace PCI-SIG hotovou specifikaci rozhraní PCI Express 5.0, které přináší především dvakrát větší propustnost na linku, než je tomu u PCI Express 4.0.

Skrze jednu linku dokáže přenést až 8 GB/s (4 GB/s obousměrně), což u plnohodnotné ×16 konfigurace, kterou používají například grafické karty, znamená propustnost až 128 GB/s (64 GB/s obousměrně).

Kromě zvýšené propustnosti přináší nová generace také vylepšenou integritu signálu a optimalizovanou mechanickou konstrukci samotných konektorů, které by tak měly vydržet zase o něco více. Samozřejmostí je pak zpětná kompatibilita se všemi předchozími generacemi.

I když zatím na trhu nejsou pořádně ještě ani zařízení využívají PCI Express 4.0, na pátou generaci už je připraven například Intel, který ji bude podporovat u programovatelné karty Agilex FPGA s podporou Compute Express Link (CXL).

Lze očekávat, že základní desky a první zařízení s PCI Express 5.0 se na trhu objeví kolem roku 2021. Vyšší propustnost je důležitá jak pro grafické výpočetní karty, tak třeba i pro rychlá úložiště, která jsou stále menší a využívají jen několik PCI Express linek pro přenos dat.

Diskuze (2) Další článek: Nvidia se pochlubila Quakem II RTX. 22 let stará hra používá ray-tracing a má spoustu dalších vylepšení

Témata článku: Technologie, Intel, Grafické karty, SSD, Servery, Datacentra, PCI Express, SPEC, Rozhraní, Karta, Pro verze, CXL, Linka, Generace, Propustnost, Specifikace


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 135Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF