pcANYWHERE: S Nortonem kamkoliv

Recenze programu Norton pcANYWHERE pro vzdálenou správu počítačů.
Často řeším problém, že nejsem u toho správného počítače, u kterého bych právě potřeboval být. Jsem sice připojen do Internetu, mám po ruce svůj oblíbený modem, ale pořád se nedostanu k tomu správnému počítači. Právě tento problém řeší program pcANYWHERE od firmy Symantec.

Zjednodušeně řečeno, program pcANYWHERE slouží k ovládání vzdáleného počítače, přenosu souborů a přihlašování se do vzdálené sítě. Navíc není vůbec omezen Internetem, přenos je možný například i po sériové či paralelní lince nebo v sítích typu Novell. Dále může pcANYWHERE sloužit jako pomyslná brána mezi dvěma prostředími; třeba jako brána mezi podnikovou sítí a telefonní sítí. Uživatelé se pak mohou jednoduše modemem přihlašovat přímo do lokální sítě.

Kolik počítačů ovládám, tolikrát …
Nejdůležitější funkcí programu je práce na vzdáleném počítači. Nabízí se celá řada médií, jež nám umožní počítače propojit. Kromě modemu, sériové a paralelní linky také protokoly IPX a SPX (sítě typu Novell), TCP/IP (Internet), ISDN a třeba infračervené spojení. První ikona na panelu zavede program do stavu, kdy čeká na spojení. Takto je počítač připraven, aby na něm mohl někdo vzdáleně pracovat. Program dokonce může čekat na spojení na dvou frontách – třeba čeká na modemové volání a zároveň na internetový přístup.

Samozřejmě se musí práce na vzdáleném počítači nějak řídit, vzdálený „vetřelec“ by si neměl dovolit všechno. K možnostem pcANYWHERE patří šifrování přenosu, zabezpečení heslem. Zajímavé situace nastávají, jestliže se někdo připojí na vzdálený počítač, u něhož právě někdo pracuje. Pak se uživatele „hádají“ o kurzor myši nebo si přepínají aktivní okna. I tuto situaci program řeší, lze nadefinovat profily uživatelů, kteří se pak prokazují jménem a heslem. U jednotlivých uživatelů se potom zvolí, co mohou na vzdáleném počítači dělat. Například někdo může vzdáleně počítač restartovat, jiný má zase povolen přístup k mechanice CD-ROM.

Kapitolou samou pro sebe je tzv. zpětné volání. U uživatele se nastaví jeho telefonní číslo. Po přihlášení (jakémkoliv) se spojení ukončí a sám počítač se pokusí modemem zavolat na uživatelovo číslo. Takto se mohou lidé připojovat k Internetu, aniž by platili jakékoliv poplatky za dobu připojení.

Počítač v jednom okně
Druhou stranou mince je situace, kdy se chci přihlásit na jiný počítač a pracovat na něm. K tomu je tlačítko Remote Control. Opět mohu komunikaci zabezpečit šifrováním či heslem. Po přihlášení na vzdálený počítač se pcANYWHERE změní v okno, ve kterém je pracovní plocha zmíněného stroje. Přímo v tomto okně se dá nastavit, jak se bude vzdálený počítač zobrazovat; tj. jestli se obrazovka úměrně zmenší přesně na rozměr okna, nebo se bude na bočních lištách posouvat. Osobně bych doporučil spíše druhou možnost, neboť jinak je problém přečíst jakýkoliv menší text. Program si poradí i v případě, že jsou na počítačích jiná rozlišení obrazovky či jiné barevné palety. Teď mám vzdálený počítač plně pod kontrolou, dokonce u něj mohu zablokovat myš, obrazovku nebo i klávesnici.

Aprotože je většina uživatelů počítačů líná (z vlastní zkušenosti), pcANYWHERE umožňuje provádět určité akce automaticky. Konkrétně se jedná o přenos a synchronizaci souborů. Pro jistotu se přenášené soubory zkontrolují na přítomnost virů.

Brána do nového světa
Ovládat jeden počítač je tedy snadné, ale co když potřebuji přistupovat k celé síti (vlastní stanice, souborový server a třeba vzdálená databáze)? Pak je lepší zřídit na jednom počítači tzv. bránu, která bude pouštět uživatele z vnějšku do lokální sítě (anebo i jinam, například směr Internet). Hlavní nastavení spočívá ve dvou rozhraních, přes která se přechází. Například se uživatel připojí modemem do brány a ta pak převede data na TCP/IP, čímž pustí uživatele do Internetu. Brána funguje buď jedním směrem, nebo i oběma. Bránu je většinou rozumné zabezpečit heslem, do podnikové sítě přece může proniknout každý.

A něco navíc
Program může fungovat i jako rozhraní pro konfiguraci elektronického připojení sítě ve Windows. Celkem nevýznamná funkce, spíše jen integrační doplněk.

Oceňuji ale, že jsem si pcANYWHERE mohl aktualizovat na vyšší verzi přímo po Internetu. Stejně se aktualizovala i databáze virů, které se hledají v přenášených datech.

K programu se kromě anglické dokumentace dodává kabel propojování počítačů přes paralelní port. Měl jsem ale asi smůlu, jakmile jsem kabel vytáhl z krabice, ulomil se jeden šroubek – kaňka na kráse.

Co dodat na závěr? pcANYWHERE je povedený program pro vzdálené pracování a propojování počítačů ve Windows 3.11, 95 a NT. I když má určité mouchy, rozhodně své uplatnění najde. Zejména jestliže se nainstaluje na všechny stanice v lokální síti.
pcANYWHERE
Zdroj: Symantec, Praha
Telefon: 02–70 26 65
Cena: 6 990 Kč bez DPH
Tip pro ředitele firem
Už nevíte, jak uhlídat pracovníky, aby dělali jen svou práci? Není nic jednoduššího, než nainstalovat na jejich počítače pcANYWHERE. Pak se můžete na svém počítači dívat vzdáleně na jejich obrazovku. Neposlušným pracovníkům pak lze snadno vypnout ty špatné aplikace. V extrémních případech je jim možné „zamknout“ klávesnici, zhasnout obrazovku a nebo jim počítač přímo restartovat. Určitě se pak zvýší produktivita jejich práce, vždyť je bude stále sledovat Velký bratr.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Computer 2000 opět silnější

Témata článku: Internet, Windows, Nor, Pace, Brána, Počítač, Lokální síť, Bran, Kabelové spojení


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 69

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5