PC Strážce - uhlídá váš počítač?

Zákazníci Českého Telecomu si už nějaký čas mohou objednat službu komplexní ochrany počítače, připojeného k Internetu. V nové verzi se tato služba jmenuje PC Strážce a na tento bezpečnostní balík jsme se podívali poněkud detailněji.
PC Strážce - uhlídá váš počítač?

Související odkazy

Slovník
ADSL
antivirus
firewall
hacker
online
server

Český Telecom nabízí ke svým ADSL či dial-up připojením službu pod názvem PC Strážce. Jedná se o službu, která navazuje (a nahrazuje) službu PC Secure a jde o komplexní bezpečnostní řešení pro ochranu počítače, připojeného k Internetu. Změna názvu souvisí patrně částečně i s novou reklamní kampaní, kterou Český Telecom právě spustil a která razí slogan "Co Čech to Internet". K tomu by se původní název příliš nehodil a navíc dovětek "teď už může mít Internet opravdu každý" naznačuje snahy o získání nových zákazníků ze strany "obyčejných" uživatelů. O vánoční nabídce, které se kampaň týká, jste si ostatně již u nás mohli přečíst.

Co je v balíku obsaženo?

Co tedy vlastně PC Strážce umí a komu je určen? Než se pustíme do praktického pohledu na tento bezpečnostní balík, povězme si nejprve několik obecných technických informací. PC Strážce v sobě zahrnuje jednak antivirové řešení, dále osobní firewall, antispyware, dial-up control (proti podvodnému přesměrování hovorů) a IPS (Intrusion Prevention System) pro lepší ochranu před útoky "hackerů" a červů.

PC Strážce Plus, který je vylepšenou a dražší variantou, obsahuje navíc službu spamového filtru a také parental control, tedy systému, který umožňuje rodičům omezit přístup dětí na takový obsah na Internetu, který pro ně není vhodný.

Třetí variantou je pak PC Strážce Plus 5, což není nic jiného, než multilicence PC Strážce Plus pro 5 počítačů.

Tato minirecenze či krátké seznámení s balíkem se týká dražší varianty, tedy PC Strážce Plus, i když společné moduly obou verzí jsou samozřejmě stejné. Podle informací Českého Telecomu je kladen důraz na co možná největší jednoduchost celého balíku. Je určen i pro naprosto běžné a méně zkušené uživatele, které by měl ochránit, aniž by museli program nějak zvlášť hlídat či nastavovat.

Než se pustíme do instalace, zbývá poslední důležitá informace. Český Telecom není přímo autorem tohoto balíku, ale systém je vyvinut poměrně známou finskou společností F-Secure, která spolupracovala i na předchozích bezpečnostních produktech Telecomu.

Podotýkám, že služba je samozřejmě určená zákazníkům Telecomu, ale čistě technicky není nijak omezena na ADSL či dial-up, tímto balíkem lze chránit libovolně připojený počítač.

Instalace

Jelikož je produkt určen právě i pro začínající a méně zkušené uživatele, je i proces instalace velmi důležitý a tak se u něj zastavíme poněkud podrobněji. Hned od počátku na nás instalátor mluví česky a v úvodním dialogu máme možnost volby mezi jazykem českým či anglickým.

Po úvodním rozbalení souborů však "vybafne" dialog, který je nečekaně anglicky a upozorňuje, že by bylo dobré pro nerušené používání programu odinstalovat jiné antivirové programy či firewally. Dialog se na nic neptá, jen informuje, takže anglicky nehovořící uživatel stejně klikne na tlačítko "Další" a nic se neděje, nicméně přeložit těchto několik řádků už by nedalo velkou práci. Obzvlášť proto, že radou k odinstalování cizích antivirů je zřejmě dobré se řídit. Nevím jak u jiných programů, ale s Norton Antivirem na redakčním počítači si PC Strážce příliš nerozuměl a hned po přihlášení se celý počítač zpomalil na nepoužitelnou míru (procesor jel na 100 %).

Klepněte pro větší obrázek

Varování nečekaně v anglickém jazyce

Až na nevýznamný detail s nepřeloženým dialogem (tedy pokud již nějaký antivir či firewall nemáte) je však instalace bezproblémová. Program se vás zeptá ještě na registrační číslo, které online ověří. Proces funguje spolehlivě, úmyslně jsem zkusil instalovat program na dva počítače a při druhé instalaci jsem byl upozorněn, že program je již používán a že při pokračování bude původní instalace znefunkčněna. Poté již jen zbývá zadat heslo pro přístup k nastavení programu a rodičovskému zámku. Na to, že má instalátor asi jen 30 MB však trvala instalace v obou případech nezvykle dlouho (na poměrně nadprůměrné konfiguraci). Na konci nás čeká obligátní restartování počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Volba rodičovského hesla

Nastavení

Po restartu je třeba provést prvotní nastavení aplikace. Znamená to především určit, které aplikace mohou či nemohou přistupovat na Internet. Jelikož se předpokládá, že každý používá nějaký webový prohlížeč a mailového klienta, průvodce obsahuje i nastavení těchto položek. Detekuje, který prohlížeč je nastaven jako výchozí a dotazem si ověří, zda je to v pořádku. Totéž se týká e-mailového klienta. Při běžném používání počítače se pak systém vždy ptá, zdá má dosud neznámému programu povolit přístup na Internet.

Klepněte pro větší obrázek

Volba webového prohlížeče

Dokončením tohoto základního nastavení je program připraven sloužit. Můžete hned po instalaci spustit kompletní kontrolu počítače, která má najít viry a další potenciální malware a také aktualizovat virovou databázi.

Klepněte pro větší obrázek

Kompletní kontrola počítače v akci

Rozhraní a funkce

Uživatelské rozhraní systému je poměrně přehledné a intuitivní. Na úvodní záložce vidíme celkový přehled aktivovaných modulů, kdy byla naposledy provedena aktualizace a také jakýsi virový věstník, tedy nejnovější informace z bezpečnostní oblasti v podobě krátkých zpráv a popisu spolu s informací o tom, zda jste proti danému riziku chráněni. Vzhledem k tomu, že je systém založen na řešení od F-Secure, celkem není žádným překvapením, že jsou tyto zprávy anglicky.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatelské rozhraní je celkem přehledné

 

Klepněte pro větší obrázek

Novinky v bezpečnostní oblasti bohužel anglicky

Druhá záložka se zabývá nastavením antivirové kontroly a spyware. Nastavit lze ochranu emailových zpráv, pravidelné kontroly systému, hlídání prohlížeče a samozřejmě kontrolu v reálném čase (rezidentní štít).

Pod mnohoslibným názvem Internetová ochrana najdeme konfiguraci firewallu. Můžete buď povolit či zakázat přístup jednotlivým aplikacím, ale lze se vyřádit i nad detailním nastavením jednotlivých portů, služeb a IP adres. Na stejné záložce najdeme i ochranu telefonického připojení.

Klepněte pro větší obrázek

Takto se systém ohlásí při zachycení pokusu o připojení

Čtvrtá záložka se týká nastavení filtru nevyžádané pošty. Bohužel se jedná o čistě aplikaci klientskou bez spolupráce se serverem, ale nad serverovou částí, která by poštu filtrovala již "u zdroje" se údajně také uvažuje. V současné verzi je však systém prakticky na úrovni filtrů poštovních klientů (Outlook, Thunderbird), takže musíte zbytečná data stejně stáhnout a teprve poté jsou filtrována.

Rodičovský dohled, to je název další kategorie nastavení. Zde lze nastavit buď velmi jednoduše kategorie, které jsou pro děti nevhodné (sex, zbraně, drogy atd.) a nebo můžete přesně definovat seznamy povolených či zakázaných serverů. Tato ochrana je zabezpečena heslem, které bylo zadáno při instalaci a rodiče si mohou pro své vlastní surfování tuto ochranu vypnout. Systém funguje na základě klíčových slov, Český Telecom dodává vývojářům české "překlady" nevhodných výrazů.

Klepněte pro větší obrázek

Rodičovský filtr má jednoduché, ale i detailní nastavení

Poslední záložka Automatické aktualizace vás již jen informuje, zda jsou aktualizace zapnuty, máte možnost ruční aktualizace a taktéž vidíte stáří aktualizací jednotlivých modulů.

Kolik zaplatíme?

Tento bezpečnostní balík není prodáván jako klasický software za jednorázový poplatek, ale za jeho používání platíte měsíční paušál jako za službu. Nejlevnější verze vás přijde na 49 korun bez DPH. PC Strážce Plus vás přijde na 59 korun bez DPH a konečně pětilicence stojí 229 korun bez DPH. Sami si spočítejte, zda je cena přiměřená. Pokud uvažujeme cenu za vyšší verzi služby, dostáváme se s daní na hodnotu zhruba 843 korun ročně. Osobně se mi zdá cena poměrně vysoká s ohledem na to, že existuje řada řešení, které splní stejnou službu a jsou zdarma. Zde je na druhou stranu výhoda jednotného balíku a snadné správy, kterou mohou ocenit zejména méně zkušení uživatelé.

Celkový dojem ze zatím krátkého používání produktu je spíše neutrální. Neobsahuje žádné extra funkce, které by nebylo možné získat i jinde za nižší cenu či zdarma, některé moduly by bylo dobré vylepšit o spolupráci se serverem (antispam), ale na žádné velké negativum jsem na druhou stranu nenarazil.

Balík však ocení pravděpodobně zejména méně zkušení uživatelé, kteří mají rádi řešení "vše v jednom" bez nutnosti nějaké komplikované konfigurace. A zda je výše měsíčního paušálu pro takové uživatele přijatelná, to prokáže čas a poptávka.

Diskuze (32) Další článek: Nové skiny pro Seznam E-mail jsou na světě

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Bezpečnostní služba, Kompletní kontrola, Původní instalace, Jednotlivý port, Klasická droga, Zkušený uživatel, Původní klient, Rodičovský dohled, Str, Úvodní rozbalení, Redakční počítač, Strážce, Dobré řešení, Kompletní dokončení, Klasický software, Detailní informace, Ruční aktualizace, Registrační číslo, Řada řešení, Největší jednoduchost, Druhá varianta, Uhlí


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF