PC Spy 2.27: Špehujte svůj počítač

Tento malý špión vám umožní tajně monitorovat vše, co se zobrazuje na obrazovce počítače.
Tento malý "špión" vám umožní tajně monitorovat vše, co se zobrazuje na obrazovce počítače. Snadno tak například zjistíte, co se dělo s vašim počítačem ve chvíli, kdy jste byli pryč - PC Spy totiž ve vámi určeném intervalu sejme obsah obrazovky a uloží jej do souboru.

První věcí, která vás jistě překvapí, je skutečnost, že instalační program nevytvoří žádného zástupce, a to ani v menu Start-Programy, ani na pracovní ploše. Chcete-li mít tedy snadný přístup ke spouštění této aplikace, nezbude vám nic jiného, než abyste si sami vytvořili zástupce na C:\Program Files\Softdd\PCS\ pcs.exe.

Po spuštění se před vám zobrazí okno, které je na první pohled přehledné a intuitivní. Ani druhý pohled vás nezklame a jistě se s chutí pustíte do nastavování parametrů. Pokud byste přesto náhodou něčemu nerozuměli, stačí si přečíst textové popisky u každého prvku, nebo se podívat do nápovědy.

  • Start time - čas spuštění snímání obrazovky. Bohužel se zadává v "anglickém" formátu, tedy hodiny 1 až 12 AM/PM, což neznalým angličtiny může činit menší problémy. Za další nedostatek považuji, že není možné zadat minuty, jež nejsou dělitelné pěti (pokud tedy chcete začít snímat obrazovku ve 12:13, budete muset zvolit buď 12:10 nebo až 12:15).
  • Total pictures - zde si zvolíte, kolik snímků obrazovky má být pořízeno (k dispozici je libovolný počet od 1 do 9999). V neregistrované verzi program uloží jen pět obrázků a následně zobrazí hlášku oznamující, že používáte sharewarovou verzi.
  • Picture compression - úroveň komprese pořízených snímků. Pochopitelně čím vyšší číslo zvolíte, tím budou obrázky kvalitnější, ovšem budou zabírat více místa na pevném disku. Jako optimální se jeví hodnota kolem 75 %.
  • Every ... Seconds - jako poslední zbývá nastavit, jak často se mají pořizovat snímky obrazovky. Můžete volit mezi 5 vteřinami plynule až do 15 minut.
Pak jen stačí stisknout tlačítko Activate/Start a špehování může začít. Následně se zobrazí hláška, která informuje o tom, že PC Spy bude skrytě snímat obrazovku od stanoveného času a bude pokračovat, dokud nesejme vámi stanovený počet obrázků. Důležité také je, že se program aktivuje při každém spuštění počítače.

Pokud k počítači přijde nic netušící uživatel, nepozná, že je systém monitorován, a to ani tehdy, použije-li klávesovou zkratku Ctrl+Alt+Del, neboť PC Spy běží na pozadí jako skrytá aplikace, a není tudíž zobrazen v seznamu úloh.

Zatížení počítače není během monitorování příliš vysoké - pouze v okamžiku, kdy se snímá obsah obrazovky, vyskočilo využití procesoru (Celeron 366 MHz) na zlomek vteřiny k 50 %, ovšem velice rychle se vrátilo do normálních hodnot.

Pokud se pak chcete podívat na to, jaké obrázky program pořídil, stačí jej znovu spustit. V levé dolní části najdete seznam všech snímků včetně data a času, přičemž každý si můžete prohlédnout v integrovaném prohlížeči, uložit do formátu JPEG nebo otevřít v programu Malování.

Poněkud zvláštní je formát, do kterého jsou obrázky ukládány - má totiž příponu .sdd. V nápovědě se dočtete: the captured screens are not viewable with any normal picture viewer, but PC Spy can view them by using... tedy sejmuté obrazovky není možné prohlížet žádným běžným prohlížečem obrázků, ale PC Spy umožňuje jejich prohlížení použitím.... Jak se ukázalo, skutečnost je mnohem prostší. Stačí tyto obrázky najít a změnit příponu na .jpg - pak je bez problémů otevřete úplně v čemkoli, co tento formát podporuje.

Za závažný nedostatek považuji, že aplikaci není možné žádným rozumným způsobem odinstalovat - nemá vlastní odinstalátor a nelze ji odstranit ani přes Ovládací panely-Přidat/odebrat programy. Nezbude tedy nic jiného, než smazat složku C:\Program Files\Softdd a z registrů odstranit klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Softdd.

Celkově vzato se jedná o užitečnou aplikaci, která se vám může hodit z mnoha důvodů - například můžete monitorovat své nezbedné ratolesti a na vlastní oči jim dokázat, že "ty obrázky, co si prohlížely na Internetu, skutečně nemohou být do školy", či ke zjištění, zda počítač nepoužívá po vašem odchodu z práce uklízečka ke svým nekalým rejdům...

Shareware, registrační poplatek: 19 USD Webová stránka: http://www.softdd.com/pcspy/index.htm Download, velikost: 1,12 MB

Diskuze (2) Další článek: Autodesk jde do portálů

Témata článku: Software, Stanovený počet, Obrazovka, Uklízečka, Pořízený obrázek, Špeh, Program Files


Určitě si přečtěte

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5