PC servery jsou o kousek blíž výkonnosti Unixu, ale ještě ne u cíle

Poslední tři roky byly ve znamení renesance Unixu, ale 32procesorová PC situaci asi zase o něco otočí.
Velcí unixoví producenti mimo záznam uznávají, že je před několika lety Intel s Microsoftem svým způsobem „zmámili“ k rychlejšímu přechodu od Unixu k Windows NT, než bylo rozumné. Jediná firma, která stoprocentně odolala a odolává dodnes, je Sun Microsystems a svým konkurentům se dnes směje – Hewlett-Packard, Compaq (Digital), SGI i IBM jí dobrovolně a samy vyklidily pole.

Podle tehdejších plánů měly být už dnes běžně na trhu mnohaprocesorové PC servery s čipem Merced, s výkonností i robustností, která by se vyrovnala podnikovým unixovým strojům. (O Mercedu mimochodem už zase neproběhlo pár měsíců ani slůvko, což u ještě neuvedených produktů bývá často znamení, že ani uvedeny nebudou). Situace je jiná – poslední tři roky byly spíše ve znamení ne příliš úspěšného boje Microsoftu i Intelu se sebou samými: Windows NT i jejich další serverové aplikace nepatří k nejstabilnějším, škálovatelnost se daří jenom do omezené míry, Intel nestíhá s Mercedem a možná se jakousi slepou větví ukazují být i dnešní drahé Xeony, trpící navíc výrobními problémy. Uplynulé období ovšem nemůžeme hodnotit jako vítězné pro Unix – pouze se mu podařilo hodně zpomalit až zastavit nápor „Wintel“ serverů, ovšem nyní tato platforma dostává druhou šanci.

Na trhu je totiž jednak Windows 2000 Datacenter Server, jednak se chystají první šestnáctiprocesorové servery s čipy od Intelu a chystají se údajně velmi brzy na trh servery s 32 i 64 CPU od Intelu. Přední serverové firmy se k této platformě přihlásily a oznámily už i jména serverů s takovouto výbavou (HP, IBM, Compaq, Unisys). Protože návrh, testy i výroba takovéhoto serveru nejsou levné, firmy je budou obvykle budovat tak, aby je bylo možno osadit jak současnými Xeony, tak budoucími 64bitovými procesory. Zajímavé je, že většinou se už neuvdí Merced (Itanium), ale až příští varianta nazvaná McKinley, která bude na světě v roce 2002 (údajně). Návrhy těchto serverů jsou různé: HP bude nejdříve licencovat architekturu od Unisysu, později bude údajně jeho vlastní server „Superdome“ hostit 64 procesorů McKinley. IBM zase bude používat architekturu, kterou firma získala koupí firmy Sequent a která sestává ze samostatných čtveřic čipů od Intelu. Tato platforma bude zřejmě konečně první zřetelnou konkurencí Intelu proti Sunu, nicméně zákazníci zase hned jásat nemusí: „datacenterová“ platforma nebude o mnoho levnější než jiné.

Windows 2000 Datacenter Server se musí ještě prokázat v praxi – musí osvědčit hlavně bezpečnost a robustnost pod velkou zátěží. To bude zřejmě trvat ze všeho nejdéle: je něco jiného si domů koupit Windows 98 a občas lamentovat nad nečekaným pádem programu, a pořídit si podnikový server, na kterém závisí kritická data či práceschopnost tisíce počítačů a lidí. Je to ale určitě dobrá zpráva pro všechny firmy, které v minulosti přešly na platformu 32bitových Windows, výkonnostně jí odrostly a potřebují rychlé posilování své výbavy. Na druhé straně svět už není tak vyostřen jako před pár lety, tj. buď anebo, buď Windows nebo Unix, dnes jsou obě prostředí i slušně interoperabilní, mohou existovat vedle sebe a většina odborníků se shoduje v tom, že na některé činnosti je vhodná jedna platforma a na jiné druhá.

Diskuze (6) Další článek: Hardware pro trochu znalé – díl XVI. – výměnné disky zapouzdřené

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Servery, Unix, Velká zátěž, Úspěšný test, Budoucí plán, Výrobní problém, Nečekaná situace, Drahý stroj, Kritická situace, Vhodný stroj, Kousek, Drahý dům, Cíl, Výkonnost


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu