PC Security Test: Je váš počítač řádně zabezpečený?

Jste si jisti, že je váš počítač v bezpečí? A co v případě, že nepoužíváte bezpečnostní programy? Obstojíte v testu zabezpečení?

Asi nejznámějším testem funkčnosti bezpečnostních programů je testovací řetězec Eicar, který se pokouší vydráždit antivirové programy k činnosti tím, že jim poskytne falešný virus. Ve skutečnosti nejde o nic škodlivého, pouze slouží ke kontrole, jak váš antivirus zareaguje. Někteří z vás možná znají také Microsoft Baseline Security Analyzer, který je již k dispozici i pro Windows Vista. Na Gigamanii se nedávno objevila nová verze prográmku PC Security Test, který váš počítač prověří po všech směrech z hlediska jeho zabezpečení.

Po instalaci a spuštění programu vás přivítá jednoduché uživatelské rozhraní, ve kterém lze spouštět různé druhy bezpečnostních testů. Základem je všeobecný test kompletního zabezpečení počítače. Tento test se skládá ze čtyř kroků. V první fázi je provedena série fiktivních útoků virů, spywaru a hackerů. Druhá část se skládá z vyhodnocení reakce vašich bezpečnostních programů. Například antivir by měl zareagovat nějakým hlášením. Máte-li vypnutu rezidentní ochranu, zkuste spustit kontrolu disku.

Klepněte pro větší obrázek 
Ovládání PC Security Test je velmi jednoduché

Poté, co je reakce vašich bezpečnostních programů vyhodnocena (ať už nějakým způsobem zareagují, nebo ne), zobrazí vám PC Security Test hlášení a nabídne několik tipů, jak zabezpečení vašeho počítače vylepšit. Čtvrtým krokem je pak samozřejmě odstranění všech souborů, které PC Security Test použil k simulaci útoku.

Klepněte pro větší obrázek 
Průběh simulovaného útoku

Jak obstojí Windows Defender ve Vistách?

Jak vidíte z předchozího obrázku, simulace útoku probíhá tak, že jsou kontrolovány otevřené porty, provedeno skenování portů, přidána položka do seznamu automatického spuštění aplikací, je spuštěn testovací soubor Eicar, provedena simulovaná infekce souboru neznámým virem a pokus o spuštění viru v paměti. Kontrola ochrany před spywarem opět spustí falešného útočníka, přidá špehovací komponentu do Internet Exploreru a pokusí se provést změnu domovské stránky. Vaše bezpečnostní programy mají na reakci tři minuty, poté program pokračuje ve vyhodnocování.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledek testu

Na výše uvedeném obrázku vidíte, jak dopadl počítač s Windows Vista, integrovaným Windows Defenderem a antivirem NOD32. Ten měl aktivován pouze realtime ochranu pomocí modulu AMON. Jelikož počítač byl připojen přes hardwarový firewall, proběhl test ochrany před hackery na výbornou. Pokud vím, NOD32 standardně nezabezpečuje přidávání položek do skupiny Po spuštění, takže výsledek je takový, jaký je.

Poněkud mě ale překvapilo nulové hodnocení u ochrany před spywarem, a myslím, že nejsem sám. Windows Defender sice zobrazil varovné hlášení, simulovaný spyware však dále běžel, navíc neproběhla žádná zmínka o tom, že došlo ke změnám v Internet Exploreru. Ze zkušenosti mohu doporučit Spyware Terminator, který všechny tyto položky kontroluje a na požádání zablokuje změny.

Ve výsledném zhodnocení máte možnost u každého testu klepnout na jeho popisek, čímž následně zobrazíte podrobnější informaci o tom, co vlastně dělá, jaké mohou být následky, pokud nemáte odpovídající ochranu atd. Mimochodem, testy lze provádět i v případě, že se na internet připojujete přes proxy server - stačí zadat jeho adresu v nastavení programu.

Jak bezpečné jsou vaše e-maily a webové prohlížeče?

Vedle standardního testu zabezpečení počítače je možné provést několik testů speciálních. Prvním v řadě je test zabezpečení elektronické pošty. Na zadanou adresu je odeslán infikovaný soubor (opět neškodný Eicar) a vy si počkáte, co se stane, až vám tato zpráva dorazí do počítače. Při odesílání je nutné zadat SMTP server, pokud chcete použít vlastní, zkuste třeba Free SMTP Server.

Klepněte pro větší obrázek 
Zkuste si otestovat zabezpečení svého e-mailu

Následuje test zabezpečení internetového prohlížeče. Tlačítkem Test spouštíte svůj výchozí webový prohlížeč, kde se na otevřené stránce pokusí o spuštění nepodepsaný prvek technologie ActiveX. Pokud je váš prohlížeč správně zabezpečen, zobrazí se pouze informační stránka, pokud je v zabezpečení něco špatného, zobrazí se také modrý rámeček s nainstalovaným ActiveX prvkem. Opět jde samozřejmě o neškodnou záležitost sloužící pro testování.

Klepněte pro větší obrázek 
Co myslíte, obstojí váš prohlížeč v testu ActiveX?

Testovací režim Proof Mode se pokusí získat různé informace z počítače, bez varování spustit a zavřít další aplikace, převzít kontrolu nad ovládáním myši, převzít kontrolu nad hardwarem a zobrazit různá hlášení. Ta samozřejmě nejsou nijak nebezpečná, ovšem řada uživatelů často bez přečtení potvrdí třeba instalace virů… Pozor, nelekněte se následků odklepnutí těchto testovacích hlášení a vyčkejte několik sekund na návrat počítače do předchozího stavu.

Klepněte pro větší obrázek
Poslední test nespouštějte, pokud nemáte pevné nervy

PC Security Test je zajímavý test zabezpečení počítače, který jistě přiměje řadu uživatelů přemýšlet o svém chování a případném zabezpečení počítače. Kromě sady několika testů v něm najdete několik tipů a vysvětlení, co je to virus, spyware, nebo hacking. Popisky jsou však určeny těm, kdo zvládají angličtinu, program není lokalizován. Základy ovládání i to, co vám program sděluje, však zvládnete s minimální znalostí angličtiny.

PC Security Test 7.2.0

Test zabezpečení počítačeweb: www.pc-st.com
stáhnout: Gigamania.cz
cena:zdarma

Plusy / minusy

+ kontrola různých druhů zabezpečení+ snadné ovládání

lokalizace

Diskuze (28) Další článek: Spekulace se potvrdily: O2 navyšuje datové limity ADSL

Témata článku: Windows, Internet, GigaMania, Integrovaný Windows, Reakce, Varovné hlášení, Kompletní zabezpečení, Defender, Testovací soubor, Standardní test, Terminator, Řád, Bezpečnostní test, Windows Defender, Security, Testovací program, Test, Spyware, Neznámý vir, Automatický návrat

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky