PC Chips 787CLR aneb jak postavit PC do 8000Kč

Jaká zvuková, síťová i grafická karta jsou nejlevnější? Odpověď zní trochu překvapivě - no přece žádná. Přesněji řečeno: nejlevnější jsou ty komponenty, které "samostatně neexistují" a jsou integrované (za mírný příplatek) přímo na základní desce. Integrovaná zvuková karta je běžná, integrovaná "síťovka" a grafická karta již také nikoho nepřekvapí... a co takhle integrovaný procesor! To vše + modem AMR totiž přináší základní deska PC-Chips 787CLMR - stačí zde tedy přidat paměť, disk... a jít!
PC Chips 787CLR aneb jak postavit PC do 8000Kč
Kapitoly článku

Touha integrovat co nejvíce komponent na základní desku je snad stará tak, jak staré jsou počítače typu PC. Rádi bychom řekli, že u základu této touhy je snaha stavět počítače menší a kompaktnější ale buďme upřímní - nejčastěji je u základů úvah o "totální integraci" cenová otázka - integrovaná základní deska má být především levnější.

V praxi existuje totiž mnoho pracovišť (jejich počet může sahat až k 25% - np. pro zpracovávaní účetnictví, terminály pro zadávání dat, PC pro běžné kancelářské práce), jež bohatě vystačí s levnými a na danou dobu podprůměrnými sestavami, například typu all-in-one, kde nízká cena může být právě rozhodujícím kriteriem. Poznámka: Tyto levné sestavy pak v praxi úspěšně konkurují repasovaným sestavám.

Přesto, že i u nás někteří požadují (a snesou) velmi levné (a v tím i zároveň pomalé) počítače, nejsme na tom tak špatně (neboť nízká cena = nízké marže, tím následně trpí odpovídající služby a servis), jako například v Asii (Čína, Indie, Filipíny apod...) - tam jsou extrémně levná řešení velmi populární a jednoduché "integrované počítače" a procesory typu VIA C3 (Cyrix) jsou každodenní záležitostí. Dá se říci, že se tyto země nacházejí ve "třetí cenové skupině", zatímco my jsme dosud stále ve "dvojce". 

Níže popisovaná základní deska PC Chips 787CLR je nejenom typickým představitelem poslední vlny integrovaných desek, tento "motherboard" šel dokonce ještě dále - obsahuje totiž navíc i "napevno" integrovaný... procesor s větráčkem.

Za cenu nepřekračující 3300Kč bez DPH tedy obdržíte:

 • základní desku formátu Micro ATX,
 • vybavenou čipovou sadou VT133 (kompatibilní s ACPI, Phoenix BIOS)
 • s integrovanou grafikou typu Trident Blade (využívající část sdílené paměti),
 • s integrovaným procesorem VIA C3 1GigaPro (takt 667MHz, FSB 133MHz),
 • zvukovou kartu - kodek DirectSound AC97 (VIA VT1611A),
 • integrovanou síťovou kartu 10/100 Mbps Fast Ethernet (Realtek RTL8100),
 • může využít slot AMR (zde se osazuje dodávaný modem), tři sloty PCI, slot ISA,
 • na desce jsou 2 sloty pro paměti PC100 nebo PC133 (maximem je 512MB),
 • 2 porty USB 1.1, sériový a paralelní port, porty PS/2 pro myš a klávesnici,
 • k dispozici jsou 2 kanály IDE (s podporou Ultra DMA/100; Southbridge 686B),
 • zabudovaný hardwarový monitoring teploty, napájecích napětí a otáček ventilátoru

V této souvislosti musím zmínit nechutný zlozvyk firmy PC Chips nazývat docela běžné věci (čipy, procesory) svými "vlastními" velmi matoucími turbo-jmény. A tak: za čipovou sadou VT133 se skrývá čipset VIA Apollo Pro PLE 133 bez podpory externí sběrnice AGP a procesor nazvaný hrdě 1GigaPro je obyčejným procesorem VIA C3 667MHz (s jádrem Samuel 2, polovodičová technologie 0.15um).

Součástí balení je ještě panel ATX s odpovídajícími výřezy pro konektory, sada kabelů IDE + FDD a instalační CD s ovladači a několika utilitami (včetně softwarového přehrávače WinDVD).

K u nás prodávaným základním deskám 787CMLR je, na rozdíl od typů 787CLR, ještě navíc přibalen standardní softwarový modem typu AMR (homologační list však chybí).

Podívejme se ještě jednou blíže na přípojné body základní desky 787CLMR:


...zadní panel je vskutku docela "nabouchaný"

Témata článku: Sestavy, Phoenix, Mírný propad, Tradiční test, Unity 3D, All In One Pc, Ball, Proces, Starý počítač, Reálné nasazení, Lepící pásky, All In One, Instalace, Eden, Reálná rychlost, Trident, Austin, Starý typ, Jediný ventilátor, Floating, Reálné použití, Obyčejný all-in-one, Triviální nastavení, Kancelářská krysa, Samuel


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky