PC Chips 787CLR aneb jak postavit PC do 8000Kč

Jaká zvuková, síťová i grafická karta jsou nejlevnější? Odpověď zní trochu překvapivě - no přece žádná. Přesněji řečeno: nejlevnější jsou ty komponenty, které "samostatně neexistují" a jsou integrované (za mírný příplatek) přímo na základní desce. Integrovaná zvuková karta je běžná, integrovaná "síťovka" a grafická karta již také nikoho nepřekvapí... a co takhle integrovaný procesor! To vše + modem AMR totiž přináší základní deska PC-Chips 787CLMR - stačí zde tedy přidat paměť, disk... a jít!
PC Chips 787CLR aneb jak postavit PC do 8000Kč
Kapitoly článku

Touha integrovat co nejvíce komponent na základní desku je snad stará tak, jak staré jsou počítače typu PC. Rádi bychom řekli, že u základu této touhy je snaha stavět počítače menší a kompaktnější ale buďme upřímní - nejčastěji je u základů úvah o "totální integraci" cenová otázka - integrovaná základní deska má být především levnější.

V praxi existuje totiž mnoho pracovišť (jejich počet může sahat až k 25% - np. pro zpracovávaní účetnictví, terminály pro zadávání dat, PC pro běžné kancelářské práce), jež bohatě vystačí s levnými a na danou dobu podprůměrnými sestavami, například typu all-in-one, kde nízká cena může být právě rozhodujícím kriteriem. Poznámka: Tyto levné sestavy pak v praxi úspěšně konkurují repasovaným sestavám.

Přesto, že i u nás někteří požadují (a snesou) velmi levné (a v tím i zároveň pomalé) počítače, nejsme na tom tak špatně (neboť nízká cena = nízké marže, tím následně trpí odpovídající služby a servis), jako například v Asii (Čína, Indie, Filipíny apod...) - tam jsou extrémně levná řešení velmi populární a jednoduché "integrované počítače" a procesory typu VIA C3 (Cyrix) jsou každodenní záležitostí. Dá se říci, že se tyto země nacházejí ve "třetí cenové skupině", zatímco my jsme dosud stále ve "dvojce". 

Níže popisovaná základní deska PC Chips 787CLR je nejenom typickým představitelem poslední vlny integrovaných desek, tento "motherboard" šel dokonce ještě dále - obsahuje totiž navíc i "napevno" integrovaný... procesor s větráčkem.

Za cenu nepřekračující 3300Kč bez DPH tedy obdržíte:

 • základní desku formátu Micro ATX,
 • vybavenou čipovou sadou VT133 (kompatibilní s ACPI, Phoenix BIOS)
 • s integrovanou grafikou typu Trident Blade (využívající část sdílené paměti),
 • s integrovaným procesorem VIA C3 1GigaPro (takt 667MHz, FSB 133MHz),
 • zvukovou kartu - kodek DirectSound AC97 (VIA VT1611A),
 • integrovanou síťovou kartu 10/100 Mbps Fast Ethernet (Realtek RTL8100),
 • může využít slot AMR (zde se osazuje dodávaný modem), tři sloty PCI, slot ISA,
 • na desce jsou 2 sloty pro paměti PC100 nebo PC133 (maximem je 512MB),
 • 2 porty USB 1.1, sériový a paralelní port, porty PS/2 pro myš a klávesnici,
 • k dispozici jsou 2 kanály IDE (s podporou Ultra DMA/100; Southbridge 686B),
 • zabudovaný hardwarový monitoring teploty, napájecích napětí a otáček ventilátoru

V této souvislosti musím zmínit nechutný zlozvyk firmy PC Chips nazývat docela běžné věci (čipy, procesory) svými "vlastními" velmi matoucími turbo-jmény. A tak: za čipovou sadou VT133 se skrývá čipset VIA Apollo Pro PLE 133 bez podpory externí sběrnice AGP a procesor nazvaný hrdě 1GigaPro je obyčejným procesorem VIA C3 667MHz (s jádrem Samuel 2, polovodičová technologie 0.15um).

Součástí balení je ještě panel ATX s odpovídajícími výřezy pro konektory, sada kabelů IDE + FDD a instalační CD s ovladači a několika utilitami (včetně softwarového přehrávače WinDVD).

K u nás prodávaným základním deskám 787CMLR je, na rozdíl od typů 787CLR, ještě navíc přibalen standardní softwarový modem typu AMR (homologační list však chybí).

Podívejme se ještě jednou blíže na přípojné body základní desky 787CLMR:


...zadní panel je vskutku docela "nabouchaný"

Témata článku: Sestavy, Eden, Phoenix, Starý typ, Proces, Triviální nastavení, Obyčejný all-in-one, Ball Grid Array, Floating, Lepící pásky, Austin, Trident, Reálné nasazení, Tradiční test, Jediný ventilátor, Ball, Instalace, Unity 3D, Starý počítač, Reálné použití, Fragment, Reálná rychlost, Floating-Point Unit, All In One Pc, All In One


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 84

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize