PC 98 - uživatelův sen

Domácí počítač podle představ běžného počítače roku 98 bude na dnešní poměry multimediální bombou. Cenově ani technologicky však nejde o počítač z oblasti snů.
Pojem PC 98 není specifikací, kterou výrobci musejí nebo mají dodržet. Jde o sérii doporučení, jejichž cílem je spokojený zákazník, který dostane za své peníze vyváženou sestavu schopnou bezproblémové práce pod Windows. Odstraní se tím možné nekompatibility zařízení a operačního systému, tedy všechny problémy, které uživatelé Applů nepoznali, protože software i hardware koupili od jednoho výrobce. Výsledkem je tedy počítač s bezproblémovou instalací, chodem a údržbou. Zda jde pouze o sen či v příštím roce reálně dosažitelnou metu, posuďte sami.

Použití logotypu "Designed for Microsoft Windows" bude vyžadovat splnění požadavků zveřejněných Microsoftem v PC 98 System Design Guide – česky řečeno jde o hardwarová doporučení pro Windows 98 a NT 5.0. Jde nejen o požadavky na počítač, tj. zvukovou, grafickou i modemovou kartu ad., ale i periferie, tj. tiskárny, skenery, monitory. Vše za jediným účelem – aby počítač využil všech funkcí poskytovaných operačním systémem.

Všechny hardwarové požadavky jsou z tradice rozděleny na minimální a doporučené. V následujícím přehledu uvádíme jak doporučené, tak i minimální požadavky. Celá problematika se navíc rozvětvuje při zaměření na domácího nenáročného zákazníka tzv. trhu SOHO (small office/home office), nasazení počítače v kanceláři a na sestavy takříkajíc pro zábavu – a protože zábava nikdy nebyla zadarmo, tyto sestavy jsou také nejdražší. Hlavní rozdíl je především v softwaru, který se bude na počítači provozovat; např. na domácí počítač jsou kladeny vyšší nároky na 3D grafiku než u kancelářského.

Stručný přehled nároků obsažených ve specifikaci PC98

Procesor: PC je synonymem pro procesory Intel, v PC 98 najdou uplatnění nejen současná nejvýkonnější Pentia s MMX, ale i v budoucnosti cenově dostupná Pentia II.

Systémové sběrnice: Samozřejmě PCI, sběrnice ISA již nenajdete. V přenosných počítačích bude CardBus.

Řadiče: IDE/ATAPI i SCSI budou vedle sebe spokojeně žít i nadále.

Vstupní/výstupní zařízení: Na vítězném tažení je USB (Universal System Bus) pro napojení všech periferií jako je klávesnice, myš a monitor. V PC 98 je tolerováno připojení klávesnice na konektor PS/2, připojení na USB je však preferováno. S porty LPT a COM se v PC 98 setkáte, nicméně by se na port COM neměla připojovat myš. Přenos infračerveným paprskem doposud nebyl standardizován, každý výrobce používá vlastní řešení, proto doporučení pro PC 98 neberou ohled na dřívější uživatele. Bezdrátový přenos je možný mezi všemi periferiemi – klávesnicí, myší, tiskárnou či přenosným počítačem a desktopem. Přenosová rychlost by se měla pohybovat mezi 1,152 Mb/s a 4 Mb/s.

Audio: Zvukové karty se postupně přesunují z ISA na PCI, samozřejmý je přechod z analogového na digitální zpracování signálu, cílovou metou je karta na PCI s výstupem přes USB do reproduktorů, případně zařízení pro další zpracování. Zelenou budou mít zvukové karty s Wave table, cílem je přenést co nejvíce funkcí na hardware a snížit zatížení procesoru. Přehrávání cédéček a DVD je stejnou samozřejmostí jako oboustranný provoz (full duplex), který využijete při konferenčních hovorech – v jeden okamžik karta posílá zvuk do reproduktorů a zároveň zpracovává vstup z mikrofonu. Příznivci her se dočkají softwarové emulace pro spouštění dosových her, novější hry můžou počítat s podporou 3D efektů – DirectSound a HRTF (Head Related Transfer Function).

Grafika: Akcelerovaná grafika 2D a 3D, podpora AGP. Novinkou je podpora dekódování televizního signálu, neboli ve chvílích volna si z monitoru uděláte televizi – podpora televizního signálu je nutností v "zábavných" počítačích, v ostatních je jen doporučená. Vyjma kancelářských počítačů je požadována hardwarová podpora MPEG-2 a videa DVD. Mírně nadčasově je doporučena podpora satelitního síťového zařízení.

Komunikace: Za nejpomalejší řešení jsou považovány modemy 33,6 kb/s, které jsou nezbytností, není-li počítač připojen k lokální síti. Pro náročnější vysokorychlostní pak dial-up s podporou NDIS 5.0 (Network Driver Interface Specification). Modemy s podporou hlasu budou používány jako inteligentní záznamníky, jejich rozšíření konečně po premiéře v roce 1990 nic nebrání, protože již existuje standard. Hromadné vybavování počítačů adaptéry ISDN není plánováno (!!).

Záznamové periferie: Osmirychlostní a rychlejší CD-ROM s datovým přenosem nezatěžujícím procesor (bus mastering). Příští rok však již většina zřejmě sáhne pro DVD-ROM s možností přehrávat video ve formátu DVD.

Monitory: Za ergonomické rozlišení je považováno 1 024×768 při 85 Hz. Velikosti monitoru (19") ani rozlišení (1 280×720) se meze nekladou.

Přenosné počítače podle doporučení 98

Ani tuto oblast nelze opomenout. Na notebooky jsou kladeny stále stejné požadavky, tj. malé rozměry a nízká hmotnost svádějí nelítostný boj s co největší obrazovkou i klávesnicí a dlouhou výdrží na baterky. Standardem by se měly stát procesory Pentium MMX na 166 MHz a s 32 MB RAM. Port USB musí být zabudován přímo v notebooku. Jednoznačně kladná odpověď zní na otázku podpory AGP, o hardwarové podpoře přehrávání MPEG-2 a DVD ani nemluvě, akcelerovaná 3D grafika je také samozřejmostí.

Váš názor Další článek: Podpora DVD ve Windows 98

Témata článku: Cílové zařízení, Busy, Sen, PC monitory, Připojení tiskárny k pc, Monitory k pc, Hardwarová podpora, Kladná odpověď, Přenosné zařízení, Hardwarová údržba, Klávesnice k počítači, PC klávesnice, Satelitní karty, Akcelerovaná grafika, Mikrofony k pc, Bezdrátová klávesnice k pc, Duplex, H¨ardwarová údržba, Klávesnice k pc, Soho, Home Office, Satelitní síť, Televizní grafika, Ergonomická klávesnice, Stejný hardware


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11