PC - hezky česky...

Do nedávné doby jsme v PCtuningu znali firmu ATComputers především jako význačného distributora počítačových komponent (přičemž jejich "nejfrekventovanější" značkou u nás v redakci byly výrobky ASUS) - druhá strana činnosti firmy, výroba počítačů, nám však dosud docela unikala. Když jsme se zeptali, jestli bychom mohli nahlédnout na to, jak se PC vyrábějí ve velkém a profesionálně - dostalo se nám odpovědi "není problém" a naše průzkumná cesta za PC profesionály mohla začít.
PC - hezky česky...
Kapitoly článku
 

Výrobní hala

"Hlavní základna" firmy ATComputers se nachází v městské části Ostrava - Michálkovice nedaleko zoologické zahrady. Z dřívějšího pojetí "vše na jednom místě" (byly zde jak velkosklady komponent a jejich distribuce, tak výroba počítačů + kanceláře firmy) se význam celého komplexu, zejména v poslední době, posouvá čistě k výrobě PC (sklady a distribuce komponent se částečně přesouvají na jiné místo a zde se již nyní připravuje mj. výrobní kapacita pro hladkou realizaci projektu "internet do škol").

Současné výrobní prostory zaujímají více než 2 000 m2 - pokud by bylo třeba, bylo by možné je operativně rozšířit a výrobní maximum by se mohlo posunout na 200 000 počítačů ročně.


Jedna hala, miláčku, nestačí...

Základem výrobního sortimentu ATComputers jsou počítače značek (dosavadní výroba 50.000ks /rok) AutoCont, Triline a Comfor, které se následně prodávají v distribuční síti prodejců výpočetní techniky.


Škála počítačů souběžně vyráběných v ATComputers je opravdu široká...

Počítač pro Míru

Poskládat počítač pravděpodobně dokáže většina čtenářů PCtuningu, ale vyrábět počítačů desítky tisíc je věc zcela jiná. Již letmé seznámení s postupem výroby nám ozřejmilo, jak jsme se v našich představách dalece mýlili - alespoň co se týče "masové" výroby počítačů. Na začátku výroby jsme totiž, místo očekávané sofistikované výrobní linky, nalezli... plastové přepravky. Ale začněme pěkně popořádku.

Proces výroby počítačů v ATComputers se časem měnil tak, jak se měnily požadavky dané doby. Dříve se zde vyráběly předem "nalinkované" sestavy - nově zde kralují počítače "šité na míru" pro konkrétního zákazníka. Ten si může vybrat s široké palety voleb a kombinací - přeje si jinou grafickou kartu či větší disk? - to není problémem, řešení takovýchto požadavků je dnes již zde standardem a nikoliv nepříjemnou komplikací výroby.

Nultou fází výroby je sestavení "rodného listu" (výrobního příkazu) daného počítače. V něm jsou již předem přesně určené komponenty, ze kterých bude daný počítač sestaven - určeno je vše, od typu procesoru a odpovídajícího chladiče, přes barvu a provedení skříně k instalovanému softwaru - zde se také značí jednotlivé výrobní kroky a případné poruchy a vady. Výrobní příkaz putuje s počítačem od začátku, až po konečnou fázi balení a expedice.

Následujícím logickým krokem je shromáždění potřebných komponent - ty se připravují ve zvláštním oddělení do již zmíněných speciálních antistatických přepravek.

I další krok je poměrně překvapivý - počítač, vlastně jeho zásadní funkční části se totiž sestaví ještě před vlastní montáži "na stole", tj. mimo vlastní skříň. Na prvním pracovišti se do základního funkčního celku smontuje zákl. deska, procesor s chladičem, paměti a testovací grafická karta.

Hlavním cílem zde není kontrola komponent - ano, i ta je důležitá a np. při hlučícím větráku je jej možno vyměnit za jiný - jako spíše se zde jedná o základní nastavení mateřské desky (jumperů, i hodnot v Setupu BIOSu). Ke cti výrobci slouží to, že se zde například vždy "naflashují" poslední verze BIOSu. Výsledná "téměř-sestava" ještě projde základními testy  (CPU, paměť, chladič) a může, ještě zpět v přepravce, s přidělenou skříní putovat do "ostré" výroby.

Na odděleném pracovišti procházejí zvláštními funkčními testy počítačové zdroje a skříně - součástí testů je i "Hi-pot" test v komoře o napětí 1500V a testy na izolační odpor.


zdroje si před montáží projdou speciální "mučící procedurou"

Témata článku: Internet, Sestavy, Škola paměti, Viktor, Kontrola kvality, PC, Požadovaná částka, Přesné pořadí, Montáž, Úspěšný test, Výroba, Výstupní kontrola, Náročný provoz, Červená tečka, Špatná stabilita, Počítač, PC skříně, Halo, Konečná fáze, Hlavní základna, Základní konfigurace, Speciální sestava, Nálepka, Chaos, Výrobní linka


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky