PayPal dorazil do Česka

Počáteční nadšení, že virtuální peněženka PayPal už konečně dorazila do Čech zchladila informace, že službu není možné využívat pro příjem finančních prostředků. I tak se ale jedná o velký pokrok. V článku naleznete informace co to PayPal je a k čemu ho lze využít.
PayPal dorazil do Česka

Historie

PayPal vznikl koncem devadesátých let jako nástroj pro snadné realizování plateb na internetu. Základní idea vychází z předpokladu, že svěřovat údaje o platební kartě na různých stránkách v prostředí internetu nemusí být vždy bezpečné (resp. ne každý uživatel vždy dokáže dobře rozlišit stránky, kterým by své citlivé údaje svěřovat neměl).

Vznikl tak PayPal, který se staví do role hráze mezi uživatelem - zákazníkem a prodejcem. Díky způsobu, kterým jsou platby skrze PayPal realizovány, nebyl zákazník ohrožen tím, že mu nepoctivý prodejce vybere jeho kreditní kartu. Prodejce totiž v tomto případě nemá přístup k údajům o platební kartě zákazníka, pouze se dozví, zda transakce byla zrealizována.

Druhou významnou funkcí PayPalu je možnost zasílat peníze komukoliv kdo má e-mailovou adresu. V prvních letech existence firmy to dokonce fungovalo tak, že každý nově registrovaný uživatel získával bonus pět nebo deset dolarů na svůj účet. S těmi a s dalšími prostředky, které z bankovního účtu prostřednictvím platební karty převedl na svůj PayPal účet mohl potom volně nakládat – platit za zboží v aukcích, provádět mikroplatby.

PayPal se zkrátka stal poměrně standardizovaným prostředkem pro placení na internetu. Když dnes budete chtít vytvořit www stránky, naleznete stovky designérů, kteří si za svoji práci nechají zaplatit právě přes PayPal.

Závratnou rychlost, s jakou se PayPal šířil světem podnítila i jednoduchost, s jakou bylo možné někomu zaplatit – dotyčný nemusel mít PayPal účet. Stačila e-mailová adresa, na kterou jste zaslali upozornění, že chcete uživateli zaplatit. Ten se pro vyzvednutí platby musel zaregistrovat a rozšířil tak řady členů této služby. Vzhledem k velmi přehlednému ovládání účtu bylo dílem chvilky než nový uživatel přišel PayPalu na chuť a začal jej také využívat.

K čemu konkrétně lze PayPal využít

Jak již bylo řečeno, běžnou funkcí PayPalu je zasílání a příjem peněžních prostředků v prostředí internetu. Uživatel může platit dalšímu uživateli (nebo budoucímu uživateli), může platit za služby a přijímat platby od jiného uživatele.

Na 12, povětšinou nových členských zemí Evropské unie je aplikováno omezení, které znemožňuje platby přijímat – peníze lze tedy pouze zasílat (platit).

To je omezující zejména pro uživatele, kteří by PayPal chtěli využívat např. jako platební metodu v internetových aukcích. Ti budou muset i nadále využívat pro příjem plateb jiné způsoby – šeky, bankovní převody, případně mít platební bránu v prostředí internetu. Takových uživatelů bude ale minimum. Pro všechny ostatní přináší PayPal to nejdůležitější – možnost realizovat skrze něj platby.

Českým uživatelům se tak otevírají internetové aukce na eBay, kde mnoho prodávajících preferuje jako platební metodu právě PayPal, mnozí dokonce žádnou jinou alternativu v platbě nenabízí.

Jak se registrovat?

Registrace je velmi jednoduchá a nezabere déle než deset minut. S naším návodem maximálně pět.

 Klepněte pro větší obrázek

Nejprve si musíte vybrat typ účtu a zemi, ve které žijete. Účty jsou na výběr tři - personal, premium a business. Personal je účet určený běžným uživatelům, kteří mají zájem zejména zasílat platby a přijímat platby prostřednictvím systému PayPal (u nás není možno). Premium umožňuje uživatelům přijímat platby přímo z kreditních karet a business je určen zejména pro firmy.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Následuje vyplnění registračních údajů. Zadávají se obvyklé údaje - jméno a příjmení, adresa, telefon a e-mail. Aby měl systém jistotu, že údaje vyplňuje skutečný člověk a ne robot, musíte opsat kombinaci písmen a číslic z obrázku. Nakonec zbývá odsouhlasit podmínky využívání služby. Je dobré si je přečíst, i když jsou dlouhé.

Klepněte pro větší obrázek

Dalším krokem je přiřazení platební karty k vašemu účtu. V našem prostředí přichází v úvahu karty Visa Classic, Mastercard, případně American Express. Karty musí mít reliéfní písmo (musí být tzv. embossované) a samozřejmě musí mít povoleny transakce v prostředí internetu. Jakmile zadáte číslo karty, datum expirace a verifikační kód z druhé strany (poslední tři číslice), budete mít v systému zadanou neověřenou kartu. Neověřenou proto, protože PayPal nemá jistotu, že tato karta se váže skutečně k vlastníkovi tohoto PayPal účtu.

Ověření se provádí tak, že PayPal z vašeho bankovního účtu strhne 1,5 eura v popisu transakce uvede 4místné číslo. Toto pak zadáte do speciálního formuláře. Od té chvíle je karta ověřena a můžete ji plně využívat pro placení skrze PayPal. Stržené 1,5 eura jsou navíc připsány na váš účet.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní stránka vašeho účtu.

Klepněte pro větší obrázek

Zasílání peněz je opravdu jednoduché. Stačí vyplnit e-mailovou adresu příjemce, částku, měnu, důvod platby, případně i předmět e-mailu a poznámku. Příjemce dostane e-mail s informací o došlých penězích a výzvou k registraci.

Kolik to stojí?

Za službu se neplatí žádné úvodní ani pravidelné poplatky. Bez poplatků jsou rovněž realizované platby. Poplatky totiž platí příjemci vašich plateb - pevnou částku za každou došlou platbu a určité procento z došlé částky podle výše jejich měsíčního obratu.

Konkurence a alternativy

PayPal dnes není jediným platebním systémem na internetu. Z dalších lze vyjmenovat např. Moneybookers, který je často využíván ve spojení s internetovými sázkovými kanceláři a díky tomu se u nás již dokázal dostat do širšího povědomí. Nicméně známost tohoto systému v Čechách nic nevypovídá o jeho významu v celosvětovém měřítku, které je ve srovnání s PayPalem stále velmi nízké.

Pokud jste se již registrovali, co se podívat třeba na eBay?

Co si myslíte o možnosti registrace v systému PayPal? Budete jej využívat? Hlasujte v anketě a pište vaše názory do diskuze pod článkem!

Diskuze (192) Další článek: Český Telecom: 200 tisíc zákazníků vysokorychlostního internetu

Témata článku: PayPal, American Express, Nejdůležitější možnost, Mastercard, Platební karta, Platební údaj, Běžná platba, Číslo karty, Zasílání peněz, Účet, Základní idea, Určité procento, Kreditní karta, Platba, Platební systém, Pay, Registrovaná kartaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Do Česka zavítaly dvě nové Motoroly. Jedna vás naláká na OLED displej, druhá zase na podporu 5G

Do Česka zavítaly dvě nové Motoroly. Jedna vás naláká na OLED displej, druhá zase na podporu 5G

** Motorola do Česka dovezla dva levné telefony s Androidem 12 ** Jeden vás dostane OLED displejem, druhý zase podporou 5G sítí ** Obě novinky se cenově pohybují mezi pěti a šesti tisíci korunami

Martin Chroust
5GMoto
Google aktualizoval správce hesel. Na všech platformách vypadá konečně stejně, nové heslo si přidáte i ručně

Google aktualizoval správce hesel. Na všech platformách vypadá konečně stejně, nové heslo si přidáte i ručně

** Google vylepšil Správce hesel alias Password Manager ** Na Androidu, iOS, Chrome OS, Windows, MacOS a Linuxu vypadá stejně ** Nové přihlašovací údaje můžete do správce zadat i ručně

Martin Chroust
HesloAndroid
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě