Pavel Sodomka: Musíme si své vize hlídat

Při příležitosti vstupu strategického investora do společnosti Atlas.cz nám poskytl rozhovor ředitel pro strategii společnosti Atlas.cz, Pavel Sodomka.
Je tomu měsíc, co Atlas.cz oznámil vstup strategického investora do své společnosti. Na rozdíl od ostatních konkurentů byla celá transakce „veřejně průhledná“: za 34 % firmy zaplatil II. Epic Holding 104,5 milionů korun. Při té příležitosti poskytl časopisu Connect! rozhovor ředitel pro strategii společnosti Atlas.cz, Pavel Sodomka. Rozhovor najdete v květnovém čísle časopisu Connect!, které vyjde k výstavě ComNet.

12. dubna oznámil Atlas.cz vstup strategického investora do své společnosti. Na rozdíl od ostatních konkurentů byla celá transakce „veřejně průhledná“: za 34 % firmy zaplatil II. Epic Holding 104,5 milionů korun. II. Epic patří do širší rodiny finančních a poradenských společností, které v České republice zastupují svou rakouskou matku. Jedna ze společností Epic se nedávno stala patronem pro Nový trh při Burze cenných papírů Praha, což by mohlo naznačovat směr, kam se Atlas bude v budoucnu ubírat: stát se první internetovou firmou na české burze.

Minulost
Letošní jaro znamenalo pro vaši firmu spoustu změn. Jak hodnotíte vaše dosavadní působení na českém Internetu?

Za úspěchy považujeme v krátké, jen tříleté historii Atlasu vybudování skutečného portálu na českém Internetu, který co do rozsahu a kvality nabízených služeb pro uživatele snese srovnání se světovou konkurencí, zapojení do nadnárodní sítě portálů Microsoft Network v říjnu loňského roku a samozřejmě i nedávný vstup investora do společnosti Atlas.cz.

Zažili jste při tom i větší neúspěchy?

Neúspěchy? Žádné zásadní nevidím a na případné dílčí neúspěchy se snažím dívat pozitivně – důležité je chyby neopakovat.

Jakých výhod si nejvíce ceníte nad konkurencí a co byste nejraději ihned odbourali?

Výhody Atlasu – jednoznačně nejširší nabídka služeb pro uživatele Internetu, navíc kompletně vyvíjených podle požadavků a potřeb českého trhu, a také technologické zázemí společnosti Microsoft.

Nevýhody - přišli jsme na český internetový trh jako druzí, uživatele proto musíme získávat kvalitou našich služeb, mnohdy jedinečných na českém trhu - což v konečném důsledku snad ani nevýhoda není, jen to stojí větší úsilí...

Vyjednávání
Český Internet byl v posledních měsících zahlcen celou řadou jednání o vstupech investorů. Kdy jste začali vy hledat investora a s jakou první reakcí jste se od oslovených setkali?

Nechci, aby to vyznělo jako vychloubání, ale vlastně jsme nemuseli investora aktivně hledat, protože nás zájemci průběžně kontaktovali sami.

Jaké rozdíly jste viděli mezi českými a zahraničními zájemci?

Neviděli jsme rozdíly mezi českými a zahraničními zájemci, v každém případě rozhodovala pouze jejich nabídka.

Proč jste si vybrali nakonec právě EPIC, jedná se v jeho případě o více než investora?

Zvolili jsme jednoznačně optimální variantu, dál to nebudu komentovat.

Budoucnost
Nyní máte 100 milionů korun a cíl stát se ještě letos českou jedničkou. Na co se nejvíce zaměříte?

Nechci na toto téma hovořit podrobně, určitě pochopíte, že jako v každém jiném oboru i my si musíme své vize a plány hlídat – zejména proto, že od nápadu k realizaci je na Internetu někdy hodně blízko.

Nová situace přinese změny i do vašeho týmu. Jak jej hodláte rozšířit?

V současnosti tvoří tým Atlasu dvě desítky stálých pracovníků a přibližně stejný počet externistů, což pro uvažovaný rozvoj firmy již nemůže stačit, proto jsme urychleně vypracovali novou strukturu firmy. V závislosti na našich hlavních cílech a jejich časovém harmonogramu budeme již v nejbližší době tým průběžně rozšiřovat. Nabídky nám přicházejí neustále, Atlas má dobrý zvuk a mnoho kvalifikovaných zájemců s ním chce spojit svou pracovní perspektivu.

Hodláte výrazně prorazit i do zahraničí?

I tato varianta je předmětem našeho intenzivního zkoumání a zvažování.

A poslední otázka, „na tělo“. Proč byste si vybral Atlas jako úplný začátečník, který o Internetu téměř nic neví a poprvé se k němu připojí?

Jako úplný začátečník mám na Atlasu „pod jednou střechou“, na jediné adrese, soustředěnou nabídku veškerých služeb, které mohu - i později jako pokročilý uživatel Internetu - potřebovat. Navíc se jedná o služby špičkových parametrů, z nichž některé jsou opravdu jen na Atlasu. Horizontální portál Atlas je pro začátečníka ideální rozcestník do světa Internetu, navíc po celkové změně designu je přes širokou nabídkovou škálu stále přehledný a jednoduchý, po únorovém upgrade hardwaru navíc i rychlejší a spolehlivější.

Děkuji za rozhovor.

Váš názor Další článek: Diamond Viper II: diamantová zmije

Témata článku: Microsoft, Internet, Jedinečný parametr, Epic, Patron, Nedávný vstup, Vize, Pavel Sodomka, Špičkový parametr, Atlas, Nejširší nabídka, Investor, Pav, Letošní jaro, Cenná koruna, M/s


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5