Paušál zase o krůček blíž

Studie proveditelnosti, první krok na cestě k paušálu, je na světě v přesně plánovaném termínu
Po záplavě negativních zpráv, kterými jsme vás v poslední době zaplavili, se objevila konečně také velmi pozitivní zpráva – Studie proveditelnosti je hotová. Pojďme ale pěkně po pořádku. Jistě si všichni ještě dobře vzpomínáte na naší nedávnou zprávu, kdy poprvé na zasedání řídícího výboru utrpěl Český Telecom porážku při hlasování o modelu FRIACO, což je model účtování cen mezi operátory, který je podmínkou pro zavedení paušálního zpoplatnění vytáčeného internetového připojení pro koncové uživatele.

Koncem dubna byl tedy učiněn první významný krok na cestě za vytouženým plnohodnotným paušálem. Na jednání bylo při hlasování rozhodnuto o doplnění jedné věty do dokumentu APVTS-DUI-E. Tato věta zněla : „Model paušálního zpoplatnění originace internetových hovorů na rozhraní mezi operátory – tzv. FRIACO - bude zaveden nejpozději k 1. 10. 2003.“

Na následujících jednáních předložili alternativní operátoři jakýsi harmonogram realizace celého projektu paušálního internetu založeného na modelu FRIACO, který podpořila i platforma ZUI. Jediný, kdo se vytrvale bránil jakýmkoliv diskusím na téma FRIACO, byli zástupci Českého Telecomu. Svědčí o tom i záznam ze zasedání řídícího výboru 25. června, kdy Český Telecom potvrdil, že nemá zájem spolupracovat s AO na modelu FRIACO pro Internet, a z toho důvodu se také nezúčastní práce na Studii proveditelnosti pro FRIACO.

I přes evidentní sabotáž následujících jednání ze strany ČTc dokázali alternativní operátoři dostát svému slibu a s podporou platformy ZUI dokončit obsáhlou Studii proveditelnosti, která má dokázat, jestli je FRIACO v ČR vůbec realizovatelné jak po technické tak i ekonomické stránce. Odpovědnost za koordinaci a realizaci tvorby dokumentu Studie proveditelnosti má společnost Tiscali.

Podrobnostmi studie se budeme zabývat podrobněji v následujícím článku, již dnes však můžeme prozradit, že Studie proveditelnosti rozebírá nejen technickou a ekonomickou stránku modelu Friaco, ale přináší také právní analýzu a analýzu trhu. Velká část dokumentu se také věnuje objektivnímu posouzení silných a slabých stránek a to jak intervalového tak i neměřeného paušálu a rovněž odhalení určitých hrozeb a příležitostí, které tyto jednotlivé modely přinášejí.

Nechme se tedy překvapit, jak na ní zareaguje Český Telecom, který před několika dny ústy mluvčího Vladana Crhy v odpovědích na čtenářské otázky potvrdil opětovný zájem ČTc zasednout za jednací stůl a řešit i problém ze všech nejpalčivější – plnohodnotný paušál u technologie Dial-up.

Na závěr si dovolíme přinést alespoň harmonogram prací, ze kterého první bod už byl díky spolupráci všech alternativních operátorů a platformy ZUI úspěšně splněn.

Harmonogram realizace projektu:

Studie proveditelnosti 30. června, 2003
Základní průmyslový standard 30. září, 2003
Pilotní projekt 01. říjen až 31.prosinec, 2003
Zahájení provozu 01. ledna, 2004

Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (16) Další článek: Google čelí copyrightovým problémům

Témata článku: Internet, Technická podrobnost, Krůček, Pozitivní zpráva, Paušál


Určitě si přečtěte

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji