Paušál zase o krůček blíž

Studie proveditelnosti, první krok na cestě k paušálu, je na světě v přesně plánovaném termínu
Paušál zase o krůček blíž
Po záplavě negativních zpráv, kterými jsme vás v poslední době zaplavili, se objevila konečně také velmi pozitivní zpráva – Studie proveditelnosti je hotová. Pojďme ale pěkně po pořádku. Jistě si všichni ještě dobře vzpomínáte na naší nedávnou zprávu, kdy poprvé na zasedání řídícího výboru utrpěl Český Telecom porážku při hlasování o modelu FRIACO, což je model účtování cen mezi operátory, který je podmínkou pro zavedení paušálního zpoplatnění vytáčeného internetového připojení pro koncové uživatele.

Koncem dubna byl tedy učiněn první významný krok na cestě za vytouženým plnohodnotným paušálem. Na jednání bylo při hlasování rozhodnuto o doplnění jedné věty do dokumentu APVTS-DUI-E. Tato věta zněla : „Model paušálního zpoplatnění originace internetových hovorů na rozhraní mezi operátory – tzv. FRIACO - bude zaveden nejpozději k 1. 10. 2003.“

Na následujících jednáních předložili alternativní operátoři jakýsi harmonogram realizace celého projektu paušálního internetu založeného na modelu FRIACO, který podpořila i platforma ZUI. Jediný, kdo se vytrvale bránil jakýmkoliv diskusím na téma FRIACO, byli zástupci Českého Telecomu. Svědčí o tom i záznam ze zasedání řídícího výboru 25. června, kdy Český Telecom potvrdil, že nemá zájem spolupracovat s AO na modelu FRIACO pro Internet, a z toho důvodu se také nezúčastní práce na Studii proveditelnosti pro FRIACO.

I přes evidentní sabotáž následujících jednání ze strany ČTc dokázali alternativní operátoři dostát svému slibu a s podporou platformy ZUI dokončit obsáhlou Studii proveditelnosti, která má dokázat, jestli je FRIACO v ČR vůbec realizovatelné jak po technické tak i ekonomické stránce. Odpovědnost za koordinaci a realizaci tvorby dokumentu Studie proveditelnosti má společnost Tiscali.

Podrobnostmi studie se budeme zabývat podrobněji v následujícím článku, již dnes však můžeme prozradit, že Studie proveditelnosti rozebírá nejen technickou a ekonomickou stránku modelu Friaco, ale přináší také právní analýzu a analýzu trhu. Velká část dokumentu se také věnuje objektivnímu posouzení silných a slabých stránek a to jak intervalového tak i neměřeného paušálu a rovněž odhalení určitých hrozeb a příležitostí, které tyto jednotlivé modely přinášejí.

Nechme se tedy překvapit, jak na ní zareaguje Český Telecom, který před několika dny ústy mluvčího Vladana Crhy v odpovědích na čtenářské otázky potvrdil opětovný zájem ČTc zasednout za jednací stůl a řešit i problém ze všech nejpalčivější – plnohodnotný paušál u technologie Dial-up.

Na závěr si dovolíme přinést alespoň harmonogram prací, ze kterého první bod už byl díky spolupráci všech alternativních operátorů a platformy ZUI úspěšně splněn.

Harmonogram realizace projektu:

Studie proveditelnosti 30. června, 2003
Základní průmyslový standard 30. září, 2003
Pilotní projekt 01. říjen až 31.prosinec, 2003
Zahájení provozu 01. ledna, 2004

Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Témata článku: Internet, Technická podrobnost, Pozitivní zpráva, Krůček

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • petr 14. 7. 2003 13:39:22
    SOVA NA HRAD !!!!!
  • Ladislav N. 13. 7. 2003 2:59:09
    ...díky naší milované, sociálně demokradoucí vládě, která si ty monopoly...
  • Radek 13. 7. 2003 0:12:44
    Volná ruka trhu v MONOPOLNÍM prostředí = odírání zákazníků, kteří FAKTICKY...
Určitě si přečtěte

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí