Paušál na Internet: a ISDN ještě nemáte?

V poslední době jsme se věnovali zejména návrhu nových podmínek ADSL připojení, Český Telecom ale také přišel se svým řešením internetového paušálu, který je… no posuďte sami.
Boj o paušální připojení se vede dnes na dvou frontách: ADSL je moderním připojením pro rychlé trvalé připojení k Internetu a paušální dial-up má být řešením pro méně náročné případně ekonomicky slabší uživatele či pro ty oblasti, kde ADSL ještě není technicky dostupné. Nové návrhy Telecomu na úpravu rychlostí ADSL jsme již komentovali poměrně důkladně, nabídka Telecomu obsahuje i změny právě v oblasti toho paušálu. Hned na úvod je třeba říci, že návrh takového paušálu zcela jistě není z oblasti řešení pro ekonomicky slabší uživatele. Finančně to vychází velmi podobně jako současné ADSL, takže se to dá vnímat pouze jako řešení tam, kde ADSL ještě není dostupné.

Měli bychom tu ISDN, máte zájem?

Telecom se skutečně zuby nehty brání paušálnímu připojení přes normální dial-up. Jeho trvalým argumentem jsou obavy z přetížení sítě, kdy by paušálně připojení uživatelé byli připojeni trvale a bez odpojování. Na to jsou sice řešení z okolních států například odpojování po určitém počtu hodin, to ale Telecom odmítá přijmout. Hlavním rysem tohoto boje je snaha Telecomu neztratit nic z možnosti kontroly nad připojením ke své síti. Dokáže v tomto zájmu přijít často s technicky přešroubovaným řešením, byť by mohl využít jednodušší a venku ověřená řešení, tedy žádné experimenty s nepodloženými výsledky.

Nabídka Telecomu na paušální připojení pak vypadá přesně takto. Pokud máte běžný analogový telefon, máte smůlu, vás se paušál týkat nebude. Návrh počítá jen s ISDN. Klíč k návrhu paušálu je totiž skryt v tom, že to není skutečně paušální připojení na nějaké rychlosti, ale připojování dle potřeby.

Jak nakrmit vlka

Základní euroISDN2 linka, jak ji nabízí Telecom, obsahuje dva B kanály, každý s kapacitou 64 kbit/s. Ty jsou nezávisle využitelné na data a hlas, takže můžete být současně připojeni na internet a současně hovořit. Stejně tak můžete oba dva kanály sdružit a pak internetovat rychlostí 128 kbit/s. Při sdruženém provozu ale platíte za každý kanál, tedy cena za minutové připojení přes 128 je dvakrát větší než při připojení rychlostí 64 kbit/s. Mimo těchto dvou hlavních kanálů je na ISDN lince ještě tzv. D kanál s maximální rychlostí 16 kbit/s. Ten se využívá pro signalizaci (třeba identifikaci volajícího) a je trvale připojený. Jeho kouzlo spočívá právě v tom trvalém připojení byť je kapacita využitelná pro přenos dat je 9,6 kbit/s (něco musí zůstat pro tu signalizaci). Telecom doposud nenabízel datové připojení přes tento D kanál, jak před pár lety říkal "Technicky to není problém, neumíme ale na tom vybrat peníze". Nyní jeho nabídka paušálu již s D kanálem počítá.

Základní vtip je v připojování B kanálů podle požadavků připojení. Trvale je počítač k internetu připojen pouze přes D kanál, tedy velmi pomalým připojením, které stačí řekněme jen na ICQ. V případě, že ale z počítače požadavek na větší kapacitu připojení, připojí se jeden, nebo případně i druhý B kanál. Samotné připojení vyšší kapacity není ale okamžité, je tam menší zhruba sekundová prodleva. Pochopitelně při snížení zátěže se zase B kanály odpojí. Takže jste trvale připojeni k internetu, ale nemáte trvale připojenou plnou kapacitu 128 kbit/s.

Je to prostě takové řešení uživatel se nažral a linky Telecomu zůstaly celé. Zatímco při trvalém připojení přes modem je linka stále využitá na maximum, u tohoto řešení se linka využívá jen tehdy, kdy je to nutné. Ačkoli je technické řešení poměrně pochopitelné a při adekvátních nákladech by bylo přijatelné, právě náklady dost značně celé řešení shazují.

Dva programy, jeden dražší než druhý

Návrh Telecomu počítá se dvěma programy: AODI I pro připojení mimo špičku a AODI II pro připojení ve špičce. Kvůli srozumitelnosti jim ale budu říkat MimoŠpičku a VeŠpičce. Program VeŠpičce přitom v sobě nezahrnuje program MimoŠpičku, je tedy skutečně určen pouze k paušálnímu připojení ve špičce. Program MimoŠpičku má ale jiný časový rozsah toho, co se pokládá za mimo špičku, navrhuje se od 14 do 6 hodin plus samozřejmě celé svátky a víkendy.

Připojování mimo zadané časové intervaly jednotlivých programů je možné, tam je ale již zpoplatňováno připojení minutovou taxou. Sice je to dle návrhu jen 75 procent ceny připojení v daném časové intervalu, není to ale paušální připojení.

No a teď to nejdůležitější, ceny. MimoŠpičku by měl stát 500 Kč měsíčně a VeŠpičce pak 800 Kč měsíčně. Ceny jsou včetně 5 % DPH, ta se ale příští rok zvedne. Ceny ale také nezahrnují samotný ISDN paušál, jedná se pouze o doplňkové programy, které musíte platit k vašemu stávajícímu ISDN připojení.

MimoŠpičku lze zkombinovat s programem ISDN Basic (599 Kč včetně DPH) čímž se dostaneme k paušálnímu připojení odpoledne a v noci za 1099 Kč měsíčně, přičemž případné minuty při dopoledním připojení si ještě doplatíte.

VeŠpičce již vyžaduje dražší tarif aspoň ISDN Standard (dnes za 699 Kč). Připojení ve špičce se tak vyšplhá na 1500 Kč, což toto připojení odsouvá zcela do pozice varianty pouze pro ty, kteří nemohou mít ADSL. Je totiž dražší, pomalejší a ne celodenně paušálně přístupné.

Ani jeden z navrhovaných paušálních programů se nedostane pod psychologickou hranici 1000 Kč a to ani s menší DPH, která bude již od příštího roku plných 22 procent.

Třeba to vyjde, třeba ne

Z pohledu snah zúčastněných stran a dlouhé ostré diskuze nad dostupným paušálním připojením k Internetu vypadá tento návrh tarifů jako zcela z jiného světa. Samozřejmě je to nějaký krok směrem k paušálnímu připojení, ale stavět paušál na ISDN připojení, které už samo o sobě měsíčně stojí skoro tolik, kolik by měl stát základní paušál pro připojení k internetu, nemá moc šancí na úspěch. Pokud navíc ISDN paušál bude dražší než ADSL připojení, tak moc příznivců rozhodně nezíská.

Uvedené návrhy Telecomu ale dnes skutečně můžeme naštěstí brát jen jako návrhy, proti němu totiž stojí zástupci uživatelů internetu, alternativní operátoři a také ČTÚ. Telecom dělá takový průzkum bojem a hledá možná řešení, kde by se dokázal dohodnout. Paušál se prostě bude ještě řešit a uvedený návrh lze brát jako signál, kudy se ubírá uvažování Telecomu. Aktuálnější je nicméně ADSL, to by totiž mělo mít již od července nové podmínky (minimálně bude možné pořídit ADSL modem a nepronajímat ho) a zatím není pořádně jasné, jaké ty podmínky budou finální.

Diskuze (56) Další článek: Milion čipsetů pro servery

Témata článku: Internet, Hlavní kanál, Hlas volajícího, Základní identifikace, Navrhované řešení, Paušál, Kanál, Základní paušál, Dostupný paušál, ISDN, Plná zátěž, NEM


Určitě si přečtěte

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 25

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí