Patentování software v Evropě: lepší než v USA, horší než žádné

Tak nám patentovali software – ale dojednaný zákon není ani tak ničivý pro malé vývojáře, ani tak výhodný pro softwarové giganty, jak se zdá. Je v zásadě rozhodnuto. Právní výbor europarlamentu schválil legislativní rámec, který do evropského zákonodárství zavádí patentovatelnost software. K jeho praktickému uplatnění je ještě poměrně daleko a vše se může změnit. Ale rozhodnutí bylo učiněno – software je zkrátka patentovatelný i v Evropě.
Patentování software v Evropě: lepší než v USA, horší než žádné

Patentovatelnost software má především velmi silné – či spíše hlasité – odpůrce. Ti na svých stránkách používají argumenty typu „už nikdo nebude moci vyrobit aplikaci typu Word, protože si ji Microsoft pokryje patentem“. Říkají také, že jde o konec nezávislého počítačového vývojářství a podobně. Nehovoří ale pravdu – možná si schválenou směrnici vůbec nepřečetli nebo ji nesprávně interpretují. Možná sázejí na to, že jejich posluchači se v dosti složité problematice nevyznají a že si mohou dovolit záměrně klamat, aby své názory podpořili.

Legislativní rámec (s důrazem na slovo rámec: nejedná se o nějaké jednoznačné znění zákona, spíše o poměrně volné vymezení, které členským zemím umožňuje zvolit si vlastní zákonnou úpravu) totiž určuje podstatně mírnější podmínky pro patentování software, než co známe z USA. A je ihned na místě se zeptat: skutečně nehorázné možnosti patentování čehokoli v USA – spolu s americkým právním systémem, v němž vítězí lepší právník nad horším – snad vedou k zániku softwarového průmyslu?

Nikoli! Nikde nekvete drobný, nezávislý softwarový průmysl tak jako v USA – se statisíci drobných i větších aplikací, s obrovským penzem kódu pod otevřenými licencemi. Na co si stěžuje český softwarový vývojář, když veškeré rozumné produkty domácího vývojářství spočítáme na prstech? Typické: mnoho kloudného jsme nevytvořili, ale už si stěžujeme, jak to naše kreativce poškodí.

Výhoda pro koncového uživatele

Zásadní úprava evropské patentové legislativy v software je, že v souladu s patentovatelností čehokoli jiného, se netýká obecných principů, ale pouze konkrétních algoritmů, konkrétního kódu. Není tedy možné patentovat „textový editor“. Lze patentovat jeden zcela konkrétní algoritmus a kód jednoho zcela konkrétního textového editoru.

Pokud chce někdo další napsat jiný textový editor, nemusí se ničeho bát. Jestli chce někdo ukrást, zpětně dekódovat již použitý algoritmus či kód, jemně jej pozměnit a použít ve svém výrobku, má smůlu. Co je na tom tak špatného?

Jakákoli zákonná úprava, stejně jako ta patentová, rozděluje. Někteří na úpravě zákona vydělají a někteří na ní prodělají. (I bez oné zákonné úpravy někteří vydělávají a někteří prodělávají, zákonná úprava jen posune hranice.) Ovšemže platí, že některým vývojářům bude život ztížen a jiným zase zjednodušen. Najdou se poškození a najdou se ti, kteří budou z úpravy těžit.

Jsme ale názoru, že přijatý legislativní rámec – který navíc velmi pravděpodobně jednotlivé členské země přijmou v tak liberální úpravě, jak to jen bude možné – nepoškozuje koncové uživatele. Naopak podněcuje výrobce koncových zařízení z oblasti digitální techniky k inovacím, které nebudou snadno kopírovatelné a z nichž budou koncoví uživatelé těžit.


Vážení čtenáři, tento článek byl napsán před 6.7., kdy v Evropském parlamentu došlo k zamítnutí směrnice o softwarových patentech. Do publikačního systému byl zařazen v důsledku omylu až včera. Za tuto chybu se omlouváme. Berte tento materiál pouze jako příspěvek k obecné debatě o softwarových patentech. Redakce

Diskuze (420) Další článek: Český Telecom: regiony mají o ADSL zájem

Témata článku: Software, Microsoft, USA, Patenty, Obecný princip, Evropská legislativa, Silný argument, Možný důsledek, Zásadní inovace, Zákonná úprava


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky