Pasy evropské unie budou mít elektronické čipy

Nové cestovní průkazy pro země Evropské unie budou obsahovat radiový identifikační čip. Ten bude obsahovat biometrická data o majiteli pasu. Systém má umožnit rychlejší bezkontaktní odbavení osob, ztížit padělání průkazů a omezit pohyb zločincům.
Mezinárodní organizace pro technické standardy a organizace sdružující letecké společnosti pracují na vývoji cestovních průkazů nové generace. Nové pasy mají umožnit strojovou identifikaci majitelů průkazu. Tuto modernizaci vyžaduje pro cestující do Spojených států legislativa USA s platností od října roku 2004.

Nové podmínky pro vstup osob na území Spojených států amerických jsou obsaženy v zákoně The US Enhanced Border Security and Visa Reform Act of 2002, který vznikl na základě protiteroristické politiky USA po 11. září 2001. Zákon na zvýšení bezpečnosti na hranicích vyžaduje „strojově čitelné pasy, které jsou odolné proti zfalšování a zahrnují biometrické údaje v souladu se standardy pro biometrickou identifikaci osob vytvořenými mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO)“ u občanů cizích zemí, které mají s USA bezvízový hraniční styk. Vztažení na země s bezvízovým stykem znamená, že se tento požadavek zatím nevztahuje na Českou ani Slovenskou republiku.

Pracovní skupiny mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO) a mezinárodní organizací pro civilní letectví plánují na příští týden setkání v Londýně. Během pracovní schůzky chtějí prodiskutovat základní problémy celého projektu, který zahrnuje dosažení mezinárodní kompatibility a ochranu dat, která budou za účelem vystavení nových pasů sbírána. Představitelé Evropské unie se měli o strategii vývoje biometrických pasů dohodnout na červnovém summitu EU v řeckých Athénách.

Metoda, kterou Evropská unie pro pasy svých občanů zvolila spočívá v použití RFID (Radio Frequency Identification) čipů. Stejná metoda byla zvolena i pro zvýšení ochrany Euro bankovek. Jedná se o miniaturní čipy s tloušťkou jen 0,06 milimetru a délkou hran 0,4 mm. Kromě toho se v budoucnosti plánuje jejich využití místo současných čárových kódů, v současnosti ale jejich rozšíření brání vyšší cena, který se pohybuje kolem 25 Kč za kus.

Diskuze (35) Další článek: Zmatky kolem NERO 6.0

Témata článku: Čipy, Evropská unie, Bezpečnost cestujících, Evropská legislativa, Spojené státy, Reform, Nový zákon, Radio, Radio 1, Čip, RFID, Civilní letectví, Pas, Nová metoda, Unie, Organizace, Nový standard, Základní identifikace


Určitě si přečtěte

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí