PasswordSafe: svěřte svá hesla bezpečnému sejfu

S narůstajícím počtem webových služeb, různých programů a účtů, vyvstává potřeba někam si všechna ta hesla a přístupové údaje poznamenat. Osvědčené papírové řešení není moc bezpečné, používání jediného hesla se také nedoporučuje. Mám pro vás tip na zajímavou online službu, která vám umožní uschovávat hesla online a v zašifrované podobě.

 Plusy / minusy
 + rychlost, šifrované spojení
 – vzhled, řada funkcí v betaverzi 

PasswordSafe (www.passwordsafe.com) je zajímavá webová služba, která umožňuje ukládat nejrůznější hesla a přístupové údaje v bezpečné zašifrované podobě na webu. Výhodou oproti ukládání hesel v počítači je to, že při případné poruše pevného disku v počítači o uložené údaje nepřijdete. Svěřovat své přístupové údaje někomu cizímu, například neznámé online službě pro ukládání hesel, může vypadat jako naprostá šílenost. Je jen na vás, zda PasswordSafe, který funguje od roku 1998, využijete nebo od něj dáte ruce pryč. Jeho provozovatelem je americká společnost sídlící v Los Angeles.

Přístup k e-mailu i PINu bankovní karty

Služba PasswordSafe je zdarma dostupná pro každého. V současné době se plánuje zprovoznění placených funkcí pro uživatele, kteří by měli zájem o sdílení některých přístupových údajů. Komunikace s webovou stránkou probíhá pomocí SLL a v závislosti na použitém webovém prohlížeči je šifrována 40bitovým nebo 128bitovým klíčem. Předávání přístupových údajů by tedy mělo být relativně bezpečné.

Abyste mohli službu využívat, je potřeba provést jednoduchou registraci. Vyplníte své oslovení, zadáte e-mailovou adresu, heslo a kontrolní otázku spolu s odpovědí. Během chvíle vám přijde na zadanou e-mailovou adresu zpráva obsahující odkaz k aktivaci. Ten stačí navštívit a poté se již můžete přihlásit ke svému uživatelskému účtu. Každý přístup je zaznamenáván a v pomocných nástrojích najdete přehled posledních přístupů.

Klepněte pro větší obrázek

Registraci zvládnete během okamžiku

Veškeré přístupové údaje, které jste si do „sejfu“ uložili, jsou tříděny do několika kategorií. Samostatně je vyčleněna skupina webových stránek, které jsou dále tříděny na obchodní, počítačové, e-mailové služby, nákupní servery atd. Vedle přístupů na weby můžete ukládat také registrační klíče k zakoupeným programům, PINy, přístupy k nastavení e-mailu a další, libovolné položky. Celý web je kompatibilní s většinou v současnosti používaných prohlížečů. Pouze při práci s Internet Explorerem můžete narazit na upozornění, které vás nabádá k instalaci jeho nejnovější verze.

Zadávat můžete téměř cokoli

V panelu, který slouží jako jednoduchá nabídka pro přidávání nových položek, je na prvním místě vložení registračních informací k vybranému programu. Ve formuláři lze uvést název produktu, webovou stránku, registrační jméno a přidělený licenční klíč. Důležité je políčko s poznámkou. Myslím totiž, že pro uložení registračních údajů k mnoha programům nebudou zmíněná políčka stačit.

Klepněte pro větší obrázek

U většiny vkládaných položek je k dispozici nezbytná poznámka pro upřesnění

Podobně můžete vkládat identifikátory PIN – vložíte jméno držitele, telefon, samotný PIN a opět nechybí poznámka. V mírných obměnách lze uložit údaje k e-mailu a webovým stránkám. Ty můžete třídit do několika kategorií. Pokud vám nebude žádný z předem připravených formulářů vyhovovat, můžete údaje s heslem uložit do obecné kategorie, kde se nabízí celkem pět políček včetně poznámky.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud vám nepasují definované formuláře, použijte ten obecný

Vyhledávání je nezbytné

Tam, kde zadáváte webovou adresu, je možnost ověřit platnost zadaného odkazu. V každém formuláři také najdete zatrhovací políčko s možností označení vkládaného údaje jako oblíbeného – to vám umožní jej později snáze vyhledat. Zadané údaje je možno sdílet, ovšem tato služba je zatím v betaverzi a později by měla být zpoplatněna.

Uživatelé s velkým množstvím zadaných údajů už nemusí být spokojeni s jednoduchostí třídění na oblíbené a ostatní položky. Vyznat se pak ve desítkách nebo stovkách údajů je velmi složité. K nalezené potřebného hesla však můžete využít vyhledávání. Ve formuláři si zvolíte zda chcete vyhledávat podle názvu položky nebo názvu webu. Poté zvolíte, zda hledaný řetězec je na začátku, na konci nebo kdekoli v názvu položky, zadáte jej a spustíte vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek

Díky vyhledávání najdete potřebné heslo během okamžiku

Při prohlížení položek jsou zobrazovány všechny zadané údaje, včetně hesla, které je okamžitě viditelné. Je-li zadána webová adresa, pak se po klepnutí na název položky otevře příslušná stránka v novém okně prohlížeče. Prohlížení podle kategorií vypadá úplně stejně jako výsledky vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek

Výsledky vyhledávání…

Upravte si zobrazování hesel

PasswordSafe nabízí několik doplňkových nástrojů. Nejjednodušším je tzv. dálkové ovládání. To spouští nové okno prohlížeče s malými rozměry. Jeho využití je pro snadné kopírování zobrazených údajů do formulářů na jiné webové stránce nebo v softwaru. V nabídce Manage najdete možnost úpravy kategorií, do kterých jsou roztříděny přístupové údaje k webovým stránkám.

Klepněte pro větší obrázek

Dálkové ovládání pro snadný přístup k heslům

V nastavení služby můžete vedle klasických změn přístupových údajů zapnout skrytí hesel při zadávání. Zajímavou možností (také v betaverzi) je vytvoření tzv. jednorázových hesel. Ta jsou po použití jednoduše ze systému odstraněna. Pro vytváření nových záznamů lze nastavit výchozí uživatelské jméno a heslo. Kvůli bezpečnosti můžete jednoduše upravit automatické přihlašování a odhlašování.

Zajímavou možností je import údajů z tabulkových programů. PasswordSafe si sice neporadí přímo se soubory XLS a podobnými, avšak data stačí exportovat do souboru, kde jsou údaje odděleny znakem TAB. Na obrázku vidíte naznačený tvar souborů, s jakými si PasswordSafe při importu poradí. Podobným způsobem je možno data z vašeho „sejfu“ vyexportovat do textového souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka vzhledu importovaných dat

Vytvořte si fonetické heslo

V nabídce doplňkových nástrojů najdete jednoduchý generátor hesel. Častým problémem vymýšlení hesel je nedostatek fantazie, a tak mnozí z nás volí jako přístupová hesla běžná slova. Generátor umožňuje tvoru tří druhů hesel. Unixová hesla jsou složeny z náhodně vybraných znaků, včetně čísel. Fonetická hesla jsou rovněž náhodné tvary, ale mohou po vyslovení v angličtině připomínat skutečná slova. Třetí druh hesel je složeninou sloves a názvů.

Klepněte pro větší obrázek

PasswordSafe nabízí tvorbu tří druhů hesel

V praxi užitečnou pomůckou pro zobrazování uložených hesel, je nástroj PopSafe. Funguje ve spojení s oblíbenými položkami ve vašem webovém prohlížeči. Jednoduše navštívíte webovou stránku, kde se budete přihlašovat a z oblíbených položek spustíte PopSafe. Pokud máte v databázi uloženy přístupové údaje k aktuální webové stránce, měly by se vám ihned zobrazit.

Součástí celého systému je také klientská aplikace nazvaná HyperSafe. Slouží pouze ke zobrazování uložených údajů. Změny a přidávání nových položek je nutno provést pomocí webového rozhraní. Aplikace je dostupná pro Windows a MacOS 9/X. Aktuální verzi se nám však v prostředí Windows nepodařilo zprovoznit.

Webové stránky PasswordSafe sice nenabízí nijak přitažlivé prostředí, ale fungují a práce s nimi je velice rychlá. Pokud budou dotaženy rozpracované funkce do konečné fáze, mohlo by se jednat o velmi zajímavý projekt. Dovedl bych si představit vylepšení klientské aplikace do podoby, která by uměla automaticky vložit přístupové údaje do webové stránky nebo aplikace.

 PasswordSafe
 Webová služba pro bezpečné uložení hesel 
 výrobce  PasswordSafe.com
 web  www.passwordsafe.com
 cena  zdarma

Diskuze (26) Další článek: Internetová cenzura v Číně přitvrzuje

Témata článku: Prohlížeče, Windows, Heslo, Nový druh, Snadné kopírování, Pomocný nástroj, Jednoduchý tvar, Obsahující odkaz, Položka, Uložený údaj, Náhodný znak, Zašifrovaný disk, Webová stránka, Oslovený výrobce, Oblíbená kategorie, Vybraný znak, Zajímavé jméno, Zašifrovaný data, Oblíbený web, Bezpečné uložení, Zajímavá služba, Nezbytný údaj, Zpráva obsahující, Jednoduché vyhledávání, Klientská aplikace


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky