Password Officer a Security Officer: užiteční oficíři

Zabezpečení vašich dat a počítače je určitě i u vás na jednom z prvních míst. Zdají-li se vám řešení nabízená ve Windows nedostatečná, můžete to napravit pomocí programu Security Officer.
Tento článek vyšel v časopise Computer 15–16/00 dne 17. 8. 2000

Pavel Nygrýn: Zabezpečení vašich dat a počítače je určitě i u vás na jednom z prvních míst. Zdají-li se vám řešení nabízená ve Windows nedostatečná, můžete to napravit pomocí programu Security Officer. Navíc určitě potřebujete uspořádat hesla používaná na nejrůznějších místech.

Existuje samozřejmě jednoduché řešení – mít všude stejné jméno i heslo. Každý, kdo se alespoň trochu zabývá bezpečností, vám však řekne, že to je nejhorší, co můžete udělat. Nikdy nevíte, jak bezpečný je například systém webů, na které se takto hlásíte. Vaše „zabezpečené“ účetnictví nebo podnikový informační systém jsou pak velmi zranitelné.

Heslo od hesla vašeho hesla

S malým programem Password Officer máte druhou možnost – pamatovat si jedno heslo, ale používat jich libovolné množství. Password Officer se o ně postará. Podobných programů je ale více, proto se podívejme, co právě tento nabízí navíc. Především vysokou bezpečnost – soubor s hesly je zakódován 256bitovým klíčem. To je ve spojení s použitým algoritmem Twofish opravdu více než dost. Co je ještě lepší – hesla můžete mít uložená třeba na smart kartě. Teprve po zasunutí této karty a zadání hesla, kterým je systém chráněn, můžete svoje jména a hesla používat.

Další užitečnou vlastností je generování hesel – snadná hesla se většinou dají odhalit takzvaným slovníkovým útokem. Určitě má mnoho z vás v hesle třeba svoje jméno nebo datum narození, případně alespoň nějaké české nebo anglické slovo. Ovšem třeba heslo „Qc7gYU0c“, které mi program nabídl, je proti této metodě nepochybně odolné.

Password Officer si nemusí pamatovat jen jméno a heslo. V každé položce může být i sekvence jiných povelů. Představte si třeba klasické přihlašovací okénko „Jméno-Tabulátor-Heslo-Enter“. To je pro Password Officer hračka. Můžete vkládat i libovolné stisky kláves, nebo třeba několikasekundovou pauzu.

Chráněná Windows?

Druhým z dvojice programů je Security Officer. Na rozdíl od Password Officeru, který slouží v podstatě jen k usnadnění vaší práce, umožňuje významné zvýšení míry zabezpečení počítače. Zavádí do systému řadu nastavitelných omezení, která zabrání virům i lidským útočníkům v páchání nepravostí na disku.

Program obsahuje i Antivirus protection – nejde však o antivirový program v pravém slova smyslu. Umožňuje nastavovat ochranu a monitorování všech operací se spustitelnými soubory. Můžete zakázat modifikace spustitelných souborů, jejich používání, nízkoúrovňové diskové operace ad. Vše navíc samostatně pro každý disk.

Podobně se používá i Data Protection – je jen na vás, které soubory prohlásíte za datové a jakým způsobem je budete chránit. Zakázat přístup nebo zápis do jednotlivých složek můžete ve Folder Protection.

Rozhodně zajímavá je součást Internet Protection. Vedle obligátního zákazu přístupu na určené domény (který se dá použít i k odfiltrování reklamních proužků) máte možnost ochrany složek, do kterých stahujete soubory. Můžete zakázat stahování určitých souborů nebo spuštění stažených souborů.

Upovídaný počítač

Zkušenější uživatele zaujme Monitoring. Díky němu lze sledovat vše, co se v systému děje – práci se soubory, spouštění programů, přístupy na disk, změnu registrů Windows a především komunikaci s Internetem. Při prohlížení záznamů jsem se hodně divil, s kým vším můj počítač po spuštění komunikuje. Nakonec jsem jako původce některých podezřelých spojení odhalil ICQ, ale rozhodně to byla dobrá zkušenost.

Security Officer může na jednom počítači používat více uživatelů, kteří mají svoje nastavení chráněna heslem nebo dokonce smart kartou. Pro zvýšení bezpečnosti se program spouští ještě dříve, než se uživatel do Windows přihlásí.

Zatímco v případě Password Officer se mi cena v poměru k nabízeným funkcím zdá dost vysoká, Security Officer za stejnou cenu nabízí značné zvýšení bezpečnosti, zejména při práci s Internetem. Má jen minimální nároky na paměť a nezaznamenal jsem jediný problém se stabilitou systému.

program pro zabezpečení Windows 95/98
Security Officer
Zdroj: Compelson Trade, Praha
Telefon: (0603) 44 03 73
Cena: 2 090 Kč vč. DPH
(2 751 Kč vč. DPH varianta Security Officer Pro se čtečkou čipových karet pro autentizaci)
program pro správu hesel
Password Officer
Zdroj: Compelson Trade, Praha
Telefon: (0603) 44 03 73
Cena: 2 090 Kč vč. DPH


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Váš názor Další článek: I Německo už má svůj digitální podpis

Témata článku: Windows, Libovolný soubor, Anglické slovo, Spustitelný soubor, Povel, Významná složka, Pas, Vysoké zabezpečení, Chráněná složka, Vysoká bezpečnost, Password, Security, Nabízený soubor, Dobrá zkušenost, Libovolné místo, Trade


Určitě si přečtěte

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 56

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 75

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

** Acer Predator Helios 500 je poctivý velký herní notebook ** platforma AMD zdatně konkuruje tandemu Intel+Nvidia ** Srovnání nevyznívá jednoznačně

Tomáš Holčík | 36

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 55