Password Corral 3.4.5: vaše hesla pod zámkem

Prakticky každý, kdo pracuje s Internetem, přichází do styku s desítkami služeb vyžadujících pro povolení přístupu heslo. Pokud dodržujete alespoň naprosto elementární bezpečností opatření, tedy například že pro každou službu (nebo pro každý typ služeb) používáte jiné heslo, může se snadno stát, že ztratíte přehled nad tím, kde které heslo použít.
Klepněte pro větší obrázekPro tyto účely existují programy označované jako "správci hesel". Jejich princip je jednoduchý - slouží k uložení informací do zpravidla kódovaného souboru k jehož zpřístupnění potřebujete heslo. Ochrana všech hesel jedním "zámkem" má své výhody a nevýhody: výhodou je nesporně nutnost pamatovat si pouze jedno heslo, s čímž současně souvisí i zásadní nevýhoda: pokud někdo toto heslo zjistí, získá přístup ke všem ostatním heslům (z tohoto důvodu doporučujeme pro tyto účely volit delší hesla složená z kombinace písmen a číslic). Jestliže právě přemýšlíte, zda vyzkoušet nějaký program tohoto typu, pojďte se podívat na freewarový Password Corral vyvíjený společností Cygnus Productions.

Password Corral se vyznačuje jednoduchým a přehledným uživatelským rozhraním, silným 128bitovým Diamond2 šifrováním a disponuje patrně všemi funkcemi, které byste od aplikace tohoto typu očekávali.

Pracuje-li na počítači více uživatelů, může mít každý vytvořený svůj vlastní uživatelský účet se svým heslem a databází.

Uložený záznam obsahuje krátký a dlouhý popisek, do kterého lze zaznamenat například odkaz vedoucí na stránku, složku nebo aplikaci, k níž se vztahuje dané heslo. Pochvalu si zaslouží schopnost minimalizace do ikonky vedle ukazatele času, díky čemuž je program snadno při ruce a nepřekáží na hlavním panelu ostatním aplikacím.

Příjemná je též možnost přizpůsobení programu požadavkům uživatele změnou fontů a odkazů, nastavování řady bezpečnostních parametrů aplikace, export dat do souboru v šifrované nebo čisté textové podobě (užitečné pro zálohování databáze nebo přenos dat mezi dvěma počítači) či zobrazení hesla ve dvou různých režimech.

Klepněte pro větší obrázek

Pro obzvláště pečlivé uživatele dbající na bezpečnost disponuje program volba umožňující automatické připomínání vypršení doby pro změnu hesla po uplynutí zadané časové periody. S tímto přístupem se pochopitelně markantně snižuje možnost opakovaného zneužití téhož hesla někým nepovolaným.

Práce s programem a možnosti nastavení

Po spuštění se zobrazí jednoduchý dialog s roletkovým menu pro výběr uživatelského jména a políčkem pro zadání hesla. Nemáte-li ještě vytvořen uživatelský účet, můžete to snadno a rychle napravit pomocí tlačítka New User. Založení účtu spočívá pouze v zadání požadovaného jména a hesla.

Uživatelské rozhraní je provedeno formou tabulky se čtyřmi sloupci: popisem, uživatelským jménem, heslem a časem jeho exspirace. Kliknutím na záhlaví sloupce lze určit způsob řazení, mezerníkem pak můžete vyvolat aktuální záznam v tzv. režimu "QuickView".

Nový záznam lze zadat přes ikonu na panelu nástrojů či rychleji přes klávesovou zkratku Ctrl+N. Tím se dostanete do okna, ve kterém lze kromě již zmíněných čtyř položek zadat až 2000 znaků dlouhý komentář. Tento komentář se pak zobrazuje v dolní části okna při výběru řádku.

Se záznamy lze libovolně manipulovat, kopírovat, vkládat, duplikovat a mazat (poněkud nebezpečná mi přijde volba dovolující smazání všech hesel, která je sice kryta dialogem, zda si toto skutečně přejete provést, leč při troše nepozornosti se může stát mnohé).

Kromě již zmíněného exportu a importu lze celou databázi též tisknout na tiskárně, což ale nedoporučujeme, neboť ukládání hesel v papírové podobě je velice nebezpečné.

Z dalších možností jmenujme například přepínání aktivního uživatele bez nutnosti ukončovat program, nastavení atributu "stále navrchu" nebo volitelné skrývání hesel.

V nastavení je možné určit podle kterého sloupce mají být záznamy setříděny, určit barvu odkazů či třeba zapnout zálohování databáze při ukončení aplikace. Velice praktické je automatické minimalizování aplikace po vypršení zadaného času a zamknutí programu heslem, což je využitelné například v případě, že musíte náhle odejít od počítače a ponecháte program otevřený.

Hodnocení

Password Corral vyniká především svou jednoduchostí, účelností, přehledným rozhraním a silným zabezpečení, které při správné volbě vstupního hesla zajišťuje dostatečné bezpečí pro citlivá data. K dispozici jsou patrně všechny funkce, které budete potřebovat. K úplnému komfortu chybí snad jen schopnost automatického nebo poloautomatického vyplňování přihlašovacích dialogů.
Licence: Freeware
Podporované operační systémy: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP
Webová stránka výrobce
Download Velikost: 1,03 MB
Diskuze (2) Další článek: Xbox bude o 2 GB chudší

Témata článku: Heslo, Download, Password, Dostatečná změna, Pas, Sloupec, Mezerník, Přihlašovací stránka, Bezpečnostní parametr, Zásadní nevýhoda, Uživatelské jméno, Pochvala, Textová podoba, Uživatelské rozhraní, Stránka výrobce, Hesl, Cygnus, Uložený záznam


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5