Sociální sítě

Parler své „vypnutí“ vzal k soudu. Amazon: Varovali jsme provozovatele dlouho

Parler své „vypnutí“ vzal k soudu. Amazon: Varovali jsme provozovatele dlouho | Foto: Parler

Sociální síť Parler, která v posledních dnech zažívala nárůst popularity a následně byla jednak odstraněna z obchodů s mobilními aplikacemi a jednak přišla o hosting od Amazon Web Services (AWS), se rozhodla bránit. Amazon zažalovala kvůli porušení antimonopolních zákonů. Firma Jeffa Bezose ihned zareagovala. Tvrdí, že provozovatele sítě varovala několikrát a oni stejně se šířením nenávisti nic neudělali.

K tomuto varování mělo poprvé dojít před dvěma měsíci, tedy relativně dlouho před útokem na Kapitol v USA, který byl hlavní příčinou aktuálního zájmu o Parler. Sociální síť totiž stabilně nabírala uživatele už od léta, kdy ji příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa začali používat při protestech Black Live Matter. 

Amazon říká, že Parler opakovaně upozorňoval, že musí obsah ohrožující veřejný pořádek odstranit ze serverů Amazonu, jinak jejich spolupráce skončí. Provozovatelé ale nijak nereagovali. Výhrůžky, které se na síti objevovaly, byly přitom vážné – zmínky o znásilnění, vraždách politických osob nebo mučení. „Tohle není o omezování svobody slova nebo odlišných názorů. Ani nejde o spiknutí s cílem omezit obchod,“ vysvětluje právník Amazonu v odpovědi na žalobu. 

V dokumentu pak uvádí příklady problematických příspěvků, o kterých firma zástupcům Parleru říkala. Jeden například obsahuje rasistické komentáře k Michelle Obamové. Přikládá navíc email z poloviny listopadu, kde se AWS sítě ptá, jak moderuje obsah. Parler tehdy odpověděl, že na zprávy o vraždách se podívá, ale „hate speech“ jako takovou řešit nebude. 

Něco málo podle Amazonu eventuálně síť přeci jen odstranila. Ovšem snahu nehodnotí jako dostatečnou. A tak došlo k současné situaci. Co se týče Parleru, ten je stále přesvědčen, že se nachází v právu a o Amazonu tvrdí, že pomáhá Twitteru, proto zástupci podali antimonopolní žalobu.

Diskuze (98) Další článek: Intel našel spasitele. Firmu povede Pat Gelsinger, architekt procesoru 486

Témata článku: Sociální sítě, Amazon, USA, Twitter, Donald Trump, Jeff Bezos, Kapitol, Black Lives Matter, AWS, Michelle Obamová, Parler, Žaloba, Vražda, Provozovatel, Vypnutí, Sociální síť, Obsah


Určitě si přečtěte

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5