Matrox zveřejnil oficiální specifikaci grafických karet včetně jejich cen a obrázků.
O Parhelii a konečných specifikacích se na Internetu diskutuje již docela dlouho, známá je fotka grafické karty s mohutným chladičem, stejně tak několik výsledků prvních testů. Přesto bude finální karta vypadat jinak a výsledky testů se také možná budou lišit.
V současné době již některé zahraniční servery mají na testování grafickou kartu s Parhelií-512, zatím ale nebyly výsledky testů zveřejněny. Musíme se tak spokojit jen s několika málo náznaky.
Matrox již při květnovém představení Parhelie získal značnou pozornost bohatým výčtem nových vlastností. Vlastnost samotných grafických karet však byly upřesněny až nyní.
Všechny grafické karty Parhelia budou s plnou výškou, se dvěma DVI-I konektory a budou podporovat několik zobrazovacích režimů:
- dva nezávislé DVI na 1600×1200 na každém monitoru (165 MHz)
- dva nezávislé RGB výstupy na 400 MHz (dvakrát 2048×1536 na 85Hz)
- tři nezávislé RGB výstupy v rozšířené ploše na 3840×1024 v pravých barvách
- různé kombinace DVI, RGB a TV výstupů
Ke každé kartě se pak přidávají kabely:
- Rozbočovací z DVI na dva RGB monitory
- Redukce z DVI na jeden RGB monitor
- Redukce z RGB monitoru na S-Video a kompozitní video
Dodávaný software obsahuje:
- Ovladače pro Windows XP a Windows 2000 s podporou DirectX 8.1 a OpenGL 1.2 (Parhelia podporuje částečně i chystané DirectX 9)
- Waytech Coloreal pro kalibraci barev
- Matrox GigaColor plug-in pro Adobe Photoshop, který umožní úpravu a zobrazování grafických souborů s 10bitovými barvami.
- Dema s ukázkami možností Parhelie
Při uvedení na trh v červenci bude Parhelia dostupná jen se 128 MB DDR za odhadovanou cenu 449 dolarů, bulk verze bude levnější s cenou okolo 400 dolarů. Později v létě budou uvedeny na trh i 64 a 256MB verze. Cenově tedy Parhelia opravdu nebude patřit k nejlevnějším a bude srovnatelná s nejdražšími kartami GeForce4 od Nvidie.
Matrox ve specifikacích karty nijak neupřesňuje taktovací frekvenci procesoru a pamětí, stejně jako neuvádí žádné výkonnostní testy. Matrox opakovaně tvrdí, že u Parhelie jde o hrubý grafický výkon až v druhé řadě a především je ve hře kvalita zobrazování a pokročilé možnosti grafiky. Dosavadní neoficiální testy to zatím jen potvrzují, protože Parhelia, zčásti kvůli nedokončeným ovladačům, zčásti kvůli prvním vzorkům značně zaostává za očekáváními a Nvidia ji ze své pozice zatím sleduje bez vážnějšího ohrožení. Výsledky testů na produkčních kartách by ale měly být k dispozici v blízké době.