Paranoikův zápisník: Můžeme nebýt online?

Kauza pojišťovny Uniqa proletěla médii jako blesk z čistého nebe, drtivá většina uživatelů nevěřícně nebo naštvaně kroutila hlavou. Je ale vlastně důvod k velkému údivu a překvapení?
Paranoikův zápisník: Můžeme nebýt online?

Když jsem minulý týden dopisoval bezpečnostní komentáře, přemítal jsem, jakému tématu se věnovat napříště. Soukromí na internetu je velice vděčné téma, ale zaměřit článek stejnou muškou dvakrát do černého by žádalo pořádnou motivaci. Ta však přišla záhy: jakmile jsme na Živě publikovali bleskovou informaci o úniku citlivých údajů pojišťovny Uniqa, hlavní téma bylo na světě.

Přibližně v polovině týdne začal internetem kolovat textový soubor s údaji o několika tisících pojištěnců zmíněné pojišťovny, obsahoval přitom nejen jejich jména, ale také adresu, rodné číslo, telefonní kontakt a číslo smlouvy pojištění. Tyto údaje jsou zajímavé i samostatně, navíc s jejich použitím bylo možné po omezenou dobu na webu pojišťovny zjistit, kam dotyčný cestoval a kdy.

Kdo byl rychlý a věděl, odkud stahovat, mohl hned mezi prvními získat zmíněnou databázi s údaji o zhruba čtyřech a půl tisících klientech. První šok stávajících i bývalých klientů navíc ještě mohlo umocnit prohlášení tiskové mluvčí pojišťovny, která pro server iDnes uvedla, že se o celé kauze sami dozvěděli až z médií. Podání trestního oznámení na neznámého pachatele je pak již nepsanou povinností, stejně jako strohá omluva postiženým klientům.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Kauza Uniqa: Webová stránka s osobními údaji, obsah textového souboru s ukázkou smyšleného kontaktu a výpis skutečné smlouvy podle vyplněného rodného čísla a čísla smlouvy

Ale tak ten audit udělejme

Každá kauza podobného druhu je samozřejmě politováníhodná, nicméně s sebou nese i jedno významné pozitivum. Jedná se o pomyslný vztyčený prst, který čas od času v praxi varuje před nebezpečími moderních elektronických výdobytků. Stačí se ohlédnout do nedávné minulosti, kdy bylo provedeno několik pokusů o útok na české banky. Jako mávnutím kouzelného proutku se zvýšilo povědomí o bezpečnějším použití internetu, banky publikovaly detailní informace o phishingu, autorizační SMS přestaly být klienty pokládány za zdržující otravnost a třeba si i někdo začal pravidelně měnit heslo online bankingu. Také v případě pojišťovny Uniqa tak aspoň podle posledních zpráv dojde k novému bezpečnostnímu auditu a vylepšenému zabezpečení. V podobných kauzách je jen škoda, že se tyto dobré věci nemohou udát bez předcházejících špatných.

S každým útokem vyvstává otázka, jestli už v opojení dostupnými online službami čas od času neděláme velké ústupky. Abych se přiznal, sám například s napětím očekávám, kdy se objeví problém s nedávno spuštěným online sázením u českých kanceláří. Některé z nich ještě stále ladí průběžně, například Fortuna nedávno měla více než jednodenní výpadek, kdy klienti neměli dostupné údaje o aktuálních tiketech a případných výhrách. Jedná se pouze o jeden z případů, kdy jaksi intuitivně věříme, že číslo XYZ uložené kdesi v databázi opravdu znamená, že se jedná o určitou sumu našich peněz.

Neříkám, že bychom měli spát s penězi pod polštářem nebo dobře střeženou truhlou plnou peněz ve sklepě, ale stále bychom se měli mít na pozoru. Samozřejmě každá společnost nyní řekne skálopevnou pravdolež „U nás jsou data v bezpečí“, ale záložní větu „Selhala dodavatelská firma“ má v případě problémů určitě dobře nachystanou.

Nemusím, nemusím. I když tak trochu ano

Zkusme si nyní představit vzor moderního uživatele, který žije online. Kolik účtů vlastně kdo z nás má na webu? Tedy přesněji těch účtů, u kterých může mít hned při založení přiřazeny i více osobní údaje, než jakými jsou login a heslo? V drtivé většině případů se jedná o online bankovnictví, které je již více méně automaticky spojeno s moderním využitím bankovního účtu. Pak nastupují právě nejrůznější pojištění, na třetí místo zařaďme autorizované online aukce nebo platební systémy a online obchody. Do budoucna počítejme také s Facebookem, na němž lidé nejspíš budou prozrazovat stále větší množství informací. O něco více paranoidní uživatelé si mohou přidat sledování pohybu na webu buď přímo z pozice ISP, nebo univerzálním účtem napříč různými službami.

Pokud čtete tento online článek, i v případě té méně paranoidní skupiny služeb některou z nich nejspíš využíváte. A tak jste potenciálně každý den minutu za minutou v ohrožení zneužití osobních citlivých dat, aniž si to uvědomujete. Stejně jako si to poměrně logicky neuvědomovali klienti pojišťovny Uniqa. Otázka však zní: „Můžeme v dnešní přetechnizované době žít jinak?“ Do budoucna se možná podobné útoky stanou samozřejmostí (stejně jako dnes spam, viry, phishing, reklamy v televizi, …) a budeme je brát jako daň technice, které se nechceme vzdát. Za všechno se platí.

Kolik toho sami o sobě zveřejňujete online a které služby považujete za nejkritičtější v oblasti internetového soukromí? Podělte se s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem (ale předtím se musíte samozřejmě zaregistrovat...).

Diskuze (29) Další článek: V září opět startují přednášky Windows User Group

Témata článku: Bezpečnost, Internetové televize živě online, Rodné číslo, Dnešní únik, Dodavatelská firma, Strohý výpis, Nedávný únik, Zápisník, Jednodenní výpadek, Tiket, Vděčné téma, Login, Osobní údaj, Česká tisková kancelář, Vztyčený prst, Uložený vzor, Fortuna, Česká televize živěNejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD