Parallels Workstation: váš virtuální počítač

Virtualizace je dnes hojně diskutovaným pojmem. Virtuální počítače využíváme pro spouštění jiných operačních systémů a ladění aplikací, což umožňuje například práci s Linuxem, aniž byste opustili prostředí Windows a naopak. Na český trh se dostává nástroj Parallels Workstation, který tak bude konkurovat podobným řešením od Microsoftu a VMware.

Plusy / minusy
+ podporované operační systémy
+ zachytávání obrazu
+ rychlost hostovaného Linuxu
– problémy s USB
– snadné sdílení složek
– seznam vytvořených virtuálních počítačů

Přestože se o virtualizaci hodně často mluví, je jistě spousta uživatelů, kteří se s ní ještě nesetkali. Virtualizační nástroje umožňují ve spuštěném systému provozovat jiný operační systém v okně své aplikace. Nejde tedy o nějaké emulátory umožňující spouštění programů z jiných operačních systémů. Virtualizační nástroje poskytují kompletní prostředí s virtuálním hardwarem, takže hostovaný operační systém si „myslí“, že běží ve skutečném počítači.

To samozřejmě otevírá široké možnosti využití. V prostředí Windows XP tak můžete vyzkoušet jinou verzi tohoto operačního systému, podívat se, co vám umožní práce s Linuxem, FreeBSD nebo jiným systémem. Uživatelé Linuxu zase mohou virtuální počítač použít k práci s aplikacemi, pro které nemají linuxovou alternativu. Široké možnosti se otevírají vývojářům pro testování jejich aplikací. Výrobci virtualizačních nástrojů nabízejí také serverové podoby, které jednoduše na jednom fyzickém kusu hardwaru umožňují provozovat několik serverových operačních systémů v jednom čase.

Produkt, kterému se bude věnovat tento článek, je ale určen především pro desktopové (stolní, kancelářské, jak chcete…) počítače, nicméně i jeho výrobce nabízí serverová řešení.

Podporované operační systémy

Parallels Workstation je možné provozovat v prostředí Windows 2000, XP a 2003. K dispozici je stejně funkční verze určená pro Linux. V seznamu podporovaných distribucí najdete Fedora Core, Red Hat Enterprise Linux, GNU/Debian Linux, SuSE Linux a Mandrivu. Vaše distribuce by měla obsahovat také knihovny Qt 3.0.5.

Skutečnost, že Parallels Workstation existuje ve verzích pro Windows a Linux ještě nevypovídá o tom, jaké operační systémy v něm můžete hostovat. Jak v linuxové verzi tak ve windowsové můžete provozovat všechna Windows od verze 3.1 do 2003, množství linuxových distribucí, FreeBSD, OS/2 a eComStation, Solaris, MS-DOS a další.

Hardware

Všem je jistě jasné, že pro provoz virtuálního počítače je potřeba mít dostatečně výkonný stroj. Požadavky se budou lišit podle toho, zda chcete hostovat Windows 2003 nebo MS-DOS případně Linux s příkazovým řádkem. Obecné doporučené požadavky na hardware hostitelského počítače jsou CPU 1,5 GHz a 1 GB RAM (rozumějte dostatek paměti pro hostitelský a hostovaný systém).

Virtuální hardware nabízí simulaci procesoru typu Intel Pentium II nebo AMD Duron, základní desku kompatibilní s čipovou sadou i815, paměť do 1500 MB, VGA a SVGA režim s podporou VESA 3.0, disketovou jednotku, až čtyři virtuální IDE zařízení, síťový adaptér kompatibilní s RTL8029, porty COM, LPT a USB 1.1, zvukovou kartu kompatibilní s AC97, klávesnici, myš. Parallels Workstation plně podporuje virtualizační technologii od Intelu, VT-x, která je obsažena v nejnovějších procesorech.

Příprava virtuálního počítače

Po instalaci programu, který narozdíl od konkurence nevyžaduje restart Windows, můžete virtualizační nástroj hned spustit. Aktualizační doplněk po spuštění ověří, zda nejsou k dispozici nové součásti a případně je s vaším souhlasem nainstaluje. Po spuštění se také zobrazí dialog umožňující vytvoření nového virtuálního počítače nebo otevření již existujícího.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průvodce vytvořením nového virtuálního počítače

Nový počítač je možné vytvořit naklikáním konfigurace přímo v hlavním okně programu. Pro začátek doporučuji využít služeb průvodce. S jeho pomocí nastavíte typ hostovaného systému, velikost operační paměti a diskový prostor. Disk virtuálního počítače je uložen v souboru s koncovkou HDD. Jeho velikost se může dynamicky navyšovat podle potřeby. Vytvořit ale můžete i virtuální disk s pevně stanovenou velikostí. Dále nastavíte virtuální síťový adaptér (viz obrázek), virtuální počítač pojmenujete a práci s průvodcem dokončíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další části průvodce

Virtuální počítač je připraven

Po vytvoření prvního virtuálního počítače nebo po otevření nějakého, který jste vytvořili již dříve, se zobrazí okno programu, ve kterém můžete upravit vlastnosti aktuálně načteného stroje. Konkurenční nástroje si udržují jakýsi seznam používaných virtuálních strojů, případně je umožňují zobrazit v záložkovém rozhraní. V případě Parallels Workstation můžete mít pro každý virtuální počítač samostatné okno. Jejich seznam si pak musíte pamatovat, je tedy dobré ukládat obrazy virtuálních počítačů na jedno místo.

Klepněte pro větší obrázek

Průvodcem vytvořená konfigurace virtuálního počítače

Jak vidíte na obrázku, některé položky v zobrazené konfiguraci jsou zvýrazněné jako odkazy. Klepnutím na ně zobrazíte dialog, ve kterém lze konfiguraci ještě doladit podle vašich představ. Průvodce například nenabízí volby pro USB port nebo zvukovou kartu. Konfigurační dialog je také místem, kde do virtuální optické mechaniky nebo disketové jednotky můžete místo skutečného média připojit image soubor. Instalaci hostovaných operačních systémů z image souborů vřele doporučuji. Je asi jasné, že vzhledem k rozdílu rychlosti pevného disku a optické mechaniky je využití image souboru neporovnatelně rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úprava konfigurace virtuálního počítače

Také samotný Parallels Workstation má možnosti pro úpravu nastavení. Najdete v nich výchozí umístění virtuálních počítačů, nastavení aktualizace programu, velikost rezervované paměti, úpravu DHCP adres, klávesových zkratek a několik dalších možností. Načtený virtuální počítač můžete přímo z prostředí programu odstranit ze svého počítače, případně jej naklonovat. Takovou funkci využijete v situaci, kdy bude potřeba vytvořit dva stejně konfigurované virtuální počítače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na možnosti nastavení programu

Start virtuálního počítače

Jak vidíte na následujícím obrázku, probíhá start virtuálního počítače úplně stejně, jako by se jednalo o fyzický stroj. Před instalací hostovaného systému tedy nezapomeňte upravit bootovací sekvenci.

Klepněte pro větší obrázek

Zapomněli jste disketu ve virtuálním počítači?

Jakmile je virtuální počítač spuštěn, můžete měnit některého vlastnosti jeho zařízení. Například obsah virtuální optické mechaniky, zařízení připojená na USB port, připojení k síti atd. Jestliže jste virtuálnímu stroji přiřadili více diskových jednotek, můžete s nimi manipulovat, stejně jako s případnými sériovými či paralelními porty. Sada ovládacích tlačítek na boku okna programu umožňuje vypnutí virtuálního počítače, dočasné pozastavení jeho činnosti, přepnutí do dialogu pro nastavení vlastností, nebo přepínání do celoobrazovkového režimu. Před vypnutím virtuálního počítače budete dotázáni, zda jej chcete skutečně vypnout nebo jen uspat. To umožní jeho pozdější rychlé spuštění. Tyto funkce tedy kopírují skutečné vlastnosti počítačů.

Klepněte pro větší obrázek

Vlastnosti některých virtuálních zařízení lze upravit za chodu

Po nastartování virtuálního počítače vás může překvapit, že nereaguje na podněty z klávesnice. To je v pořádku. Je totiž nutné rozlišit ovládání hostovaného a hostitelského systému, proto musíte do okna virtuálního počítače klepnout myší nebo použít příslušnou klávesovou zkratku. Nápověda ke klávesové zkratce pro opuštění okna virtuálního počítače je zobrazena ve stavovém řádku, nemusíte se tedy ničeho bát.

Klepněte pro větší obrázek

Instalace anglických Windows 98 v prostředí českých Windows XP

Doplňky

Po instalaci hostovaného operačního systému je vhodné provést instalaci tzv. Parallels Tools. Podobně jako u konkurence, i zde tyto nástroje zajistí lepší odezvy ovládání ve virtuálním počítači, lepší práci s grafickým subsystémem a usnadní ovládání virtuálního počítače v tom smyslu, že nebude nutné přepínat ovládání pomocí klávesových zkratek.

Další zajímavou funkcí je uložení aktuální obrazovky ve virtuálním počítači do souboru BMP. Jednoduchým příkladem využití této funkce v praxi je zachycení obrázku z aplikace, jejíž okno se při spuštění zachytávacího softwaru skryje, což se stává například u obrazu z videopřehrávačů. Tím, že zachytáváte obraz z virtuálního počítače, máte tento problém vyřešen.

Klepněte pro větší obrázek

Linux a jakýkoli jiný systém můžete používat bez restartu

Postřehy z běžného používání

Virtualizační program Parallels Workstation je zajímavým nástrojem pro každého, kdo potřebuje spouštět různé operační systémy a vadí mu neustálé restarty svého počítače. Ovládáním se velice podobá konkurenci, nabízí prakticky stejné možnosti. Rychlost virtuálních počítačů s některými verzemi Windows je o něco pomalejší ve srovnání například s MS Virtual PC.

Při testech s hostovanými systémy Windows jsem dospěl k zajímavému zjištění. Windows XP jsou zhruba stejně rychlá jako u MS Virtual PC (start okolo 50 sekund), a to co se týče doby instalace i rychlosti spouštění. Problémem tak trpí pouze hostovaný systém Windows 98, u něhož jen instalace trvala okolo hodiny a půl.

Na virtuálním počítači lze také dobře vypozorovat vliv aktualizací systému Windows XP SP2 na jeho rychlost. Jestliže start holého systému s instalovanými doplňky Parallels Tools trval okolo padesáti vteřin, po aktualizaci pomocí Windows Update se doba startu znatelně prodloužila, především ve fázi, kdy je zobrazena startovací obrazovka.

Klepněte pro větší obrázek

Nástroje ze sady Parallels Tools

Recenze a test probíhal na PC s procesorem od AMD, kde tedy nebyla využita podpora virtualizační technologie od Intelu. Při pokusech s virtuálním počítačem, ve kterém běžely linuxové distribuce, se ukázalo, že tyto jsou v Parallels Workstation mnohem rychlejší než u konkurence.

Ve virtuálním počítači můžete bez problémů spouštět všechny aplikace, na které jste zvyklí. Ať už jde o multimediální přehrávače, programy pro komunikaci s internetem nebo vývojová prostředí. Častým neduhem virtuálních počítačů je sekající se zvuk. V případě Parallels Workstation jsou však výpadky minimální. Problémy se zvukem se týkají jenom některých linuxových distribucí, které si neporadí s virtuální zvukovou kartou.

Klepněte pro větší obrázek

Správce zařízení ve virtuálním počítači s Windows XP

Pomocí sítě můžete bez problémů komunikovat s hostitelským počítačem. Jestliže tedy chcete přenášet data mezi virtuálním a skutečným systémem, můžete tak vcelku pohodlně učinit. Oproti konkurenci Parallels Workstation postrádá funkci, která umožňuje rychlé připojení sdíleného adresáře jako nové diskové jednotky ve virtuálním stroji.

Klepněte pro větší obrázek

Kopírování dat po síti je naprosto bezproblémové

Pro výměnu dat mezi virtuálním počítačem a skutečným světem můžete využít také paměťové USB disky a podobná zařízení. V okamžiku, kdy je poprvé připojíte k hostitelskému počítači, proběhne instalace ovladače a ve virtuálním stroji se nové zařízení ihned objeví. Trošku mi vadila pouze skutečnost, že virtuální USB sběrnice podporuje pouze USB 1.1 a připojená zařízení tedy hlásí, že mohou komunikovat i rychleji, když se použije rozhraní USB 2.0. Mnohem více mi ale vadilo zamrzání skutečného i virtuálního počítače po připojení paměťového disku USB.
 
Množství podporovaných systémů, možnost využití i na Linuxu, coby hostitelském systému a jednoduché ovládání hovoří pro vyzkoušení tohoto nástroje. Podle vyjádření na webu distributora se připravuje také překlad uživatelského rozhraní do češtiny. To však nijak neovlivňuje jazykovou mutaci hostovaných operačních systémů.

Nejnovější zprávy hovoří o přípravě verze určené majitelům počítačů s operačním systémem Mac OS X. Avšak dříve, než se vás zmocní nadšení vězte, že tato verze pracuje pouze na Mac OS X počítačích, které pohání procesor od Intelu. I tak jde ale o chvályhodný počin.

 Parallels Workstation 2.1
 desktopová virtualizační stanice
 výrobce  Parallels, Inc.
 distributor  Zebra systems s.r.o.
 cena  1428 Kč s DPH
 požadavky   Windows 2000/XP/2003
 Linux s jádrem 2.6.x, příp. 2.4.x 
 Mac OS X 10.4.4

Témata článku: Windows, Linux, Virtuální klávesnice, Anglická klávesnice přepnutí, Aktualizace ovladače grafické karty, Startovací okno, Zajímavé zjištění, Operační systém, Počítač, Virtuální počítač, Přepnutí klávesnice, Tools, Virtuální procesor, Instalovaný ovladač, Nejnovější počin, Využitý režim, Zebra, Rychlý port, Virtuální, Klávesová zkratka, Multimediální centra recenze, Workstation, Linuxový systém

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 206

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje