Paralelní porty od A do Z

Milan Macháček: BIOS mého PC dává možnost nastavit různé režimy paraleního portu - ECP, EPP,...
Milan Macháček: BIOS mého PC dává možnost nastavit různé režimy paraleního portu - ECP, EPP, bi-directional. Protože jsem nenašel nikde v literatuře, ani nikde jinde odpověď na otázku, co je to paralelní port typu ECP, EPP, SPP, využívám vaší nabídky a prosím o vysvětlení těchto termínů.

Computer: Věřím, že odpověď na tento dotaz může být užitečná pro mnoho uživatelů, kteří mají k počítačům blíže, ale musím předem upozornit na fakt, že podrobný popis tohoto tématu by vydal na samostatný článek. Proto jsem nucen popis zkrátit a v případě nejasností nebo nedostatečně podrobného popisu funkcí odkazuji všechny vědomostíchtivé na dokument IEEE Paraller Port Standard 1284, ze kterého jsem převážně vycházel (k nahlédnutí na http://www.fapo.com/ieee1284.html).

K následujícímu textu musím připojit ještě jednu poznámku; jelikož jsou veškeré dokumenty o paralelních portech v anglickém jazyce, některé speciální termíny jdou těžko překládat do češtiny tak, aby byly srozumitelné. U těchto případů buď použiji přímo termínu v angličtině, nebo tento termín uvedu v závorce za českým překladem.

Momentálně se můžeme setkat se čtyřmi druhy paralelních portů. Jsou to: čtyřbitový paralelní port (tzv.Centronics), osmibitový paralelní port (také SPP - Standard Parallel Port), EPP (Enhanced Parallel Port) a ECP (Extended Capabilities Port). Některé zdroje uvádějí, že ECP a EPP je prakticky stejný port využívající pouze různé módy (EPP a ECP). Já je zde uvádím odděleně, protože každý port vyvinula jiná firma.

Čtyřbitový paralelní port - tzv. Centronics

Pochází z původního IBM PC/XT. Rychlost přenosu je oproti novějším portům hodně nízká, 40-60 kB za vteřinu, protože za jeden přenosový cyklus pošle jeden bajt (8 bitů) a zpětně přijme status (zprávu ostavu přenosu).

Osmibitový paralelní port (SPP)

Jde již o obousměrný (bi-directional) port, byl vyvinut s počátkem využívání externích zařízení, připojených k PC paralelním portem.

SPP již používá osmibitový výstup pro tiskárnu, má pouze omezenou možnost monitorování stavu tiskárny. Rychlost přenosu je pochopitelně vyšší než u čtyřbitového paralelního portu - 100 až 200 kB za vteřinu.

Standard Parallel Port pracuje ve třech módech. Jsou to: Compatibility Mode, Nibble Mode a Byte mode.

Compatibility Mode - mód používaný k přenosu dat z počítače do tiskárny. Obvykle je nazýván "Centronics Mode". Jde o metodu využívanou SPP portem, kdy jsou data poslána na datovou linku, otestován stav tiskárny na chyby (NoError Status) a na obsazení tiskárny (No Busy). Poté jsou softwarem generována data (Strobe) a poslána do tiskárny ke zpracování.

Rychlost přenosu je 100-200 kB za vteřinu (pouze výstup).

Dnes již spousta paralelních portů využívá tzv. FIFO buffer pro přenos dat v Compatibility Mode. Využití FIFO je nazýváno Fast Centronics Mode nebo Parallel Port FIFO Mode. Použitím FIFO se zvýší přenos dat na 500 kB za vteřinu. Parallel Port FIFO Mode není definován v dokumentu IEEE 1284 Parallel Port Standard.

Nibble Mode - je kombinován s Compatibility Mode (popřípadě s Parallel Port FIFO Mode) protože pomáhá vytvářet kompletní obousměrnou (bi-directional) komunikaci. Využívá pěti linek z periferního zařízení pro indikaci stavu tohoto zařízení tak, že pošle osm bitů dat posláním dvou tzv. nibbles (obsahují čtyři bity informací) ve dvou přenosových cyklech. Rychlost tohoto reverzního módu je 50 kB za vteřinu (pouze vstup).

Byte Mode je druhý reverzní mód pro obousměrnou (bi-directional) komunikaci. Na rozdíl od Nibble Mode využívá osmi linek a v jednom přenosovém cyklu pošle osm bitů.

Rychlost tohoto přenosu je 80-300kB za vteřinu (pouze vstup).

Enhanced Parallel Port (EPP)

EPP byl vyvinut firmami Intel, Xircom a Zenith Data Systems a poprvé se na trhu objevil v roce 1991. Pracuje s osmibitovým vstupem a osmibitovým výstupem. Byl vyvinut pro zrychlení komunikace a přenosu dat obousměrnou metodou. Proto se používá pro interaktivní komunikaci - například s adaptérem LAN, mechanikou CD-ROM, diskem, páskovou jednotkou. Podporuje více zařízení na jednom portu.

Rychlost přenosu dat přes Enhanced Parallel Port je 500kB-2 MB za vteřinu.

Extended Capabilities Port (ECP)

ECPbyl vyvinut firmami Hewlett-Packard a Microsoft (první tiskárna na trhu, využívající ECP, byla HP LaserJet 4). Také využívá obousměrný osmibitový přenos dat. Extended Capabilities Port je určen pro vysokorychlostní přenos bloků dat, například do tiskárny nebo ze skeneru. Zahrnuje podporu datové komprese RLE (Run Length Encoding), jejíž kompresní poměr 64:1 (128 opakujících se bajtů je nahrazeno dvěma bajty) je dobře využitelný třeba právě k přenosu obrázků s vyšším rozlišením, neboť obsahují velké bloky identických dat. V multitaskovém prostředí pracuje rychleji než Enhanced Parallel Port (EPP), protože využívá přímý přístup do paměti (DMA).

Rychlost přenosu Extended Capabilities Portu stoupla až nad 2 MB za vteřinu.

Nyní bych rád odpověděl na dvě nejčastěji kladené otázky:

Pomůže mi EPP/ECP port urychlit tisk?

Není automaticky dáno, že EPP nebo port ECP přináší výhodu rychlejšího tisku. K tomu musí být splněny tři následující podmínky:

Paralelní port musí být schopen pracovat v módu ECP;

musí být aktivován ovladač portu, který umožní práci v módu ECP;

a nakonec ta nejdůležitější - tiskárna (popřípadě jiné periferní zařízení) musí být přizpůsobena k práci v tomto módu.

Největší výhodou těchto portů je Fast Centronics Mode. Standardní paralelní port (SPP) pracuje rychlostí 10000-125000 znaků za vteřinu. S EPP/ECP se zvýší rychlost tisku na 500000-1000000 znaků za vteřinu. Samozřejmě většina tiskáren není schopna tak rychlého tisku, ale port může řídit tiskárnu tak rychle, jak rychle je schopna přijímat data. Může to být 1,5 × až 10 × efektivnější!

Mohou kromě tiskáren i jiné periferie efektivněji využít tohoto standardu?

Samozřejmě. Mnoho nových periferií připojitelných k PC přes paralelní port umí pracovat v módu EPP, přinejmenším v PS/2 obousměrném módu. Přenosový výkon zařízení využívající EPP je 2 × až 15 × vyšší. Seznam periferních zařízení, uzpůsobených k práci v EPP módu, je na adrese http://www.fapo.com/1284prod.html.

Poslední věcí, která souvisí s paralelními porty a kterou je důležité také uvést, jsou druhy připojení. Zde jsou tyto tři typy konektorů:

Typ A - DB-25 subminiature D-shell konektor (používaný také nekompatibilním sériovým portem EIA-232; rozdíl je pouze v tom, že v počítači je "samec"). V počítači je "samice", maximální délka kabelu je dva metry.

Typ B - klasický 36pinový Centronics konektor. Je asi 5 cm široký, jde o standard pro tiskárny. Maximální délka kabelu je také dva metry, přenos 100 kB za vteřinu.

Typ C - 36pinový miniaturní Centronics konektor. Široký je jen 3 cm, maximální délka kabelu je 10 metrů. Jde o nový konektor s napětím rozlišným od předchozích, definovaným pro vysokorychlostní tiskárny a pro použití na větší vzdálenost. Oba konce musí mít konektory typu C. S redukcí může být konektor typu C připojen i na porty typu A a B, avšak délka kabelu nesmí přesáhnout maximální délku jim určenou.

Poznámka: Typy A a B mají továrně testované délky, zaručeně fungující. Hewlett-Packard oběma typům konektorů zaručuje maximální délku 3 metry.

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Maximální rychlost, Paralelní port, Podrobná data, Konektor, Přenosová rychlost, Přenos, Připojení tiskárny k pc, Zenith, Vteřina, Paralelní, Maximální vzdálenost, Port, Porta, Podrobný stav, Různé znaky, Různá móda, EIA


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 33

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači