Internet | USA

Pár set tisíc obyvatel Aljašky bude mít lepší internet než celé Česko

Pár set tisíc obyvatel Aljašky bude mít lepší internet než celé Česko | Pixabay.com

Jedním z nejrychlejších podmořských kabelů je Marea, do kterého investovaly společnosti Microsoft a Facebook. Souhrnná kapacita při současné technologii dosahuje až 160 Tb/s a v experimentálních podmínkách až rekordních 209,6 Tb/s. Marea spojuje Ameriku s Evropou a její skutečná současná vytíženost je o řád nižší.

Připomenutí obří Marey je klíčové, MTA Fiber Holdings totiž hodlá vybudovat podobný kabel zhruba s poloviční kapacitou 100 Tb/s. Jen s malým rozdílem. Bude celý zakopaný v zemi a potáhne z Aljašky přes Kanadu do USA. Cílem je zasíťovat poměrně exotický stát americké unie, který na tom není z hlediska digitalizace vůbec dobře.

Klepněte pro větší obrázek
Aljaška je s USA propojená několika optickými kabely. Další kabel povede pod zemí přes Kanadu a nabídne kapacitu nejméně 100 Tb/s. Zdroj: Submarine Cable Map

Na Aljašce trvale žije směšných 787,4 tisíc lidí a 100Tb/s konektivita je opravdu vyhrazena pouze pro ně (kabel nebude součástí žádné vyšší mezinárodní infrastruktury). Obyvatele severského státu tak získají internetový potenciál, na který nedosáhnou ani o řád větší země.

Jen pro srovnání, peeringové centrum NIX, které patří k největším v Česku a propojením poskytovatelů připojení a datacetner vytváří vlastně jakýsi státní LAN, drží osobní rekord ve špičce 0,8451 Tb/s, přičemž současná kapacita NIXu činí 4,8161 Tb/s. Tyto parametry bohatě stačí pro desetimilionové Česko, zatímco Aljaška má trvale zhruba tolik obyvatel jako Brno s okolní metropolitní oblastí.

Diskuze (21) Další článek: Pepsi se po kritice vzdala plánů na orbitální reklamu

Témata článku: Microsoft, Internet, Facebook, USA, Brno, Česko, Pár set, Kanada, Submarine Cable Map, LAN, Aljaška, Kabel, Česká republika, NIX, Kapacita, MTA, Marea


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 80

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2019 ** Článek postupně aktualizujeme

redakce | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB