Rozhovory | Drony | Létání

Papíry na dron: Jak je získat a kdo je bude kontrolovat? Rozhovor s vedoucí kanceláře integrace bezpilotních systémů

Od konce roku 2020 začínají v České republice platit nová pravidla týkající se létání s bezpilotními systémy. Nově musí být každý pilot i provozovatel dronu registrován.
Papíry na dron: Jak je získat a kdo je bude kontrolovat? Rozhovor s vedoucí kanceláře integrace bezpilotních systémů

Od nového roku nemůže s drony moci létat jen tak každý. Pokud se chcete stát pilotem, čeká vás test se čtyřiceti otázkami, z nichž tři čtvrtiny musíte odpovědět správně. Začíná totiž platit nová legislativa, která sjednocuje pravidla létání s bezpilotními systémy v celé EU.

„Pro létání na území různých států tak nebude potřeba dalšího povolení. Nutné bude jen dodržovat místní pravidla jednotlivých zemí,“ přibližuje Šárka Hulínská z Řízení letového provozu, která má na starosti bezproblémovou integraci bezpilotních prostředků do českého vzdušného prostoru.

Kdo je Šárka Hulínská

Absolvovala magisterské studium na Ústavu letecké dopravy při Dopravní fakultě ČVUT. V závěrečné práci se zaměřila na problematiku letecké provozní bezpečnosti. Na fakultě dopravní setrvává doposud, věnuje se tam doktorskému studiu a drobné vědecké činnosti.

Problematice bezpilotních leteckých systémů (Unmanned Aircraft Systems – UAS) se věnuje od roku 2015, kdy začala působit na Úřadu pro civilní letectví na pozici odborného rady v oblasti bezpilotních systémů. Její hlavní náplní bylo vydávání povolení k provozování leteckých prací a leteckých činností pro vlastní potřebu a pilotních licencí pro dálkově řídící piloty UAS.

Od roku 2019 začala pracovat ve státním podniku Řízení letového provozu na pozici projektového manažera, kde měla na starosti projekt Detekce a integrace UAS. Od počátku 2020 vede kancelář integrace bezpilotních systémů, která se zaměřuje na vytvoření takových podmínek, které co nejbezpečněji a nejefektivněji začlení bezpilotní systémy do vzdušného provozu ČR v rámci implementace celoevropského systému U-space. Mezi její záliby patří létání s drony, cestování a tanec.

Klepněte pro větší obrázek

Původně nová pravidla pro drony a jejich majitele měla platit od 1. července, pandemie však tento termín odsunula. Myslíte, že je to dobře? Získalo se tím více času třeba na osvětovou činnost, aby se dostala nová pravidla do povědomí uživatelů?

Odsunutí použitelnosti nařízení vztahující se na provoz dronů v Evropě považuji vzhledem k nastalým okolnostem za správný krok. Nejen Česká republika tak získala potřebný čas pro přípravu podkladů pro spuštění jednotné registrace a veřejné osvěty. Přechod na harmonizovanou legislativu není snadný a informovanost veřejnosti hraje v tuto chvíli velkou roli v celém systému.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Články z Computeru, Rozhovory, Evropa, Drony, Evropská unie, Létání, GPS, Policie, Pilot, UAS, ÚCL, Hračky, Unie, Aircraft Systems, Registrace, Způsobilost, Česká republika, Letadlo, PCR, Provozovatel, Rozhovor, Letový provoz, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Recenze hry Xenoblade Chronicles 3. Poctivé RPG o pokřiveném světovém řádu

Recenze hry Xenoblade Chronicles 3. Poctivé RPG o pokřiveném světovém řádu

Po 12 letech od začátku série Xenoblade Chronicles přichází její vyvrcholení. Vývojáři v něm zkombinovali vše dobré z jejich předchozí tvorby a vytvořili tak další exkluzivitu pro Switch, která by neměla chybět ve sbírce žádnému fanouškovi žánru RPG.

Martin Nahodil
Xenoblade Chronicles 3Nintendo SwitchRecenze