Drony | Rozhovory | Létání

Papíry na dron: Jak je získat a kdo je bude kontrolovat? Rozhovor s vedoucí kanceláře integrace bezpilotních systémů

Od konce roku 2020 začínají v České republice platit nová pravidla týkající se létání s bezpilotními systémy. Nově musí být každý pilot i provozovatel dronu registrován.

Od nového roku nemůže s drony moci létat jen tak každý. Pokud se chcete stát pilotem, čeká vás test se čtyřiceti otázkami, z nichž tři čtvrtiny musíte odpovědět správně. Začíná totiž platit nová legislativa, která sjednocuje pravidla létání s bezpilotními systémy v celé EU.

„Pro létání na území různých států tak nebude potřeba dalšího povolení. Nutné bude jen dodržovat místní pravidla jednotlivých zemí,“ přibližuje Šárka Hulínská z Řízení letového provozu, která má na starosti bezproblémovou integraci bezpilotních prostředků do českého vzdušného prostoru.

Kdo je Šárka Hulínská

Absolvovala magisterské studium na Ústavu letecké dopravy při Dopravní fakultě ČVUT. V závěrečné práci se zaměřila na problematiku letecké provozní bezpečnosti. Na fakultě dopravní setrvává doposud, věnuje se tam doktorskému studiu a drobné vědecké činnosti.

Problematice bezpilotních leteckých systémů (Unmanned Aircraft Systems – UAS) se věnuje od roku 2015, kdy začala působit na Úřadu pro civilní letectví na pozici odborného rady v oblasti bezpilotních systémů. Její hlavní náplní bylo vydávání povolení k provozování leteckých prací a leteckých činností pro vlastní potřebu a pilotních licencí pro dálkově řídící piloty UAS.

Od roku 2019 začala pracovat ve státním podniku Řízení letového provozu na pozici projektového manažera, kde měla na starosti projekt Detekce a integrace UAS. Od počátku 2020 vede kancelář integrace bezpilotních systémů, která se zaměřuje na vytvoření takových podmínek, které co nejbezpečněji a nejefektivněji začlení bezpilotní systémy do vzdušného provozu ČR v rámci implementace celoevropského systému U-space. Mezi její záliby patří létání s drony, cestování a tanec.

image.png

Původně nová pravidla pro drony a jejich majitele měla platit od 1. července, pandemie však tento termín odsunula. Myslíte, že je to dobře? Získalo se tím více času třeba na osvětovou činnost, aby se dostala nová pravidla do povědomí uživatelů?

Odsunutí použitelnosti nařízení vztahující se na provoz dronů v Evropě považuji vzhledem k nastalým okolnostem za správný krok. Nejen Česká republika tak získala potřebný čas pro přípravu podkladů pro spuštění jednotné registrace a veřejné osvěty. Přechod na harmonizovanou legislativu není snadný a informovanost veřejnosti hraje v tuto chvíli velkou roli v celém systému.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (2) Další článek: Steam oficiálně vstoupil do Číny, nabízí ale jen vládou schválené hry. Podobně na tom bude i Sony

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,