Panel Scythe Kama-Meter: japonský chameleon

Společnost Scythe si získala oblibu zejména svými špičkovými chladiči počítačových komponent. Novinkou s názvem Kama-Meter nyní rozšiřuje svou nabídku produktů, která se stále drží v oblasti chlazení.

Scythe Kama-Meter představuje další z mnoha regulačních panelů sloužících především ke ztišení ventilátorů a tím i chodu celé počítačové sestavy. Z početné řady těchto produktů vyniká KamaMeter zejména bohatými možnostmi přizpůsobení vzhledu.

Dokonale přizpůsobivý

Již na první pohled si toto zařízení může u mnoha uživatelů získat sympatie především díky malým rozměrům, které jej předurčují k montáži do jediné 5,25" pozice. Tělo panelu je vyrobeno z bytelného plechu a jeho zpracování je velmi kvalitní. Všechny větráky a funkce můžete ovládat pomocí dvou čtyřpolohových přepínačů a dvojice otočných potenciometrů, z nichž jeden slouží také jako tlačítko. Hlavní dominantou panelu je opravdu velký oválný displej. Čitelnost displeje je výborná ve všech denních dobách, úhly pohledu jsou na tom ale už o něco hůře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Uživatele, kterým záleží také na vzhledu počítačové skříně, nový panel od Scythe rozhodně potěší. Ihned po otevření balení si mohou zvolit jeden ze tří výměnných čelních krytů, a to v bílém, černém nebo stříbrném provedení. Aby toho nebylo málo, přidal výrobce ještě možnost změny podsvícení. A že na barvách opravdu nešetřil – displej Kama-Meteru se může zabarvit do některého ze sedmi barevných odstínů, případně lze zvolit režim, ve kterém jsou barvy v rychlých intervalech střídány automaticky. Přepínání mezi jednotlivými barvami se provádí krátkým stisknutím tlačítka „speed“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Plně v rukou uživatele

Panel umožňuje regulovat čtveřici ventilátorů a monitorovat teplotu až čtyř zařízení. Trochu nás zamrzelo, že regulace otáček ventilátorů je možná pouze v rozsahu cca. 6–12 V. Nelze tedy větráčky maximálně ztišit (napětí 5 V). Tento handicap však není tak závažný, protože i při napětí 6 V je většina větráčků dostatečně ztišena. Co nás však zarazilo nejvíce, je chybějící automatická regulace otáček v závislosti na teplotě odpovídající komponenty. Zvyšování a snižování otáček je tedy čistě manuální.

Další výtku máme k funkci alarmu, který má upozornit na výskyt problémů s chlazením. Hranici bezpečné teploty a teploty, při které se komponenta už nadměrně zahřívá, nelze nijak zvolit. Teplotní alarm je spuštěn při poklesu teploty pod 0 °C nebo naopak zvýšení nad 90 °C. V druhém případě se jedná opravdu o velmi vysokou teplotu a například u starších procesorů, které ještě nemají zabudovanou teplotní ochranu, se může jednat spíše o sirénu signalizující poslední vteřiny jejich života. Upozornění na nefunkční nebo porouchaný větráček pracuje správně, ale i zde výrobce napevno nastavil nejnižší možnou hodnotu otáček – 400 ot./min.

Ovládání panelu je pohodlné a bezproblémové. Díky paměťovým funkcím si pamatuje poslední nastavení před vypnutím počítače a při jeho opětovném spuštění toto nastavení obnoví. Na displeji je zobrazována vždy jen jedna dvojice „teplota – otáčky ventilátoru“ a k přepínání mezi jednotlivými teplotními čidly slouží polohový přepínač, stejně tak i v případě otáček ventilátorů. Zajímavostí je možnost regulace hlasitosti přehrávaného zvuku a její grafické znázornění na displeji. Pro správnou činnost je ale nutné zapojit reproduktory počítače přes dodávaný modul.


Testovací sestava
základní deska DFI Lanparty nForce4
procesor AMD Opteron 144 1,8GHz@2,6GHz s chladičem Arctic Cooling Freezer 64 Pro
paměť 2× 512MB Kingmax Hardcore DDR500
grafická karta Sapphire ATI Radeon X1800GTO 256MB
ventilátor 2× Zalman

Scythe Kama-Meter
regulační panel
1 272 Kč s DPH
TN Trade, Hradec Králové
www.tntrade.cz
rozsah regulace otáček 0–9 999 ot./min (regulované napětí cca 6–12 V)
nastavení alarmu ventilátorů nelze nastavit (napevno při poklesu pod 400 ot./min)
rozsah teplotních čidel 0–90 °C
nastavení teplotního alarmu nelze nastavit
(napevno pod 0 °C nebo nad 90 °C)
maximální proudový odběr ventilátorů výrobce neudává
vstupy a výstupy nemá
rozměry 42 × 149 × 75 mm
příslušenství napájecí kabel k panelu, napájecí kabely k ventilátorům, teplotní čidla + samolepky, 3 výměnné čelní panely, audio modul – záslepka PCI pozice, propojovací audio kabel, šroubky, instalační leták
váha 320 g
záruka 2 roky
 
Verdikt
Kama-Meter je bezesporu zajímavý doplněk, ale výrobce si neuvědomil, že by měl především splňovat to, co se od něj očekává. Chybějící automatickou regulaci a bezvýznamný teplotní alarm nenahradí ani tisíc barev.
funkce (40 %)
5
příslušenství (16 %)
9
provedení (24 %)
10
cena (20 %)
7
celkem 72 %
 
Klepněte pro větší obrázek 
dokonalé přizpůsobení
rozměry
paměťové funkce
   
Klepněte pro větší obrázek 
nemá automatickou regulaci
nelze nastavit meze alarmu
nejnižší napětí ventilátorů 6 V

 

Témata článku: Sestavy, Zalman, Handicap, Kama, Pan, TN vysoká cena, Alarm, Audio kabely, Nejnižší hranice, Napájecí kabely, Stříbrné tělo

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 171

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji