Panda Antivirus ve verzích pro Windows 9x i pro NT.

Panda Antivirus ve verzích pro Windows 9x i pro NT.
Radim Sadílek: Panda je malý medvídek a pochází ze Španělska. Neživí se však bambusovými výhonky, jako jeho blízký příbuzný v Číně, ale počítačovými viry. U nás zatím není příliš rozšířen, byl nám zaslán přímo ze své domoviny – jeho nejbližší chovatel se nalézá až na Slovensku. Tento medvídek také už není nejmladší, obdrželi jsme totiž medvídka už šesté generace v platinovém balení.

Když už máte tu čest s viry
Ale teď už vážně. V dodaném balíku najdete cédéčko, záchrannou disketu, uživatelský manuál a aktivační kartu. Záchranná disketa obsahuje jádro antivirového programu a je to vlastně verze Pandy pro Dos. S její pomocí je možno zkontrolovat obsah disku z externího média (diskety) v případě, že nainstalovaná verze na disku je napadena. Je ale trochu nepochopitelné, že je v němčině.

Polovina cédéčka obsahuje multimediální prezentaci, která uživatele seznamuje s tím, jak se viry šíří, jak pracuje antivirový program, včetně možností servisu, který je poskytován přímo výrobcem. Ačkoli vzhled není u antivirových programů to nejdůležitější, grafici si dali na programu opravdu záležet.

Na cédéčku jsou samozřejmě i jednotlivé verze antivirového programu pro Dos, OS/2, Windows NT 3.51, Windows 95/98 a Windows NT 4.0. Vyzkoušeli jsme dvě poslední jmenované verze.

Výrobci mají raději osmadevadesátky? Viry rovněž ...
Po instalaci verze pro Windows NT se spustí rezidentní skener, který je v současnosti samozřejmou součástí každého antivirového programu. Bohužel však instalace neobsahuje ani kontrolu odchozí a příchozí pošty, ani kontrolu Internetu (např. stahovaných programů). Rozvržení programu se od starší verze nezměnilo. Je podporována klasická kontrola disků prohlížením souborů i heuristickou analýzou. Tyto dvě varianty jsou ovšem od sebe odděleny a jestliže chcete zkontrolovat disk oběma metodami, musíte spustit test dvakrát. Heuristická analýza samotná totiž žádný virus nezná – nelze tedy hledat zároveň známé i neznámé viry.

Verze pro Windows 98 je dostupná v šesti jazycích, čeština chybí. Při úplné instalaci (24 MB) se nainstaluje i podpora pro Outlook9x, která monitoruje poštu, a modul StartUp, který centralizuje rozhraní mezi jednotlivými moduly celého programu. Nechybí ani modul rezidentní kontroly, která sleduje veškeré operace se soubory i provoz na Internetu (stažené soubory, aplety, ActiveX komponenty). Po restartu se do lišty hlavního panelu (SysTray) přidají dvě ikonky. Ty informují o zapnuté rezidentní ochraně (lokální soubory a Internet).

Nabídka hlavního okna programu obsahuje jak standardní kontrolu a heuristickou analýzu, tak i správce plánování úloh, nastavení kontroly na pozadí a nastavení kontroly Internetu. Heuristická analýza je oddělena od standardního skeneru podobně, jako u verze pro Windows NT.

Pozor na dopisy!
Samostatnou kapitolou je podpora e-mailových programů, konkrétně Outlooku. Po spuštění se zaktivuje antivirový program a dotáže se, zda chcete zkontrolovat i poštu, kterou už máte uloženu. Po potvrzení zkontroluje přijatou poštu a poté prozkoumá všechny složky vašeho Outlooku. Jestliže jste připojeni na poštovní server Exchange, bez milosti se vrhne i na veřejné složky. Tuto skutečnost jsem velmi uvítal, bohužel se mi však nepodařilo získat hlášení o tom, které složky byly zkontrolovány a popřípadě kde byl nalezen vir (pravděpodobně tedy nalezen nebyl).

Aktualizace databáze i programu samotného je uživatelsky velmi příjemná. Jako už se stává pomalu standardem, dá se realizovat nejen z média (pevný disk, disketa), ale i z Internetu.

Celkově mám za to, že Panda Antivirus je velmi povedený program, který má na antivirovém trhu určitě své místo, ovšem drobné nedostatky, hlavně u klienta pro Windows NT, zamrzí.

antivirový systém
Panda
Antivirus 6.0 Platinum
Zdroj: Panda Software
Cena: 59 USD + poštovné 5 USD
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Otravuje vás směrování všeho do Dokumentů?

Témata článku: Windows, Internet, Antivirus, Panda, Pán, ANT +, Heuristická analýza, Pan, Verze, Standardní verze, Window, Disketa, Medvídek, Stahovaný soubor, Nainstalovaná verze, Záchranná operace, Antivirový program


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 43

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky