Panasonic Toughpad 4K: obří tablet s rozlišením 4K

V našich končinách se začal prodávat poměrně výjimečný tablet. Má úhlopříčku 20 palců, rozlišení 4K, Windows 8.1 a cenu přes 120 tisíc korun.

Na začátku tohoto roku Panasonic na CESu ukazoval prototyp obřího tabletu, který spíše než tablet připomíná tenký počítač v monitoru, který má navíc integrovanou baterii.

Uplynulo devět měsíců a tablet Toughpad 4K je u nás konečně v prodeji. Co nabízí finální verze a pro koho je takové zařízení určeno?

Panasonic Toughpad 4K: pracovní poměr stran

Toughpad 4K (kódové označení UT-MB5) od Panasonicu se pyšní dotykovým 20palcovým displejem založeným na technologii IPSa, barvy a pozorovací úhly jsou tak dobré i pro náročnější použití a dle Panasonicu jsou vlastnosti ještě lepší, než u klasického IPS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I v ostrých pozorovacích úhlech zůstává obraz velmi věrný

Spotřeba samotného „nejlehčího a nejtenčího“ 3,5mm LCD 4K panelu je navíc srovnatelná s klasickým Full HD.

Klepněte pro větší obrázek
Tablet Toughpad 4K od Panasonicu lze ovládat i speciálním stylusem

Displej podporuje až deset dotyků zároveň a k tabletu je možné dokoupit přesnější elektronický stylus, který umožňuje využít až 2 048 stupňů tlaku a má přesnost 0,1 mm. Propojení stylusu a tabletu probíhá pomocí Bluetooth, výdrž stylusu na baterii je kolem šesti hodin.

Klepněte pro větší obrázek
Elektronický stylus komunikuje přes Bluetoth a je velmi přesný

Oproti monitorům s rozlišením 4K Ultra HD (3 840 × 2 160 = 8,2 milionů pixelů) má ještě vyšší rozlišení a specifické „4K“ bez přídavku, které zahrnuje 3 840 × 2 560 pixelů. To znamená téměř 10 milionů pixelů s jemností 230 ppi a poměr stran 15:10, který je vhodnější pro pracovní použití – ideální například pro A3 dokumentaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vysoké rozlišení a problém Windows 8.1, kdy jsou prvky nepoužitelně malé a je nutné neustále přibližovat. Odezva na gesta je ale naštěstí velmi rychlá

Pokud byste chtěli srovnání, jemnost pixelů je podobná jako u 15,4palcového displeje MacBook Pro Retina (220 ppi).

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k zacílení na profesionální použití je uvnitř i výkonnější procesor Intel Core i5-3470U na frekvenci 1,9 GHz (Turbo až 2,9 GHz), který podporuje firemní vPro. Protože jde o starší dvoujádrový čip na bázi architektury Ivy Bridge (22 nm, TDP 17 W), obsahuje slabší integrovanou grafiku Intel HD 4000.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Panasonic ale na grafický výkon myslel a tablet má tak ještě výkonnou přídavnou grafickou kartu GeForce 745M od Nvidie (Kepler, 28 nm) s celkem 384 CUDA procesory a 2 GB paměti.

Interní úložiště s předinstalovaným operačním systémem Windows 8.1 je založeno na SSD s kapacitou 256 GB, operační paměť může mít 4 GB nebo 8 GB.

Tenký, lehký ale robustní

Panasonic se pyšní tím, že jde o jeden z nejtenčích a nejlehčích 20palcových tabletů s takto vysokým rozlišením. Tloušťka tabletu Toughpad 4K je pouze 1,25 cm a hmotnost činí 2,35 kg. Šasi je vyrobeno z odolných materiálů - hořčíku i skleněných vláken, podle Panasonicu by měl Toughpad 4K vydržet i pád z výšky 76 cm nebo z 30 cm z 26 možných úhlů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKonstrukce tabletu Toughpad 4K

A protože jde o tablet, je uvnitř integrovaná baterie, který udrží zařízení v provozu až dvě hodiny se sníženým jasem. Nelze tak počítat s celodenní prací na baterie, ale v tomto případě je baterie určena především pro potřeby tablet odnést například do jiné kanceláře a poradit se s kolegou třeba nad výkresy nebo prezentace u zákazníka.

Porty doplněné dokem

Panasonic Toughpad 4K má na těle jeden port USB 3.0, slot pro karty SDXC a konektor pro sluchátka. Nad displejem je i webkamera s HD rozlišením 720p. Na zadní straně lze ale nalézt i 24pinový spoj pro dok.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pomocí doku lze tak tablet umístit do podobné polohy jako u monitoru, ale také nabízí další tři porty USB 3.0, jeden 100Mbitový ethernet a HDMI výstup na externí monitor. Samozřejmostí je WiFi (Intel Centrino Advanced-N 6235 802.11a/b/g/n) a Bluetooth už v nové verzi 4.0.

  • Displej: 20″, 3 840 × 2 560, LED, IPSa, multitouch
  • Procesor: dvoujádrový Intel Core i5-3470U (1,9 GHz, Ivy Bridge, 22 nm)
  • Operační paměť: 4/8 GB DDR3
  • SSD: 256 GB
  • Výbava tabletu: WiFi, Bluetooth 4.0, USB 3.0, SD slot (až 64 GB), přední HD webkamera, za příplatek čtečka smart card, TPM
  • Výbava doku: 3× USB 3.0, Ethernet, HDMI
  • Elektronický stylus: lineární (2 048 stupňů), 2 × tlačítko, výdrž až šest hodin (2 hodiny nabíjení), rozměry 1,7 × 16,6 × 1,65 cm, 35 g
  • Rozměry, hmotnost: 47,5 × 33,4 × 1,25 cm, 2,35 kg
  • Baterie, Výdrž: 3 180 mAh, až 2 hodiny
  • Cena, OS: 126 000 Kč s DPH, elektronický stylus 8 000 Kč s DPH, Windows 8.1
Klepněte pro větší obrázek

Mezi integrovanými senzory je snímač jasu okolního osvětlení, který přizpůsobuje jas displeje pro vyšší výdrž na baterii, nechybí ani akcelerometr, gyroskop a dokonce ani magnetický senzor.

Profesionálnější a dražší verze později

Cena za základní model je přibližně 126 000 Kč s DPH, stylus vyjde přibližně na 8 000 Kč s DPH. Rozhodně se tak nejedná o tablet, který byste si dali k televizi na hraní.

Klepněte pro větší obrázek

Panasonic s Toughpadem 4K ale míří na architekty, prezentace dražšího zboží – například automobily a podobně, zdravotnictví, muzea a výstavy, případně luxusní kosmetické salóny, pro které je k dispozici i ukázková aplikace.

Později bude k dispozici ještě dražší verze, která bude mít i profesionální grafickou kartu Nvidia Quadro, což bude znamenat kompatibilitu s CAD a podobnými programy. Oproti standardnímu modelu bude mít i výkonnější procesor Core i7 a základní kapacita operační paměti 8 GB půjde rozšířit až na 16 GB. Hmotnost také mírně naroste na přibližně 2,7 kg. Výkonný model bude na trhu až začátkem příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kromě osazení do doku lze tablet pomocí VESA umístit i na zeď nebo kompatibilní držáky, Panasonic chystá i speciální odolné brašny pro bezpečné přenášení.

Video

 

Diskuze (29) Další článek: Windows 8.1 už zítra odpoledne. Přinášíme podrobnosti instalace

Témata článku: Hardware, Počítače, Windows, Tablety, 4K, Panasonic, Nejtenčí USB, Speciální styl, Tenká verze, Televize Panasonic, Televize 4k, Pracovní poměr, Poměr stran, SD Card, Televize LED, Magnetický senzor, Luxusní rozlišení, Tab, Držák televize, Luxusní verze, Tenký monitor, SDXC, Integrovaná webkamera, Ukázková aplikace, Pán, Počítače profesionální na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači