Pan Měděný stále ve vedení, pan Skleněný mu (možná) šlape na paty

13. července 1999
Computer 13/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Žádnou reportáž ze světa sportu nečekejte, dozvíte se ale, jak si v aréně síťových kabelů vedou tyto dva materiály a jak vypadá situace kolem UTP kabelů kategorie vyšší než 5.
Podle Network Magazine nejvíce správců sítí ve Spojených Státech používá jako propojovacího média kroucenou dvojlinku kategorie 5 (86 %) následované optickým vláknem (39 %). V těsném závěsu se drží předchozí typ kroucené dvojlinky kategorie 3 (30 %) a samozřejmě koaxiál (26 %). Novějším typům kroucené dvojlinky věří 9 % (kategorie 5e), 3 % (kategorie 7) a 2 % (kategorie 6) dotázaných.

Další dotaz směřoval na použití skleněného vlákna a kroucené dvojlinky kategorie 5e a vyšší v různých částech sítě. Relativně malý počet dotázaných (53 %) uvedlo, že takový kabel používají pouze pro hlavní linky a páteřní sítě. 21 % uživatelů přivedlo novější typ kabelu ke každému desktopu a 26 % k těm nejdůležitějším desktopům.

Konzervativní postoj uživatelů k novým kategoriím kabelů prokázal předposlední dotaz: „Jakým směrem budete svou síť rozšiřovat?“. 37 % respondentů zůstanou u standardu kategorie 5, stejně velký koláč z nabídky kabelů ukousnou vyšší dosud nestandardizované kategorie kroucené dvojlinky a 28 % optické vlákno.

Protože technologie Gigabit Ethernet v současné době pravděpodobně nejvíce udává směr vývoji kabelů, poslední dotaz průzkumu směřoval pochopitelně k ní. 17 % rospondentů se domnívá, že Gigabit Ethernet poběží na jejich stávajících měděných kabelech, 49 % upgraduje tam, kde to bude nezbytné a zbývajících 34 % při přechodu na rychlejší technologii promění měď na sklo.

Živě komentuje: Nestíněná kroucená dvojlinka (UTP) kategorie 5 je nejpoužívanější kabeláží (zvláště pro technologie 10BaseT Ethernet a 100BaseT Fast Ethernet) od roku 1994. O standardu UTP vyšší kategorie se mluví už téměř 2 roky. V současné době rozhodujícím faktorem tlačícím na urychlenou standardizaci těchto UTP je Gigabit Ethernet. Ačkoliv tato technologie počítá spíše s optickým vláknem jako přenosovým médiem, je tu snaha přenášet data touto technologií po měděném médiu na kratší vzdálenosti (pod 100m). Takovýto způsob přenosu (tzv. „gigabit-over-copper standard“ známý jako IEEE 802.3ab) ovšem na použitý materiál klade tak vysoké nároky, že běžná kabeláž kategorie 5 je pro něj rozhodně nedostatečná. Na standardizaci UTP vyšších kategorií ovšem netrpělivě čeká také velký soupeř Gigabit Ethernetu - protokol ATM. Podle současných předpokladů však standardizace nebude ukončena dříve než v roce 2000.

Každý, kdo používá UTP kategorie 5, ví, že pouze 2 páry z celkových 4 v kabelu jsou využívány (1. pár pro vysílání a 2. pro příjem). Gigabit Ethernet technologie používá pro přenos všech 4 párů, ovšem jiným způsobem než stávající 10a 100Base T, což přinutilo organizaci TIA (Telecommunications Industry Association’s) působící ve Spojených Státech vytvořit nový standard kategorie 5e („e“ znamená enhanced). Tento standard se očekával do konce 1998, v současné době po mnoha potížích je posunut snad na září nebo říjen 1999. UTP kategorie 5e bude stejně jako tradiční 5 pracovat na frekvenci 100Mhz. (teoretická minimální šířka pásma pro Gigabit Ethernet je 62,5 MHz, nároky na odolnost vůči přeslechům a šumu tuto hranici poněkud posunují).

A vyšší kategorie?
Organizace TIA je v současné době prý zhruba v polovině práce na definici standardu kabelů kategorie 6 (měli by pracovat na frekvenci 200 MHz, jsou testovány na 250 MHz). Je třeba ovšem dodat, že standardizovány jsou zatím jenom kabely samotné, chybí specifikace pro konektory apod.

Aby v tom byl ještě větší zmatek, na standardizaci pracuje paralelně i evropská organizace ISO (International Standards Organization), která má pro jednotlivé UTP kabely místo názvů Kategorie 5,6 a 7 „konkurenční“ Třída D, E a F.

Váš názor Další článek: Computer 13/99

Témata článku: Kabelové spojení, Velká vzdálenost, Současný předpoklad, M/s, Gigabit, Propojovací síť, Kabel, Evropská organizace, Současná doba, Pan, Dotázaný uživatel, Vlákno, Pán, Ethernet, Nejpoužívanější síť, Kabeláž, Velká odolnost


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky