PalmTweak – užitečná utilita, bez které se neobejdete

Potřebujete asociovat příponu souboru s některou aplikací? Chcete změnit vzhled svých Windows CE? Nechcete přitom zasahovat do registru systému? Nebojte se, to vše (a řadu dalších věcí) zvládne PalmTweak.
Každému, byť sebelepšímu operačnímu systému něco chybí, nebo se některý úkon dá provést rychleji a přitom snadněji než pomocí vestavěných aplikací. Poté přichází na řadu různé utility, které vám práci s počítačem usnadní. Mezi takové aplikace patří i PalmTweak pro Windows CE.

Aplikace PalmTweak pochází z dílny společnosti Tillanosoft, která je autorem například velmi užitečné knihovny tGetfile.

Při instalaci aplikace PalmTweak máte na výběr ze dvou variant – můžete ji nainstalovat buď jako Control Panel Applet (poté bude zobrazena v ovládacích panelech), nebo jako samostatnou aplikaci. Osobně jsem si vybral první variantu – instalaci ve formě CPA.

Pomocí aplikace PalmTweak můžete měnit následující nastavení:

  • asociovat přípony souborů s aplikacemi
  • nastavit dobu, po které se má vaše zařízení vypnout
  • animaci oken
  • parametry systémových fontů
  • velikost vyrovnávací paměti pro písma
  • nastavení posuvníků
  • nastavení softwarové klávesnice/rozpoznávání písma
  • varování o nízké kapacitě baterií karty (pouze u PocketPC)
  • aktivovat u aplikace Pocket Internet Explorer používání technologie zobrazování písma Clear Type (pouze u PocketPC)
  • vymazat historii panelu Adresa Pocket Internet Exploreru (pouze u PocketPC)
Jednotlivá nastavení jsou rozdělena mezi záložky. Na záložce "General" (pokud máte nainstalovánu češtinu InterWriter od společnosti Sunnysoft, je tato záložka počeštěna a zobrazena jako "Obecné") můžete aktivovat animaci oken (toto nastavení však nedoporučuji, efekt je to sice velmi pěkný, ale výrazně snižuje rychlost práce se zařízením), a pokud jste majiteli PocketPC, můžete také aktivovat varování o nízké kapacitě baterie karty.

Klepněte pro větší obrázek

Funkci, která je podle mne nejužitečnější, asociaci přípon souborů s aplikacemi, naleznete na záložce "File Types" (typy souborů). Na této záložce jsou v přehledné tabulce zobrazeny přípony souborů a jejich typy. Pod tabulkou se nachází tři tlačítka pro operace s příponami souborů a souborovými typy. Chcete-li vytvořit nový typ souboru, ukažte tužkou na tlačítko "New" a v zobrazivším se dialogovém okně vyplňte příponu souboru, typ souboru a na řádku pro zadání názvu souboru s ikonou ukažte na tlačítko s třemi tečkami a vyberte patřičný soubor (spustitelnou aplikaci). Nastavení potvrďte ukázáním na tlačítko "OK". Ocitnete se opět na záložce "File Types". Zbývající dvě tlačítka, "Edit" a "Delete" slouží k editaci a mazání asociovaných typů souborů. K dokončení asociace je ještě potřeba ukázáním na tlačítko s třemi tečkami pod polem pro výběr aplikace asociovat příponu s aplikací. Vše nakonec potvrdíte ukázáním na tlačítko OK v pravém horním rohu okna aplikace PalmTweak. Poté aplikace vyzve k provedení soft resetu, po jehož provedení již systém začne používat vámi provedené změny.

Na následující záložce, nazvané příznačně "Power Off" (vypínání) můžete nastavit dobu, po které se má vaše zařízení v případě nečinnosti automaticky vypnout, a dobu nečinnosti, po které se zařízení vypne, když je napájeno z elektrické sítě. Záložka "Font" (písmo) vám umožňuje nastavit parametry fontu. Můžete si vybrat, kterého fontu se budou změny týkat, a nastavit jeho výšku, šířku, zda se jedná o kurzívu, či velikost vyrovnávací paměti pro písma. Na záložce "Input Panel" (panel pro zadávání písma) si můžete vybrat, které metody zadávání písma budou zobrazeny v panelu pro výběr metody zadávání písma na hlavním panelu (v případě že máte nainstalovánu češtinu InterWriter společnosti Sunnysoft, naleznete zde kromě dvou standardních metod i mezinárodní klávesnici a lokalizované rozpoznávání písma), nastavit, která metoda zadávání písma bude použita jako výchozí, a můžete také jednotlivé metody přejmenovat. Jako poslední je zobrazena záložka "About" (o aplikaci PalmTweak), na které naleznete informace o společnosti Tillanooft, krátký popis aplikace PalmTweak a také tlačítko "Clear" sloužící k vymazání historie panelu adresa aplikace Pocket Internet Explorer.

Změny v nastavení provedené aplikací PalmTweak vyžadují provedení soft resetu – dokud jej neprovedete, systém bude stále používat původní nastavení.

PalmTweak je velmi užitečná aplikace nabízející uživatelům Windows CE to, na co se zapomnělo při tvorbě operačního systému a co jim tolik chybělo. Některá nastavení je sice možno modifikovat i přes ovládací panely, PalmTweak je však nabízí všechna na jednom místě a v pěkném grafickém provedení – a to vše zcela zdarma! Aplikaci PalmTweak vřele doporučuji všem, kteří postrádají možnost asociovat soubory s aplikacemi ve Windows CE, ale i všem ostatním pro jeho snadné ovládání, pěkné uživatelské rozhraní a cenu :)

Závěrečné hodnocení:

+ asociace přípon souborů s aplikacemi
+ velmi pěkné uživatelské rozhraní
+ jednoduchost
+ bez nutnosti manuálně modifikovat registr systému
+ velikost (v případě instalace jako CPA zabírá PalmTweak pouhých 40 kB!!!)
+ cena ;) (freeware)
PalmTweak 4.0 freeware
Autor: Tillanosoft
Zdroj: Tillanosoft
Testováno na HP Jornada 430se (CPU: Hitachi SH3 133MHz, 16MB RAM, OS: Windows CE 2.11)
Aplikace po instalaci zabírá 40kB RAM.

Váš názor Další článek: Tchaj-wan není nadšen ze sloučení HP a Compaqu

Témata článku: Windows, Internet Explorer, NEO, Změna klávesnice, Krátká animace, Utilita, Záložka, Nízká výška, Reset, Systémový font, Ovládací aplikace, PAL, Soft


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky