PalmPix - digitální foťák pro Palma

Firma Kodak uvolnila před týdnem informace o svém novém produktu, který se jmenuje PalmPix. Jedná se o velmi malé zařízení, které lze připojit k Palmu a využívat jako jednoduchý digitální fotoaparát.
Firma Kodak uvolnila před týdnem informace o svém novém produktu, který se jmenuje PalmPix. Jedná se o velmi malé zařízení (váží asi 42 gramů), které lze připojit k Palmu (podporuje modely Palm III, Palm IIIx, Palm VII a IBM Workpad) a využívat jako jednoduchý digitální fotoaparát.

Toto zařízení by mělo přinést nové možnosti do oblasti PDA zařízení, nyní bude možné kromě organizace času, psaní poznámek atd. také pořizovat fotografie různých událostí (třeba firemních porad, konferencí, tiskovek nebo výstav a veletrhů).

Princip zařízení spočívá v tom, že funkci hledáčku a paměti, kam se budou snímky ukládat, zajišťuje samotný Palm a PalmPix snímky pouze "snímá". Snímky lze zobrazit na LCD displeji Palma jako černobílý obrázek nevalné kvality. Ale po přenesení do počítače (standardně přes HotSync) máte k dispozici kvalitní plnobarevný (24 bitů) bitmapový (podporovány jsou formáty BMP a JPEG) snímek v rozlišení 640 x 480 nebo 320 x 200 (referenční snímek) . Každý snímek v nejvyšším rozlišení zabere v Palmovi 100 kB. To není zase tak moc, jestliže se PalmPix použije v kombinaci s Palm IIIx, který má 4 MB, a bude volná pouze polovina kapacity paměti - tj. 2 MB -, lze nafotit 20 fotek a to si myslím, že je pro výše uvedené příležitosti dostatečné.

Pojďme se blíže podívat na parametry samotného fotoaparátu. Rozměry jsou: 55,9 mm (š) x 28,0 mm (d) x 83,8 mm (v), hmotnost 45 gramů.

Fotoaparát má pevnou ohniskovou vzdálenost, expozice je automatická (včetně automatického vyvážení bílé), závěrka je 1/15 až 1/500 sekundy. Fotoaparát je vybaven desetisekundovou samospouští (vhodné pro společné firemní foto). Dále je k dispozici dvojnásobný digitální zoom. Fotoaparát je napájen dvěma AAA bateriemi.

PalmPix má být uveden v dubnu, cena byla stanovena na 179 dolarů.

Mé dojmy z tohoto fotoaparátu jsou rozporuplné. Kvalita fotografií je vzhledem k účelu foťáku dostatečná, horší je to s cenou. 179 dolarů mi připadá docela dost na fotoaparát, který nemá displej ani paměť. Vadí mi hlavně absence paměti, přece jen je paměť v Palmu ceněná zlatem. Bylo by velmi příhodné doplnit fotoaparát 2 MB, lépe však rovnou 4 MB paměťovou kartou (paměti SmartCard jsou velmi levné, takže by to ani s cenou moc nezahýbalo). Potom bych neměl k ceně už takové výhrady, ale stejně si myslím, že ideální cena by byla tak kolem 100 USD...

Další věc je přenos snímků do počítače. Je známo, že synchronizace relativně dost vybíjí akumulátory. Jak to asi bude vypadat v praxi při přenosu 2 až 3 MB obrázků přes sériový kabel do počítače?

Kladu si otázku, zda má cenu PalmPix vůbec kupovat. Je sice malý a skladný, ale je jen otázkou času (řekl bych tak půl roku), kdy bude možné koupit plnohodnotný fotoaparát s barevným LCD hledáčkem a 4 MB paměti za téměř totožnou cenu. Vždyť zrovna minulý týden jsem viděl ve výprodeji zcela nový digitální foťák Olympus Camedia 840L za 7300 bez DPH. A je zřejmé, že Camedia 840L je výkonnostně zcela někde jinde, hodně daleko za PalmPixem …

Váš názor Další článek: Snížení cen Palmů dorazilo i k nám

Témata článku: Černobílý obrázek, Digita, Referenční snímek, PAL, SmartCard, Digit, Foťák, Digitální fotoaparáty olympus, Levné fotoaparáty digitální, Nevalná kvalita, Aaa, Palma


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk