Palm-Psion-Symbian: jednotná fronta proti Microsoftu?

Není to poprvé, kdy se úhlavní konkurenti spojí, vynoří-li se proti nim ještě větší a nelítostnější nepřítel.
Na příliš mnoha frontách současně dnes bojuje Microsoft se svými konkurenty: fronty si ale vybral on a on je otevřel, nikoli ti druzí. Branží, v níž to má zatím nejvíce nahnuté, jsou kapesní počítače, které se firmě nelíbí hned z řady důvodů. Především zde nikdy nebude realizovat zisky z prodaného kusu operačního systému v částkách, na jaké je zvyklý u stolních počítačů, a je možné, že čím více vyrobí těchto zařízení, tím méně vyprodukuje osobních počítačů; dále vstupuje do oblasti, ve které jej stávající giganti (výrobci mobilů a výrobci spotřební elektroniky) vnímají evidentně jako vetřelce a daleko méně jako partnera, a konečně má za vedoucím Palmem ztrátu tak velkou, jakou ji má třeba Corel za Microsoftem v kancelářském software – tedy něco, na co není firma vůbec zvyklá. Vývoj posledních měsíců je dramatický. Palm jde do samostatné firmy a bude licencovat Palm OS, aby nevznikal konflikt zájmů; Microsoft usilovně pracuje na vylepšení Windows CE a uzavírá co nejvíce partnerství s velkými světovými výrobci těchto zařízení. Palm nadále suverénně vede všechny žebříčky, ale objevují se stále zajímavější zařízení s Windows CE (například od Compaqu). Co může přinést do soupeření aliance Palmu se Symbianem? Symbian je dítko trošku churavého Psionu, ale hlavně tří velice silných firem – Motoroly, Ericssonu a Nokie, tří králů světového trhu mobilních telefonů (ještě přistupuje japonská Matsushita). Aliance Palmu a Symbianu bude zřejmě znamenat rozsáhlé křížové licencování technologií (cross-licensing), ale lze si představit, že obě firmy časem splynou v jednu. Logika věci tomu velice napovídá: Palm bude umět telefonovat a telefony budou mít dnešní výborné rozhraní Palmu; operační systém bude mít asi od každého něco. Aliance není výhodná pro oba: Symbian je na americkém trhu „nulou“ a obdobně Palm umí daleko lépe komunikovat s „Gatesovými Windows“ než s mobilními telefony. Je dobře, že k ní došlo, i když to je možná trošku překvapivé: Psion si s Palmem samozřejmě ostře konkurují a to, že si vlastně (přes Symbian) takto snadno padnou do náruče, se nečekalo.
Váš názor Další článek: Nainstalujte si zadarmo antiviry kvůli Y2K

Témata článku: Microsoft, Windows, Mobilní telefony s windows 10, PAL, Psion, Palm, Japonský výrobce, Fronta, Front, Symbian, Japonský gigant, Jed, Cross, Velká fronta25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět