Pájka, lak, software aneb modifikace Radeon 9500 -> 9700

Testcentrum Spolu se začátkem nového roku přichází nová móda - výroba Radeonu 9700 (PRO) „na koleně“. Objevilo se hned několik metod k dosažení kýženého cíle a zhodnocení low-endového Radeonu 9500 o několik desítek procent.
Kapitoly článku

Jak je možné, že lze jednoduchou úpravou získat s mnohem levnější karty dnešní výkonovou špičku? Všechny karty typu 9500 i 9700 jsou založeny na stejném čipu R300. Radeon 9700 PRO a Radeon 9700 se od sebe liší jen pracovní frekvencí jádra a pamětí. U Radeonu 9500 PRO byla navíc zúžena paměťová sběrnice z 256 na 128 bitů. Radeon 9500 disponuje ve verzi se 128 MB paměti 256bitovou sběrnicí a u verze nesoucí 64 MB je sběrnice 128bitová. Hlavní pokles výkonu ovšem způsobuje odebrání čtyř rendrovacích pipeline jednotek. Ovšem jak zjistili ruští nadšenci z overlockers.ru, tyto pipeline jednotky nebyly odebrány, nýbrž pouze deaktivovány - během posledních dnů se tak na Internetu objevilo několik způsobů, jak toho využít.

Je libo pájkou...?

První ze způsobů vyžaduje nejvíce zručnosti a je určen všem kutilům, kteří neusnou bez pájky pod polštářem. Kromě mikropájky bude zapotřebí i Radeonu 9500 128 MB, který je i designově téměř totožný s Radeonem 9700 PRO. Důležité je použít 128MB verzi, která má 256bitovou sběrnici! Pokud použijete verzi se 64 MB, bude se výsledek blížit spíše Radeonu 9500 PRO než 9700 PRO.

Klepněte pro větší obrázek
Radeon 9700 Pro

Klepněte pro větší obrázek
Radeon 9700

Klepněte pro větší obrázek
Radeon 9500 Pro

Klepněte pro větší obrázek
Radeon 9500 (128 MB)

Jak můžete vidět níže na obrázku, po odstranění chladiče grafického jádra karty jsou na straně čipu vidět tři kontakty, z nichž první dva jsou u Radeonů 9500 spojeny odporem. 

Klepněte pro větší obrázek 
Inkriminované kontakty jsou vidět až po sejmutí chladiče

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Standardně - odpor u Radeonu 9500

 Odpájení odporu a přemostení do pozice 2

K aktivaci všech osmi pipeline jednotek ovšem nestačí pouze přepájet odpor. Je potřeba zaměnit BIOS původního Radeonu 9500, ve kterém jsou aktivovány také jen čtyři z osmi pipelines. Tento BIOS byl ke stáhnutí zde, ovšem limit shlédnutí této stránky byl pro tento měsíc již vyčerpán, takže pokud ho neobjevíte ke stáhnutí jinde, budete si muset počkat.

Flashování nového  BIOSu je důležité kvůli tzv. DeviceID. DeviceID je svým způsobem kód odlišný pro každý typ grafické karty založené na čipu R300. Nenachází se přímo v jádru karty, ale právě v BIOSu odkud se při každém startu načte do paměti a povolí spustit určitý počet pipelines podle toho, jestli se jedná o DeviceID Radeonů 9700 PRO, 9700, 9500 PRO či 9500. Rezistor umístěný na desce je podobně jako můstky u procesorů Duron jakýmsi zámkem. Zabraňuje tedy přepsání původního DeviceID novým, takže i kdybyste nakrásně naflashovali BIOS Radeonu 9700, tato informace se nedostane do jádra a ovladač dále uvidí jen Radeon 9500.

Témata článku: Software, Software 602, Radeon, Tradiční graf, Funkční propojení, Vadný kus, Bios, Tradiční řešení, Modifikace


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 63