Paint Shop Pro Photo X2: Photoshop za dva tisíce

Adobe Photoshop je dnes špičkou mezi programy pro úpravu fotografií, není ale ani zdaleka jediný. Může mu konkurovat nejnovější verze grafického editoru Paint Shop Pro Photo X2?

Zajet si dnes na dovolenou bez digitálního fotoaparátu je téměř v rozporu s dobrými mravy. Ačkoliv jsou digitální fotoaparáty každým rokem levnější, bez dodatečných úprav v počítači se přinejmenším mírně pokročilý uživatel neobejde. Pak na scénu nastupuje nepřeberné množství nejrůznějších editorů. Mnohé jsou zdarma a nabídnou základní možnosti úpravy, jiné pořídíte za pár stokorun. Samotnou kapitolu představují profesionální a poloprofesionální nástroje.

Tip: O digitální fotografii si můžete více přečíst v Computeru 13-14/08, jehož součástí je také plná verze nejlepšího českého fotografického programu Zoner Photo Studio 10 Computer Edition.

Na pomyslné špičce podle mnohých stojí neohrožený a neohrozitelný Adobe Photoshop, o své místo na trhu ale bojují i jiní. Takovým hráčem je i legendární Paint Shop Pro, který dnes patří do stáje americké společnosti Corel a na sklonku minulého roku se dočkal nové verze X2.

Klepněte pro větší obrázek
Paint Shop Pro Photo X2 v akci...

Paint Shop Pro během svého vývoje prošel poměrně výraznou proměnou. Zatímco dříve ani tak nekonkuroval Photoshopu, jeho možnosti úpravy fotografií totiž byly poměrně omezené, v posledních letech se karta postupně obrátila a namísto kresby se PSP soustřeďuje na mírně pokročilého fotografa, který si nevystačí s jednodušším softwarem, který získá společně s fotoaparátem.

Paint Shop Pro je opravdu takový „malý Photoshop“, který nabízí podobné uživatelské rozhraní, podobné nástroje, obrovské množství nejrůznějších inteligentních filtrů, které průměrnou fotografii občas opravdu promění k nepoznání, ale především, Paint Shop Pro získáte za pár korun. Je-li dnes nejnovější Photoshop k mání za cenu okolo dvaceti tisíc, PSP X2 seženete při současném kurzu koruny vůči euru za cenu okolo dvou tisíc korun.

Pomalé uživatelské rozhraní

Po instalaci vás uvítá moderní tmavé uživatelské rozhraní, kvalit fotografického správce a editoru Adobe Lightroom ale nedosahuje a některé ikonky pak v černém prostředí přímo bijí do očí. Na rozdíl od systémově velmi náročných produktů od Adobu je také PSP tradičně poměrně nemotorný, odezvy uživatelského rozhraní jsou pomalé – občas si budete muset počkat i několik sekund než program zareaguje a to i na sestavě s doporučeným výkonem přímo od výrobce.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní lišta obsahuje barevně nepříliš sourodé ikony

Paint Shop Pro Photo X2 není žádným rychlíkem ani z hlediska výkonu grafických operací. Pokud budete upravovat obrázek o menším rozlišení, žádné velké nároky nepocítíte, takový snímek o velikosti deseti megapixelů se ovšem bude zpracovávat nepoměrně delší dobu než ve Photoshopu, za jehož výkon ale na druhou stranu zaplatíte téměř desetinásobnou cenu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské prostředí si můžete přizpůsobit; k dispozici máte přehlednou nápovědu s chytrými úpravami i pokročilejší rozhraní ve stylu Adobe Photoshop

Mnoho pomocníků a předprogramovaných filtrů

Z dosavadního čtení byste mohli nabýt dojmu, že je PSP téměř zbytečnou investicí, není to ovšem pravda. Paint Shop Pro nabízí opravdu mnohem nižší výkon a při zpracování fotografií se váš procesor a paměť skutečně zapotí, vzhledem k cílové skupině ale nabízí velké množství předprogramovaných komplexních operací s fotografií. Jedním kliknutím myši tak snadno upravíte fotografii, aniž byste rozuměli křivkám, úrovním nebo třeba histogramu.

Předprogramované operace najdete v levém postraním menu ve formě jednoduché a přehledné nápovědy, která vám do posledního detailu poradí, kam a na co máte klepnout myší. Lištu ale snadno zrušíte a celé uživatelské rozhraní si můžete upravit třeba po vzoru Photoshopu. I pro pokročilou domácí úpravu zvládne PSP to samé co Photoshop.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Postranní panel s nápovědou vás provede úpravou fotografií

V nabídce inteligentních filtrů nechybí rychlá a komplexní úprava, která opraví expozici a kontrast, v nabídce jsou ale i mnohem zajímavější pomocníci. Snadno opravíte perspektivu třeba při fotografování s velmi malým ohniskem, kdy se začíná projevovat distorze rovných stěn objektů – rybí oko. Stejně tak si PSP Photo X2 poradí s chromatickou aberací, která se projevuje zejména u kontrastních přechodů fialovým zabarvením, a u levnějších kompaktů na ní narazíte celkem často. Dalším neduhem digitální fotografie je nehezký digitální šum při fotografování ve špatných světelných podmínkách nebo obecně s vyšší ISO citlivostí. Nakonec nechybí ani jednoduchý efekt, který zaostří jen určitou oblast fotografie – i s levnějším kompaktem tak budete moci simulovat hrátky s hloubkou ostrosti, která je alfou a omegou fotografie skutečných digitálních zrcadlovek.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Originál a upravená fotografie jedním kliknutím myši - zlepšil se kontrast i barevné podání

Tradiční specialitou bitmapového editoru Paint Shop Pro je také práce s automatizačními skripty. K jejich tvorbě nepotřebujete znalost žádného programovacího jazyka, jednoduše otevřete obrázek a budete jej libovolně upravovat, program si každou operaci zapamatuje a jako šablonu ji pak strojově použije při aktivaci uloženého skriptu na libovolnou fotografii. Získáte tak i bez technických znalostí poměrně intuitivní nástroj jak upravit fotografie přesně podle vašeho vkusu.

Novinky v X2

Pokud jste doposud používali některou ze starších verzí programu, vězte, že v X2 přibyl nový doplněk Express Lab, laboratoř, která pro snadnější úpravu fotografií integruje všechny inteligentní filtry na jednom místě a přečte i pokročilý formát RAW prakticky ze všech fotoaparátů počínaje Nikonem a konče Canonem. Za mnohem užitečnější funkci ale považuji možnost vytvářet HDR snímky a stylování vrstev podobným způsobem, jako ve Photoshopu, ačkoliv nabídka stylů je pochopitelně poněkud šetrnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Express Lab slouží jako miniaturní editor k rychlým úpravám fotografií
Pomocí jednoduchého nástroje můžete vytvářet HDR snímky s větším dynamickým rozsahem

Mnoha vylepšení se dočkaly i samotné inteligentní filtry a nástroje. Paint Shop Pro Photo X2 si lépe rozumí s opravou vad ve tváři a s realističtějším podáním lidské kůže. Zajímavou blbůstkou je i funkce Toothbrush, která vám pomůže vybělit zuby a Thinify, která naopak postavám na fotografii ubere nějaké to přebytečné kilo.

Paint Shop Pro Photo X2 by měl být opět o krůček svižnější, u rozměrných fotografií se však s Photoshopem stále nemůže srovnávat a také doporučených 512 MB RAM pro svižnou paralelní práci s více fotografiemi rovnou dvakrát znásobte.

Spolehlivý kompromis

Paint Shop Pro Photo X2 umí ukládat obrázky do několika desítek grafických formátů, přičemž nechybí ani podpora pro Photoshop. Ještě rozsáhlejší je pak seznam grafiky, kterou můžete v programu otevřít – zde nechybí ani podpora pro vektorové formáty SVG, Corel Draw a RAW formáty prakticky všech rozšířených digitálních fotoaparátů.

Grafický editor nabízí práci v několika úrovních, fotografie tak dokáže zpracovat naprostý začátečník i pokročilý uživatel zvyklý na rozhraní Photoshopu. Nechybí práce s vektorovými výběry a tvary, vrstvami a maskami. Paint Shop Pro Photo obsahuje desítky malířských, fotografických i deformačních efektů, nabízí možnost dávkového přejmenování a úprav a napojení na rozsáhlou databanku obrázků a klipartů.

Jeho slabinou je především poněkud náročnější uživatelské rozhraní, které občas nezareaguje hned, na druhou stranu ale PSP nabízí obrovské množství přeprogramovaných operací, které skutečně na jedno kliknutí myši dokážou opravit fotografii z dovolené. Ačkoliv by takový koncept mohl kdejaký profesionál opovržlivě odmítnout, při dnešní kapacitě paměťových karet pro digitální fotoaparáty a tedy i množství nafoceného materiálu je podobný postup zpravidla jedinou možností, jak dosáhnout toho, aby stovky fotografií prošly alespoň nějakou úpravou a staly se pro vás nejen vzpomínkou na letní slunce, ale i šperkem ve fotografické sbírce.

 

Paint Shop Pro Photo X2
Bitmapový editor
89 euro (upgrade 59 euro)
http://www.corel.com
Klepněte pro větší obrázek

- fotografické filtry na jedno kliknutí
- tvorba HDR snímků
- česká lokalizace
- cena

Klepněte pro větší obrázek

- vyšší systémové nároky
- delší odezvy uživatelského rozhraní

 

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (31) Další článek: Pro a proti blokování internetu od Vodafonu (+anketa)

Témata článku: Software, Windows, Adobe Photoshop, Podobná odezva, Uživatelské rozhraní, Corel Draw, Tisíc, Pokročilý editor, Pokročilá možnost, Tisice, Shop, Podobná možnost, Uložený vzor, Photo, Nový doplněk, Photos, Obrovské množství, Podobné množství, Náročný produkt, Pokročilá práce, Upravená fotografie, Digitální fotoaparáty, Dávkové přejmenování, PSP, Hlavní lišta, Počítače profesionální na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF