Paint pro 3D Studio MAX

Pohled na zajímavé rozšíření 3D Studia vzniklé díky akvizici Discreet Logic Autodeskem.
Důsledkem akvizice společností Discreet Logic s Autodeskem se na našem trhu objevily nové produkty, které jsou kompatibilní s daty 3D Studia Max. Mezi tyto produkty patří Paint, Effekt, Edit a LightScape. V tomto článku se zmíním o Paintu a v dalším pokračování o dalších produktech této akvizice.

Zařadit Paint do některé z dosud používaných škatulek grafických aplikací je úkolem velice nesnadným nebo spíše nemožným, a to ze zcela prozaického důvodu – taková škatulka dosud neexistovala. Nejvýstižnější pojmenování by znělo plně animovatelný na rozlišení nezávislý vektorový videopaint. Paint v sobě integruje nástroje známé z bitmapových grafických editorů (např. Adobe Photoshop) s nástroji pro vektorové kreslení (např. Adobe Illustrator), přičemž si vybírá z obou světů to nejlepší a rozšiřuje je ještě o animační schopnosti.

Tato aplikace si najde mnoho příznivců zejména v řadách video tvůrců, počítačových grafiků, animátorů a multimediálních a webových tvůrců. Paint existuje jak ve verzi pro Windows (95/98/NT) na platformě Intel a Alpha, tak i pro platformu Macintosh. Dodává se ve dvou variantách, které se liší počtem nabízených funkcí. Každá funkce a každý parametr v Paintu je animovatelný, což přináší dosud nevídané možnosti. Rozšířená verze Paintu (Option 2) nabízí dokonce integraci s 3D Studiem MAX, motion tracking a řadu dalších vlastností, které ještě více podtrhují výjimečnost Paintu ve srovnání s dosud známými aplikacemi.

Paint Option 1
Základní verze, která nabízí kompletní sadu vizuálních efektů a tvůrčích nástrojů jako jsou geometrická primitiva, selekce, masky, titulky, štětce, režimy kreslení (zesvětlování, prokreslování, mozaika, reliéf...),gradienty, speciální efekty a filtry, barevné korekce, klíčování či animování pomocí klíčových bodů v čase. Paint je od základu koncipován jako nástroj pro video painting (kreslení do videa).

Paint Option 2
Paint Option 2 v sobě zahrnuje všechny funkce základní verze Paintu Option 1 a ještě mnohem víc. Uživatelé Option 1 mohou snadno upgradovat na Option 2, přičemž veškeré projekty z Option 1 lze bez potíží importovat do Option 2. Mezi nejvýznamnější funkce, kterými Option 2 disponuje, patří pokročilý motion tracking a stabilizace, provázanost s 3D Studiem MAX, podpora více procesorů a přehrávání videa v plné kvalitě přímo z paměti.

Integrace s 3D Studiem MAX
3D Studio MAX je nejrozšířenějším profesionálním nástrojem pro 3D animace a vizualizace na platformě Windows. Jeho velice ceněnou vlastností je otevřenost rozšiřujícím modulům dalších výrobců. Jako jeden z takových modulů může fungovat i Paint, který se po nainstalování stane nedílnou součástí 3D Studia MAX a umožní jeho uživatelům snadno vytvářet textury nezávislé na rozlišení a malovat přímo na objekty v 3D scéně. Při využití funkce “Displace” v 3DS MAX, lze dokonce štětec používat jako modelovací nástroj. Pouhými tahy štětce po povrchu objektu jej v reálném čase deformujeme, což připomíná práci sochaře, který nevzhledného kamenného kvádru dokáže vytvořit mistrovské dílo “pouhým” odstraněním nadbytečné hmoty. Vzhledem k tomu, že textury vytvořené v Paintu nejsou bitmapy, nýbrž projekty Paintu, zachovávají si svůj vektorový charakter i po aplikaci na 3D objekt. V praxi to znamená, že lze 3D objekt libovolně zvětšovat či se k němu přibližovat kamerou a textura zůstane vždy perfektní bez jinak nezbytných zubatých a nevzhledných hran a čar uvnitř textury. Další příjemnou vlastností je okamžité zanášení změn vytvořených v Paintu do scény v 3D Studiu MAX. Jakýkoli tah štětcem je okamžitě aplikován na texturu a namapován na 3D objekt. Animační schopnosti Paintu přímo vybízejí k tvorbě animovaných textur, přičemž časová osa Paintu je plně synchronní s časovou osou 3D Studia MAX.
Váš názor Další článek: Přehrávání zvukových CD se nedaří

Témata článku: Video, 3D, Časová osa, Stud, Max, Známá akvizice, Motion tracking, Perfektní stabilizace, Grafický objekt, Reliéf, Pokročilé odstranění, Stabilizace, Pokročilý filtr, Nesnadný úkol, Adobe Illustrator, Základní efekt, Pokročilá stabilizace, Gradient


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně