Internet | Japonsko | Optické kabely

Padl rekord v rychlosti přenosu dat přes internet. Nová hodnota je téměř dvojnásobná

Padl rekord v rychlosti přenosu dat přes internet. Nová hodnota je téměř dvojnásobná

Vědci z japonského Národního institutu informačních a komunikačních technologií (NICT) překonali rekord v rychlosti internetu, dosáhli ohromující hodnoty 319 terabitů za sekundu. To je bezmála dvojnásobek předchozího rekordu 178 Tb/s ze srpna 2020. Test byl proveden v laboratoři s použitím experimentálního optického vlákna, v kabelu standardních rozměrů byly čtyři žíly.

Čtyřžilová vlákna se standardním průměrem jsou atraktivní pro nasazení ve vysoce zatěžovaných spojích na dlouhé vzdálenosti, protože jsou kompatibilní s běžnou kabelovou infrastrukturou a očekává se, že budou mít mechanickou spolehlivost srovnatelnou s jednovidovými vlákny.

Rekordní přenosová rychlost

Experiment simuloval přenos na vzdálenost 3001 kilometrů, přičemž z provedených měření vyplývá, že nedošlo ke zhoršení signálu ani rychlosti. To je sice na první pohled působivé, ale reálně zbývá udělat ještě mnoho práce, protože metoda dosažení této rychlosti je poměrně komplikovaná.

Za novým rekordem stojí tým pod vedením fyzika Benjamina Puttnama, který navazuje na předchozí experiment s rychlostí 172 Tb/s (tehdy byla v kabelu tři vlákna).

Klepněte pro větší obrázek 
Japonci stanovili nový rekord v rychlosti přenosu dat přes internet – má hodnotu 319 Tb/s

K dosažení neuvěřitelné rychlosti vědci použili 552kanálový laser pracující na několika vlnových délkách a zesilovače nainstalované každých 70 kilometrů, jež jsou vyrobené z minerálů vzácných zemin thuliem a erbiem. S ohledem na cenovou náročnost tohoto řešení předpokládají praktické využití především k rychlému přenosu dat na velké vzdálenosti.

Praktická využitelnost

Vědecký tým je přesvědčen, že hlavní inovací je nový čtyřžilový optický kabel, který vyvinuli. Má zhruba stejnou velikost jako standardní optický kabel a NICT věří, že by mohl být snadno implementován do stávajících systémů, čímž by se výrazně zvýšila jejich rychlost.

Podobně, jako u mnoha obdobných experimentů, může trvat ještě dlouho, než bude mít toto řešení smysluplný dopad. Čtyřžilové vlákno sice může teoreticky fungovat se stávajícími sítěmi, ale celé řešení je velmi drahé. Lze předpokládat, že se přinejmenším v počáteční fázi prosadí v páteřních internetových sítích a dalších velkých síťových projektech, kde je kapacita důležitější než cena.

Tým plánuje pokračovat v práci na svém systému pro přenos dat na velké vzdálenosti a chce se pokusit zvýšit přenosovou kapacitu i prodloužit dosah přenosu. Článek o této technologii byl prezentován na červnové Mezinárodní konferenci o optických vláknových komunikacích.

Diskuze (6) Další článek: Co vy na to? Měl by Apple otevřít iOS pro služby třetích stran?

Témata článku: Věda, Internet, Japonsko, Optické kabely, Síť, Vzdálenost, Data, Nová hodnota, Přenos dat, Rychlost, Rychlost přenosu, Rekord, Vlákno, Přenos, Optické síťové kabely na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
To nejlepší z prezentace THQ Nordic Showcase. Návrat Alone in the Dark, Gothic a pořádná várka strategií

To nejlepší z prezentace THQ Nordic Showcase. Návrat Alone in the Dark, Gothic a pořádná várka strategií

THQ Nordic ukázalo dost zajímavých her. Málokterá z nich ale prozradila datum vydání.

Martin Nahodil
OznámeníTHQ Nordic
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony