Tchajwanská firma VIA sice byla u toho, když se přidělovaly licence pro sběrnici Pentia 4 výrobcům čipových sad, avšak tehdy odešla s prázdnou. Tento fakt byl o to překvapivější, že právě VIA byla s přípravami prvního "neintelovského" čipsetu pro Pentium 4 nejdále - již tehdy se hovořilo o tom, že nová čipová sada se bude jmenovat P4X266, a že se bude jednat o sadu, jež bude spojovat nová Pentia 4 (dosud spolupracující pouze s drahými pamětmi RDRAM) s nejběžnějšími pamětmi SDRAM a DDR SDRAM.
cenová tabulka k 5.10.2001 |
128MB RDRAM = 2x64MB |
2x950Kč = 1900Kč |
128MB DDR SDRAM |
850Kč |
128MB SDRAM PC133 |
530Kč |
Vývoj byl již tak daleko, že reprezentanti VIA byli Intelu téměř schopni na jednáních ukázat první prototypy nové čipové sady, pro vývoj kterých teprve žádali požehnání - avšak toho se jim nedostalo.
Místo toho potřebnou licenci jako první obdržela firma ATI, která je v oblasti základních desek a čipových sad totálním nováčkem. Později "s prázdnou" neodešly ani zkušenější firmy Acer Laboratories (čipové sady ALi) ani SIS - VIA však zůstávala stále v nemilosti a to přes to, že Intel tehdy velmi potřeboval doplnit platformu Pentii 4 čipovou sadou, jež by zvládala nejběžnější a nyní i ultra-levné paměti SDRAM a DDR - na druhou stranu Intel nemůže VIA zapomenout to, že stálé vyvíjí a zdokonaluje procesory C3, kterým se na asijském trhu, kde se prodávají většinou nejlevnější sestavy, vede výborně.
Po okamžiku přidělení licencí se ty šťastnější firmy pustily ihned do vývoje (očekává se, že kombinace Pentium 4 + DDR SDRAM se stane prodejním trhákem, alespoň tam, kde záleží na logu "Intel Inside" a přijatelné ceně), zatímco firma VIA, jež P4X266 vyvinula zcela bez podpory Intelu, začala dodatečně legalizovat "papíry" již narozené čipové sady. V přesvědčení, že Intel nakonec podpoří vše, co podpoří prodej jeho stěžejního výrobku - Pentia 4, se vývoj P4X266 nezastavil a po krátké době se rozběhla i jeho výroba.

V této situaci Intel, který právě připravoval vlastní čipovou sadu s podporou pamětí SDRAM (čipset i845 je již na trhu), včetně varianty s podporou pamětí DDR SDRAM (jedná se o dosud neuvedený čipset i845D), začal firmě VIA hrozit soudem a sankcemi. Kdo si podle Intelu pořídí desku vybavenou čipsetem P4X266 dopouští se podobného činu, "jako by kupoval auto s ukradeným motorem".
Je "vízum" S3 legální?
V poslední době se zdá, že VIA našla zdůvodnění existence P4X266 - tvrdí totiž, že získala právo na sběrnici Pentia 4 tím, že koupila část firmy S3, jež měla před časem s Intelem podepsanou dohodu o vzájemné výměně patentů (jednalo se o tzv. cross licensing). Její právníci jsou přesvědčeni o tom, že tyto argumenty u případného soudu "vydrží". Navíc pro jistotu nastupují protiofenzívu a žalují... Intel, za porušení patentů firmy VIA (VIA Technologies Sues Intel® Over Intel Pentium® 4 Processor).
Joro: Přesto, že nejsem právník, mám dojem, že argumenty VIA jsou v této fázi silné pouze morálně (vytvořili výbornou čipovou sadu bez pomoci Intelu..., čipová sada P4X266 je vlastně k prospěchu Intelu, neboť podporuje prodej Pentii 4...) - s právní silou "triku S3" je to již pravděpodobně horší (v materiálu VIA Counters Allegations by Intel se o tomto argumentu nehovoří vůbec).
Výkon P4X266 s pamětmi DDR SRAM
Ať již soudy pokračují, nic nemění na tom, že P4X266 tady je, a že se jedná o dobrý čipset. První měření ukazují, že pokud P4X266 použijeme v kombinaci s pamětmi DDR SDRAM, získáme výkon téměř srovnatelný s vlajkovým čipsetem Intelu i850 (ten využívá dvoukanálových pamětí RDRAM). Je také pochopitelné, že výkon P4X266 ve spojení s pamětmi DDR je značně vyšší než poskytuje SDRAM-ová verze intelovského čipsetu i845 (jak tomu bude poté co Intel uvede své "DDR řešení" neví dosud nikdo).
Recenze P4X266 lze nalézt zde:
Pro ilustraci uvedeme několik grafů ze serveru Anandtech:



Srovnání výkonů i845 (jenž dosud "umí" pouze PC133 SDRAMy) s P4X266 (fialové sloupce):
