P4X266 - vyhozen dveřmi, vrací se oknem

Jeden z nejnadějnějších a nejočekávanějších čipsetů poslední doby, P4X266 pro nová Pentia4, kterým jako jediný dnes nabízí podporou pamětí DDR, je nucen se plazit na počítačový trh v převleku za "no-name" výrobky. Svědčí o tom první desky na kterých není zřejmé, kdo je vlastně vyrobil. Vše se pak děje proto, aby se tyto výrobky skryly před ostřížím zrakem "celníka" jehož v této kauze hraje Intel Corp.

Kapitoly článku

Tchajwanská firma VIA sice byla u toho, když se přidělovaly licence pro sběrnici Pentia 4 výrobcům čipových sad, avšak tehdy odešla s prázdnou. Tento fakt byl o to překvapivější, že právě VIA byla s přípravami prvního "neintelovského" čipsetu pro Pentium 4 nejdále - již tehdy se hovořilo o tom, že nová čipová sada se bude jmenovat P4X266, a že se bude jednat o sadu, jež bude spojovat nová Pentia 4 (dosud spolupracující pouze s drahými pamětmi RDRAM) s nejběžnějšími pamětmi SDRAM a DDR SDRAM.

cenová tabulka k 5.10.2001
128MB RDRAM = 2x64MB 2x950Kč = 1900Kč
128MB DDR SDRAM 850Kč
128MB SDRAM PC133 530Kč

Vývoj byl již tak daleko, že reprezentanti VIA byli Intelu téměř schopni na jednáních ukázat první prototypy nové čipové sady, pro vývoj kterých teprve žádali požehnání - avšak toho se jim nedostalo.

Místo toho potřebnou licenci jako první obdržela firma ATI, která je v oblasti základních desek a čipových sad totálním nováčkem. Později "s prázdnou" neodešly ani zkušenější firmy Acer Laboratories (čipové sady ALi) ani SIS - VIA však zůstávala stále v nemilosti a to přes to, že Intel tehdy velmi potřeboval doplnit platformu Pentii 4 čipovou sadou, jež by zvládala nejběžnější a nyní i ultra-levné paměti SDRAM a DDR - na druhou stranu Intel nemůže VIA zapomenout to, že stálé vyvíjí a zdokonaluje procesory C3, kterým se na asijském trhu, kde se prodávají většinou nejlevnější sestavy, vede výborně.

Po okamžiku přidělení licencí se ty šťastnější firmy pustily ihned do vývoje (očekává se, že kombinace Pentium 4 + DDR SDRAM se stane prodejním trhákem, alespoň tam, kde záleží na logu "Intel Inside" a přijatelné ceně), zatímco firma VIA, jež P4X266 vyvinula zcela bez podpory Intelu, začala dodatečně legalizovat "papíry" již narozené čipové sady. V přesvědčení, že Intel nakonec podpoří vše, co podpoří prodej jeho stěžejního výrobku - Pentia 4, se vývoj P4X266 nezastavil a po krátké době se rozběhla i jeho výroba.

V této situaci Intel, který právě připravoval vlastní čipovou sadu s podporou pamětí SDRAM (čipset i845 je již na trhu), včetně varianty s podporou pamětí DDR SDRAM (jedná se o dosud neuvedený čipset i845D), začal firmě VIA hrozit soudem a sankcemi. Kdo si podle Intelu pořídí desku vybavenou čipsetem P4X266 dopouští se podobného činu, "jako by kupoval auto s ukradeným motorem".

Je "vízum" S3 legální?

V poslední době se zdá, že VIA našla zdůvodnění existence P4X266 - tvrdí totiž, že získala právo na sběrnici Pentia 4 tím, že koupila část firmy S3, jež měla před časem s Intelem podepsanou dohodu o vzájemné výměně patentů (jednalo se o tzv. cross licensing). Její právníci jsou přesvědčeni o tom, že tyto argumenty u případného soudu "vydrží". Navíc pro jistotu nastupují protiofenzívu a žalují... Intel, za porušení patentů firmy VIA (VIA Technologies Sues Intel® Over Intel Pentium® 4 Processor).

Joro: Přesto, že nejsem právník, mám dojem, že argumenty VIA jsou v této fázi silné pouze morálně (vytvořili výbornou čipovou sadu bez pomoci Intelu..., čipová sada P4X266 je vlastně k prospěchu Intelu, neboť podporuje prodej Pentii 4...) - s právní silou "triku S3" je to již pravděpodobně horší (v materiálu VIA Counters Allegations by Intel se o tomto argumentu nehovoří vůbec).

Výkon P4X266 s pamětmi DDR SRAM

Ať již soudy pokračují, nic nemění na tom, že P4X266 tady je, a že se jedná o dobrý čipset. První měření ukazují, že pokud P4X266 použijeme v kombinaci s pamětmi DDR SDRAM, získáme výkon téměř srovnatelný s vlajkovým čipsetem Intelu i850 (ten využívá dvoukanálových pamětí RDRAM). Je také pochopitelné, že výkon P4X266 ve spojení s pamětmi DDR je značně vyšší než poskytuje SDRAM-ová verze intelovského čipsetu i845 (jak tomu bude poté co Intel uvede své "DDR řešení" neví dosud nikdo).

Recenze P4X266 lze nalézt zde:

Pro ilustraci uvedeme několik grafů ze serveru Anandtech:

Srovnání výkonů i845 (jenž dosud "umí" pouze PC133 SDRAMy) s P4X266 (fialové sloupce):

Kapitoly článku

Témata článku: Sestavy, První motor, Nový trik, Vide, Trik, Dítě, Výrobce, Sram, Ali, Tchajwanská firma


Určitě si přečtěte

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 162

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5