P133 + karta = TV + rádio

Přibližně touto lineární rovnicí lze postihnout podstatu dnešní recenze. Řešení nabízí za dva a půl tisíce korun firma Zero. Předmětem recenze je tedy televizní a rádiová karta PCI. A nezbytnou podmínkou pro její fungování je počítač Pentium 133 nebo lepší.
Přibližně touto lineární rovnicí lze postihnout podstatu dnešní recenze. Řešení nabízí za dva a půl tisíce korun firma Zero. Předmětem recenze je tedy televizní a rádiová karta PCI. A nezbytnou podmínkou pro její fungování je počítač Pentium 133 nebo lepší.

Dálka!
Velmi příjemným překvapením pro rozbalení krabice je dálkové ovládání! Umožňuje nejen přepínání kanálů a regulaci hlasitosti, ale také možnost ladit jednotlivé parametry nebo přepínat na rádio. Senzor pro dálkové ovládání má bohužel poměrně krátký kabel – přibližně metr. Máte-li tedy počítač umístěn pod stolem, je nutno kabel nastavit dvěma konektory a metrem drátu. Domácí výroba prodlužovačky přijde zhruba na 50 korun.

Automatické ladění není příliš úspěšné a je mu třeba jemně pomoci. V programu lze jednotlivé kanály přímo doladit na míru. Funkce náhledu pro 16 kanálů je sice pěkná věc, ovšem nejsme v Americe.

Pro české poměry
Tuner na testované kartě je pro normu PAL D/K (existuje také varianta B/G). Takže české TV stanice naladíte, ale cesta za hranice nikoliv vašich snů je slabší. Jakýsi mírně zrnící obraz dostanete, ovšem zvuk nikoliv. Karta byla testována na kabelovém rozvodu společnosti Kabel Plus, klasické anténě a satelitní anténě.

U kabelové televize byl problém například se slovenskou Markízou (velmi slabý obraz a nepoužitelný zvuk), rakouskými kanály ORF 1 a 2 (mírně šumící zvuk) a všemi satelitními kanály včetně kanálu HBO. Na klasické anténě byla situace velmi podobná. Pro satelitní anténu je verze D/K velmi nevhodná, protože všechny zahraniční nedigitální kanály jsou v normě B/G. Jediným řešením je připojit video mezi TV kartu a satelit, a použít je ke konverzi norem. Nejste-li vlastníky takového videa, tento způsob řešení se celkem prodraží.

„Radio inside“
Mimo televizní tuner měla na sobě testovaná karta také rádio. Balení karty obsahovalo dokonce i drátěnou anténu. Kvalita příjmu signálu při jejím použití byla téměř stejná jako bez ní. Nutno dodat, že testování bylo prováděno v prvním patře budovy umístěné mezi kopci. Při použití běžné antény a kabelového rozvodu byl počítač degradován na obyčejné stereofonní rádio.

Za dva a půl kolíku
Neoddiskutovatelným kladem této karty je její nízká cena. Naopak jako mínus hodnotím jednoúčelové zaměření normy u tuneru. Hodláte-li se spokojit pouze s příjmem českých stanic, jedná se o levné a fungující řešení. Naopak jde o nevhodné řešení pro příjem satelitních stanic. Pokud jste ochotni oželet rádio a zároveň ušetřit 330 korun, potom samostatná TV karta má tuner s oběma normami. Na závěr ještě jedna podstatná připomínka týkající se spíše lidského faktoru než karty: Při práci na počítači s TV kartou výrazně klesá produktivita práce!
televizní karta s rádiem TView 99
Zdroj: Zero, Praha
Telefon: (02) 71 00 01 11
Cena: 2 530 Kč bez DPH
3 086 Kč vč. DPH
Záruka: 6 měsíců
Parametry: televizní tuner, PAL D/K (existuje i verze B/G), rádio, teletext, dálkové ovládání, vstup S-VHS a kompozitní video, audio výstup
Zdroj: Computer
Diskuze (9) Další článek: Vypalujte CD v Neru s podporou MP3

Témata článku: Video, Rádio, Satelitní karty, Teletext, Tunery, TV Tuner, TV program slovenské televize, Satelitní televize, Dálkové ovládání, Kanál, Program televize hbo, Slovenská televize, HBO, Produktivita práce, Dálka, Satelitní antény, Teletext České televize, Domácí výroba, Nízký příjem, Rád karta, TV +, Samostatná recenze, Zero, Kopec, Pěkná věc


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11