Ozvučený svět na CD časopisu Computer

Další sudé číslo Computeru vychází právě dnes a s ním i další originální cédéčko. Podívejte se, co nabízí.
Další sudé číslo Computeru vychází právě dnes a s ním i další originální cédéčko. Téma hudba a zvuk jistě potěší mnohé z těch, kteří si v minulých anketách napsali o podobné programy. Podívejte se i do ostatních kategorií, i tam si určitě najdete nějaký zajímavý program. Co se vám ale určitě bude líbit, je nový design. Grafik měl dobrou náladu a spoustu inspirace a výsledek uvidíte sami. Nuda vás rozhodně nečeká.

Hudba a zvuk na PC
Dnes už má téměř každý počítač zvukovou kartu a bedýnky, někdy i mikrofon. Kromě hraní her a pípání Windows můžete tento hardware pochopitelně využít i jinak. Například pro přehrávání MP3. Kdo ještě nemá doma některý povedený přehrávač, má tentokrát opravdu z čeho vybírat. A kdo již svého oblíbence má, najde zde zaručeně nejnovější verzi. Od WinAmpu až po linuxový XMMS. Soubory MP3 pochopitelně můžete i vytvářet a k tomu nelze nedoporučit nově vypuštěnou pátou verzi Music Match Jukebox. Nyní ve verzi dostupné zdarma umí encoding až do kvalitních 128 kb/s přímo z hudebního CD (placená verze umí až 320 kb/s). Připomínám, že obvyklá kvalita, ve které se MP3 vyskytují, je od 128 do 190 kb/s. Kromě MP3 umí Jukebox i podobný hudební formát Microsoftu. Všechny hudební formáty umí pochopitelně i přehrávat.

Zvuk nemusíte jenom převádět a ukládat, můžete ho i analyzovat, filtrovat, mixovat a stříhat. Na to všechno si troufají moderní zvukové editory, jako třeba GoldWave nebo CoolEdit 2000. A z vyrobených samplů si zkuste vyrobit vlastní hudbu. Jednoduché i složitější sekvencery na cédéčku také najdete.

Nakonec ještě pár programů, kterými sice hudbu na počítači nevyrobíte, ale které s hudbou souvisí. Na kytaru v téhle zemi hraje asi každý, a proto jsme na cédéčko umístili i několik programů pro kytaristy. Už nebude existovat akord, který byste neznali.

Kanceláře a obchody
Programy pro tuto oblast jsme rozdělili do dvou kategorií. V Elektronické kanceláři si určitě vyberete StarOffice nebo 602Pro PC SUITE 2000. O výhodách a nevýhodách obou balíků jste si mohli přečíst v Computeru 3/00, nyní si je můžete vyzkoušet naostro. Linuxová verze StarOffice se bohužel na cédéčko nevešla, ale máme ji připravenou do některého dalšího kola.

V Byznysu najdete ekonomické systémy WinDuo, Pohoda a Money 2000. Posledně jmenovaný je dokonce s modulem pro elektronické obchodování na Vltavě 2000. Také správce kontaktů Supreme Contact se ve vaší firmě může hodit. A o užitečnosti Daňového průvodce asi nikdo nebude pochybovat.

Systém s tučňákem ve znaku
O systém Linux je stále větší zájem. Málokdo si ale chce nainstalovat Linux jako jediný operační systém. Právě takovým uživatelům je učena distribuce PhatLinux, která je poměrně malá a hlavně se nainstaluje přímo z Windows nebo dosu. Není také potřeba rozdělovat a formátovat disk, protože se bez problémů instaluje do existující struktury. Na vyzkoušení nebo provoz serveru je PhatLinux ideální, pro soustavnou práci asi sáhnete po některé z rozsáhlejších distribucí.

Hrajeme si, pracujeme, píšeme …
Ze zvukem a hudbou se sice také pobavíte, ale dobrá hra nikdy nezklame. Začneme netradičně Linuxem. Především pro nové uživatele je určen Doom pro Linux. Kdo ho ještě nehrál v dosu, může to zkusit v Linuxu. Ve Windows si můžete zahrát některou ze skvělých simulací kapesních digitálních her, počínaje Chobotnicí a konče neodbytným Tamagoči. Co si ale opravdu musíte zahrát, je Moorhuhn Jagd, česky Lov na slepice. Pozor! Návyková hra!

A to ještě není všechno. Jako vždy je na cédéčku i sbírka zajímavostí z poslední doby. Třeba Font Creator pro editaci písem TrueType nebo dva prográmky pro formátování disket. Programy, o kterých jsme psali v Computeru, také nechybí.

Nejen programy
Na cédéčku nejsou samozřejmě jenom megabajty softwaru. Computery ve formátu PDF jsou již tradicí a stejně tak archiv rubriky Servis. Weby off-line nejsou tentokrát příliš rozsáhlé (cédéčko je někdy příliš těsné), ale doufáme, že potěší.

Když je tématem hudba a zvuk, nesmí chybět MP3. A opět z jiného žánru. Historickou hudbu přece mohou poslouchat i uživatelé moderních technologií. Jestliže jste v minulém čísle nestihli vyplnit anketní lístek se soutěží o monitory Mitsubishi, máte ještě šanci učinit tak elektronicky z rozhraní cédéčka.

Již dnes se těšte na příští cédéčko, které pro vás připravujeme ve spolupráci s časopisem Connect! Ten se zabývá oblastmi podnikových řešení, komunikacemi a počítačovými sítěmi. Mimo obvyklou porci zajímavostí pro všechny uživatele si tedy více než kdy jindy přijdou na své také administrátoři, správci serverů a ti, kteří se profesionálně zabývají informačními technologiemi.

Diskuze (1) Další článek: Týden: čerstvé Celerony, další free operační systém…

Témata článku: Linux, Povedený design, Mikrofony k pc, Supreme, Match, Doom, Připravený průvodce, Svět, Ekonomický software pohoda, Mitsubishi, Čas, Jukebox, Doom 3, PC Suite, Hudba, Časopis, Elektronický formát


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5