Ozvěny LinuxWorldu: Linux, velký sjednotitel?

Zřejmě nejvýznamnější nové sdělení, které bylo poprvé velkými firmami řečeno nahlas – nahradíme naše proprietární Unixy Linuxem a bude to brzy.
Nedávný LinuxWorld (New York, 21-24. ledna) přinesl jako vždy přehršli novinek a zajímavých zpráv; s odstupem dvou týdnů je možné lépe vyhodnotit, co z toho bylo pro další vývoj tohoto operačního systému podstatné. A je to, podle našeho názoru, jednoznačně následující zpráva: velké počítačové firmy, zastánci operačního systému Unix a vlastníci a vývojáři proprietárních variant Unixu, očekávají a podporují nahrazení svých verzí Unixu Linuxem, a to spíše dříve než později. Ovšemže všichni producenti nezpívali na LinuxWorldu úplně stejnou písničku – zcela jednoznačně se ve prospěch tohoto vývoje vyjádřila firma IBM, podobné stanovisko uvedl Michael Dell, a na druhém konci je firma Sun, která má svůj kvalitní a úspěšný Solaris a která v tomto směru zatím mlčí.

Už jednoznačné prohlášení firmy IBM bylo velmi překvapivé, a konkurenti jej nepochybně bedlivě analyzují. Starší viceprezident firmy pro oblast software Steve Mills použil jasné a nijak nezašifrované výrazivo: „Linux je logický následovník (AIXu). Cesta je úplně jasná, jako osmiproudá dálnice“.( AIX je verze Unixu od IBM, běžící na čipech Power od IBM, pozn. aut.). IBM přitom nikdy předtím nikdy neprohlásila, že AIX nahradí Linuxem, dosud jej prezentovala spíše jako alternativu pro své zákazníky, jako poskytnutí dalších možností a flexibility – firma má čtyři serverové řady a velkou řadu modelů, a řada zákazníků by ráda viděla jejich sjednocení pod jedním operačním systémem, a to Linux umožňuje. Podobně jednoznačně a dle našeho názoru i výstižně se vyjádřil i velký pragmatik počítačového průmyslu, Michael Dell – „Zvítězí Windows a Linux“. Firma Dell mimochodem nahradila čtrnáct svých firemních serverů od Sunu s databází Oracle clusterem vlastních strojů (PC serverů) s Red Hat Linuxem, Oracle 9i zůstává. Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale ono nejde o jeden případ – Gartner Dataquest tvrdí, že loni se ve čtvrtém čtvrtletí v USA téměř zdvojnásobil prodej linuxových serverů oproti předchozímu roku, a trh unixových serverů naopak o 3% klesl. Nejde už o malá čísla ani malé tržní podíly – na pět dolarů utracených do Unixu jde jeden dolar do Linuxu, a Linux dotahuje velice rychle, pokud by jeho rychlost nabývání tržního podílu pokračovala, za dva roky to už bude fifty-fifty.

Nahrazení proprietárních unixů Linuxem nebude přes noc, spíše je na místě výraz nahrazování, který může trvat i desítky let; už ale za několik let může získat větší tržní podíl než ostatní Unixy, které budou spíše někde v koutě „morálně dožívat“. Rozhodující ani není ono nahrazování, protože o něm stejně rozhodnou zákazníci, jako o zpomalení a zastavení investic do proprietárních Unixů. Udává se, že vývoj nové hlavní verze Unixu stojí komerční firmu stovky miliónů dolarů; vynásobte si to počtem hráčů a počtem těchto verzí. Na tom se totiž nedá vydělat – zejména u menších dodavatelů, jako je například SGI, musí firma vývoj vlastní verze OS dotovat z tržeb železa. To, že operační systém bude free a zdarma, jim příliš nevadí; zvyknou si na to, že nekontrolují produkt kompletně, a více se soustředí na vlastní hardware.

I podle vlastních slov je Linux v tomto provedení – tedy jako sjednotitel Unixu, s velkými hráči v zádech – pro Microsoft zatím největší hrozbou. Firma samozřejmě má své argumenty, kterými tyto tržní změny snižuje (např. že za růstem Linuxu v serverovém tržním podílu je vlastně „umělý tlak“ od IBM a obrovská investice této firmy, že nejde o samovolný přechod uživatelů atd.), ale ono je to jedno. I když Linux na serverech roste více na úkor ostatních Unixů než Windows, vyrůstá Microsoftu dosud nejvážnější konkurent v celé „okenní“ historii firmy, nesrovnatelně větší než kdysi OS/2: prvotní, celkem snesitelnou hrozbu, že proti komerčním Windows stojí free (jako svobodný i jako zdarma) systém, Microsoft ještě celkem bez ztráty kytičky ustál, ale to, že proti němu bude stát pětice mocných firem a stovky malých, které bude všechny Linux sjednocovat, je samozřejmě hrozba podstatně vážnější. A vážnost, kterou Microsoft Linuxu v serverové oblasti přiznává, se projevuje ještě v následujícím: podstatně se změnila rétorika firmy. Už se nesetkáme s označením „rakovina“, místo toho se v argumentaci firma zaměřuje na technologické vlastnosti, výhodnost pro konkrétní zákazníky a podobně; přešla tedy od fáze zesměšňování konkurenta k jeho porovnávání s produktem vlastním.

Diskuze (16) Další článek: Windows XP: hesla jsou k ničemu

Témata článku: Windows, Linux, Malý podíl, Michael Dell, Michael, Lin, Malý producent, Komerční let

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost