Ovlivní Bushovo zvolení osud soudní pře s Microsoftem?

Hlavní žalobce proti Microsoftu bojoval za zvolení Al Gora – a to se asi nepromíjí.
Soudní pře o rozkulačení firmy Microsoft v posledních měsících ustoupila do pozadí – prezidentské volby v USA, jak se zdá, zastínily jakékoli další dění. Ne že samozřejmě mezitím soud nemohl pokračovat technicky, ale vzhledem k tomu, že jednou stranou soudu byl stát, zástupce vlády USA, která se ale právě v těchto dnech mění, byla přestávka na místě.

A protože finálně zvítězili republikáni, kteří vystřídají Clintonovy demokraty (nezmění se jenom prezident, ale samozřejmě celý rozsáhlý tým včetně „přátel a přisluhovačů“), bude to znamenat podstatně příznivější podmínky v soudu pro Microsoft. Ukazuje se, jak nevděčné je, když je stát jednou stranou v soudním sporu – v tomto případě se v podstatě „vymění žalobce“, alespoň co se týká rozhodujících osob.

Situace je pikantnější ještě o to, že za vůbec rozhodující osobu na straně státu byl ve sporu považován žalobce David Boies, který byl na straně státu nebývale útočný proti Microsoftu a to, kam až byl spor dotažen (k rozhodnutí o rozdělení), je připisováno hodně právě jemu. Boies také dokonale získal na svou stranu média, což je ve sporu velmi důležité (soud s Microsoftem je jeden z případů „veřejného soudního sporu“, jako byl předtím s O.J. Simpsonem, Clintonovými milenkami atd., kde sice probíhá slyšení, ale názoru veřejnosti je velmi silně nasloucháno).

Jenomže Boies v posledních týdnech kampaně byl převelen na jiný úkol – zastupovat Al Gorea ve sporu o Bílý dům. A to mu zřejmě Bush nepromine. Navíc už nebudou v soudní při vystupovat další proslulé postavy, jako je soudce Jackson (byť soudce, tedy nezaujatý, zdálo se, že je poměrně prudce proti Microsoftu) a zástupce nejvyššího soudu Joel Klein.

Proti tomu se u soukromé firmy žádné „volby“ nekonají a Microsoft situace okamžitě využil: sepsal a soudu zaslal rozsáhlý (150stránkový) materiál, ve kterém právě napadá chyby a zaujatost soudu – minimálně tím získává čas, protože na straně státu nastupují noví právníci, nový soudce a řada soudních koleček proběhne znovu.

Když se podíváme na historii sporu, zjistíme, že uběhly už skoro neuvěřitelné dva roky a dva měsíce od prvního soudního stání – a nestalo se naprosto nic, Microsoftu nebyl, alespoň co se týká tohoto antimonopolního soudu, zkřiven jediný vlásek na hlavě, na druhé straně ale firma také ničeho nedosáhla. Jenomže dva roky odkladných manévrů jsou pochopitelně pro Microsoft nesmírně výhodné – firma jednak bez restrikcí podniká dále, jednak se může dostatečně dlouho připravovat na rozdělení, pokud k němu skutečně nakonec dojde.

Aby současných výhod pro Microsoft nebylo málo, přibývá k nim i samotná osoba George Bushe mladšího. Ten – v souladu s postojem své strany – zastává stanovisko menšího zasahování státu do ekonomiky a svobodného podnikání a několikrát se vyjádřil ve prospěch Microsoftu; dá se tedy očekávat, že noví právníci na straně žaloby (tj. státu) budou proti Microsoftu mírnější.

Určitě se ale nedá říci, že by soud s Microsoftem pro firmu nebyl bez následků – vlivem nejasné situace (ale nejen ní) výrazně klesla hodnota akcií firmy, v důsledku toho (ale nejen toho) firmu opustilo několik desítek klíčových manažerů a image „usvědčeného monopolisty“ Microsoftu také neprospělo u jeho zákazníků či partnerů. Soudní proces tedy nakonec Microsoftu uškodil – jenomže, bohužel, jeho zákazníkům, kteří podle žaloby trpí monopolním chováním firmy, vůbec nepomohl.

Diskuze (6) Další článek: Canon CD-300 - Technické parametry

Témata článku: Microsoft, Soudy, Simpson, Osud, Antimonopolní soud, Bílý dům, Jackson, Bush, Bus, Soud, Bílé místo, Vlásek, George, Klein, Rozsáhlý tým, Spore, Soudní pře


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky