Ovládejte webkamery přes internet!

Jistě jste už někdy na internetu narazili na webkameru. Nakonec, kdo by se rád nepodíval na zajímavé místo, třeba na druhé straně zeměkoule? Možná ale nevíte, že kromě statických webkamer existuje i několik interaktivních. Můžete s nimi pohybovat, přibližovat a oddalovat obraz, zkrátka je ovládat třeba přes půl světa.

Jak to funguje?

Související odkazy

Slovník
ADSL
applet
Java

Jednoduše. Kliknete na odkaz a během několika chvil se vám načte požadovaná stránka. Na ní kromě obrazu kamery najdete i ovládací tlačítka a posuvníky.

Nejčastěji je využíván systém WebView Livescope od společnosti Canon, na kterém můžete využívat horizontální nebo vertikální posuvníky a dále posuvník zoomu. Většinou je k dispozici také ovládání jasu, rozlišení i možnost volit z přednastavených pozic obrazu. Možné je snímek z kamery také „vyfotit“ a uložit si jej.

Klepněte pro větší obrázek

Pravděpodobně na to rychle přijdete sami, ale pro jistotu vysvětlím základní funkce. Nejdůležitější je tlačítko „Start Control“, kterým zahájíte ovládání kamery. Pokud se časovač podbarví zeleně s časovým odpočtem, je kamera vaše a můžete ji ovládat podle libosti.

Čas odpočítává, kolik sekund ještě můžete s kamerou operovat. Jakmile však políčko časovače zůstane šedé a objeví se na něm ikonka fronty osob, budete muset počkat, protože teď kameru ovládá někdo jiný. Čas, který políčko zobrazuje, určuje dobu, během níž musíte vyčkat. Po jejím uplynutí se automaticky pole podbarví zeleně a jistě už víte, co to znamená.

Obraz přiblížíte posunutím příslušného posuvníku nahoru, oddálíte pohybem dolů. Jas ovládáte tlačítkem a můžete využít dvou poloh – jasnější a tmavší obraz. Tlačítkem panoráma vyvoláte panoramatický obrázek prostoru, který kamera obsáhne, a zvolením konkrétního bodu se přístroj zaměří přesně tam, kam jste si přáli.

U většiny kamer si také můžete vybrat z přednastavených pozic. To vřele doporučuji, protože provozovatel takto vybírá nejzajímavější místa k vidění.

K tomu, abyste mohli používat tento typ webkamer, je nezbytné mít nainstalovaný a v internetovém prohlížeči povolený Java applet. Pokud nemáte, každá stránka s webkamerou to pozná a nabídne vám při spuštění jeho instalaci. Většina z vás však již Javu pravděpodobně má nainstalovanou, jelikož se jedná o velmi využívanou aplikaci.

Nemohu také doporučit sledovat tento typ kamer s vytáčeným (dial-up) připojením k internetu. Datový tok je přece jen o trochu větší, než by toto připojení zvládlo. Avšak ADSL a podobné typy připojení vám budou stačit s přehledem.

Pokusil jsem se vybrat ty nejzajímavější ovladatelné kamery, tady jsou:

Evropa

Cardiff

Cardiff je hlavní město Wallesu ve Velké Británii. Pokud vás zajímají hrady, podívejte se na tuto kameru. Kromě hradu můžete vidět centrum města nebo část moderního stadionu.

Edinburgh

Edinburgh je hlavní město Skotska ve Velké Británii. Mohu zde doporučit edinburský hrad na kopci nebo rušnou ulici West End. Pokud umíte odezírat z úst mluvenou angličtinu, můžete zjistit, o čem si zde lidé povídají. Lze si totiž přiblížit detail člověka spěchajícího po ulici nebo odpočívajícího na lavičce.

Lyon

Zde nenajdete lva, jak by se třeba mohl domnívat angličtinář – začátečník. Můžete ale prozkoumat celé město Lyon, ležící na jihu Francie. Zajímavá je především architektura s množstvím katedrál, jako je např. katedrála St. Jean. Zaujme také nezvykle řešená budova opery.

Toulouse

Romantické starobylé francouzské město s několika hezkými mosty a starou architekturou.

San Sebastian

Španělské pobřežní město. Krásný výhled na zátoku La Concha s pláží, ostrov Santa Clara a přístav.

Lisabon

Hlavní město Portugalska. Kamera nabízí pohled na baziliku de Estrela a další dominanty města.

Vídeň

Hlavní město našich jižních sousedů. Můžete si prohlédnout například veselou spalovnu (odpadu) diskutovaného architekta Hundertwassera. A kdo objeví slavné ruské kolo Riesenrad – hlavní atrakci tamního zábavního parku Prater – získává 10 bodů…

Mimo Evropu

Sydney

Jedno z nejznámějších měst Austrálie. K vidění je zde populární architektonický skvost – skořepinová budova opery. Zajímavé je také pozorovat dění na mostě Harbour bridge, a to zvláště v noci. Vzhledem k umístění Austrálie pro vás nebude těžké se do noci strefit…

Toronto

Toronto leží na jihu Kanady. Prostřednictvím této kamery můžete vidět přístav, CN tower a panoráma s mrakodrapy i výhledem na pobřeží.

New York

Tato webkamera slibuje pohled na New York přes řeku Hudson. Pokud jako já nenajdete sochu Svobody, která je v předdefinovaných pozicích, podívejte se alespoň na továrnu na sušenky (Cookie Factory). Ne, že by to byl kdovíjak úchvatný pohled, ale když si představíte, co se děje uvnitř…

Dubai

Pokud hledáte pravou exotiku, zaměřte se na hlavní město Spojených arabských emirátů – Dubai. Můžete vidět slavné mrakodrapy Emirates, některé ulice nebo celé panoráma tohoto moderního města. Když se podíváte v době, kdy je v Dubaji bílý den, uvidíte toho více než v noci…

Tokio

Další exotika, tentokrát z Japonska. Protože Japonců, kteří by se chtěli dívat na svoje hlavní město, bude pravděpodobně spousta, je doba pro ovládání kamery omezena na pouhých 20 sekund.

I přesto musí být prst na vaší myši rychlejší než prst Japonce, který vám chce ovládání jejich webkamery vyfouknout… Jestliže se vám podaří zmocnit se ovládání, můžete vidět zajímavé tokijské panoráma nebo horu Fuji. Pokud ne, určitě se podívá někdo jiný, kdo kameru bude ovládat.

Pláže

Silvi Marina

Léto už je sice pomalu u konce, ale pokud si chcete připomenout dovolenou u moře, zaujme vás webkamera z italského městečka Silvi Marina. Podívejte se na předvolbu „Piscina“, která vám ukáže pláž a výhled na moře.

Surfers Paradise

Možná ještě zajímavější plážová webkamera je z australské pláže Surfers Paradise, kde si během dvou minut lze prohlédnout pláž s výhledem na moře. Když budete mít štěstí, třeba spatříte surfaře nebo hráče volejbalu. Nezapomeňte však na časový posun.

Mission Beach

Čtete tento článek v nočních hodinách? Jestli se chcete v myšlenkách přenést jinam, určitě se podívejte na tuto skvostnou pláž v Californii v USA. Budete ji ale muset vyrvat z rukou uživatelům, kteří testují krajní polohy zoomu při zkoumání opalujících se žen.

Doprava

Jersey Harbour

Přístav ve městě Jersey ve Velké Británii. Doba pro ovládání je 1 minuta. Zaujme toho, kdo má rád lodě, přístavy a lidské hemžení v nich.

Sydney Airport

Koho nezaujaly britské lodě, může se zkusit podívat na australská letadla. Letiště Kingsforda Smithe u protinožců hýří životem, lze vidět terminály, kontrolní věž (pokud si nebudete jisti – je to ten tobogan) nebo panoráma města Sydney. Pokud nic neuvidíte, alespoň zjistíte, kdy mají Australané noc.

Česká republika

V České republice se bohužel nacházejí pouze 2 webkamery, které je možné ovládat. Toto ovládání je řešeno méně elegantně, ale stačí. Obě kamery jsou umístěné v Teplicích:

Kde najdu více takových kamer?

Pokud vám nestačí tento výběr ovladatelných kamer, vězte, že jich existuje mnohem více. Můžete je najít jednak na českých stránkách (TVinfo.cz, Hejda webcams) a jednak na stránkách zahraničních – např. Canon webcams.

Přeji úspěšný lov a půjčte ty webkamery také ostatním!

Diskuze (35) Další článek: IDF: fotografie všech dvoujádrových procesorů

Témata článku: Internet, Webkamera, Toronto, Webkamery, Sydney, Katedrála, Ries, Atrakce, Toulouse, Cardiff, Centrum města, Mora, Sebastian, Kopec, Lyon, Paradise, Airport, Dubai, WebView, Ruské kolo, Architektonický skvost, Jersey, Emirates, Celé město, Panoráma


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT