Windows | Návody

Ovládejte počítač jedním šmahem. Návod, jak ovládat Windows gesty myši

Většinu času máte myš v pravé ruce, byla by tedy škoda nevyužít ji naplno pomocí gest. Naučte se používat ta nejčastější a zrychlete si každodenní práci.

Ovládání pomocí gest myší není nic nového. Pamětníci si jistě vzpomenou na prohlížeč Maxthon, který je představil již v roce 2002. Sám jsem tento prohlížeč dlouhá léta spokojeně používal a jedním z předních důvodů byla právě gesta: proč zdlouhavě najíždět myší do levého horního rohu na malou ikonu zpět, když to lze udělat stiskem pravého tlačítka a krátkým posunem vlevo?

Je zajímavé, že v dnešní době prohlížeče tuto funkcionalitu v základu nenabízejí a musíte si doinstalovat doplňky. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit CRXMouse Gestures, který funguje velmi dobře a základní gesta má nastavena velmi intuitivně. Co když ale chcete používat gesta i mimo webový prohlížeč? Nabízí se několik programů, které se nainstalují, spustí automaticky po startu a fungují podobně. Já vybírám dlouhá léta vyvíjený, stále aktualizovaný a prověřený program StrokesPlus.

Funkcí přehršel

Nutno podotknout, že ač je program velmi malý, nabízí neuvěřitelné množství funkcí. Až takové, že to běžné uživatele může odradit od používání. Ukážeme si proto několik základních funkcí, které zrychlí každodenní používání.

Podívejme se na hlavní okno programu a funkce, které můžete používat napříč operačním systémem. Jako první si všimněte tlačítka Import/Export,  1  které poslouží k uložení a načtení vaší vyladěné konfigurace, pokud byste přeinstalovávali operační systém. V první záložce Global Actions  2  najdete funkce související s operačním systémem: práce se schránkou,  3  spouštění různých programů,  4  práce s okny  5  a mnohé další.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (1) Další článek: Čína zakázala ChatGPT, mohl by šířit západní lži. Baidu chystá vlastní AI

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,