Ovládejte Firefox pomocí klávesnice

Ačkoliv se bez myši většina uživatelů počítače už neobejde, s klávesovými zkratkami si zpravidla ušetříte mnoho času. Webový prohlížeč Mozilla Firefox jich nabízí hned několik desítek.

Myš je dnes nedílnou součástí počítače. Jedni si vystačí s tou nejlevnější variantou ze supermarketu, druzí požadují nejvyšší kvalitu a výbornou ergonomii. Ačkoliv jsou dnes okenní uživatelská rozhraní prakticky všech desktopů od Windows po Linux optimalizovaná pro použití s myší nebo touchpadem, přesto je stále nejrychlejší práce s klávesnicí a klávesovými zkratkami. Kdo dnes ale dokáže i z té nejběžnější klávesnice vytěžit opravdové maximum? Kolik kláves skutečně používáte a klepete v prohlížeči na „Page Down“ nebo raději dáváte přednost prostřednímu kolečku na myši nebo myším gestům v Opeře a Firefoxu?

Velmi efektivně můžete klávesových zkratek využít třeba ve webovém prohlížeči, který dnes patří k nejvytíženějším programům – mnozí jej nedokážou vypnout ani v pozdních nočních hodinách. Nedávno Mozilla uvolnila novou verzi prohlížeče Firefox 3.0. Jelikož s tímto programem brouzdáte po našem webu nejčastěji, přinášíme přehled nejnovějších klávesových zkratek v operačním systému Windows.

Poznámka: Firefox používá velké množství klávesových zkratek. Některé jsou dostupné pouze na Windows, jiné zase pouze pod Linuxem. Některé pak mohou způsobit úplně jinou činnost, jelikož jsou registrované jiným programem s vyšší prioritou, obvykle třeba aplikací pro snímání obrazovky, která běží na pozadí. Pokud vám tedy některé klávesové zkratky nefungují, zkontrolujte, zdali je globálně nepoužívá jiný program.

Navigace – jak zpět a jak vpřed

PříkazKlávesová zkratka
ZpětAlt+ Levá šipka, Backspace
VpředAlt+Pravá šipka, Shift+Backspace
DomůAlt+Home
Otevřít souborCtrl+O
ObnovitF5, Ctrl+R
Obnovit a přepsat vyrovnávací paměťCtrl+F5, Ctrl+Shift+R
ZastavitEsc


Některé operace můžete ovládat pomocí většího množství klávesových zkratek. Zpravidla závisí na kontextu, ve kterém je použijete – třeba podle toho, jaký ovládací prvek má zrovna fokus. Prakticky standardní zkratkou napříč prohlížeči je funkční klávesa F5, která obnoví stránku. Pokud má ale stránka nastavenou delší dobu platnosti, načte se z vyrovnávací paměti prohlížeče. V takovém případě pomůže až kombinace Ctrl+F5, která znovu načte data z webového serveru a přepíše vyrovnávací paměť.

Aktuální stránka – můžete použít třeba lupu

PříkazKlávesová zkratka
Na konec stránkyEnd
Na začátek stránkyHome
Další rámecF6
Předchozí rámecShift+F6
Zdroj stránkyCtrl+U
TiskCtrl+P
Uložit stránkuCtrl+S
PřiblížitCtrl++
OddálitCtrl+-
Normální přiblíženíCtrl+0


Tato sada klávesových zkratek se týká aktuální webové stránky, resp. vybraného panelu. Klávesy End a Home jsou standardní pro libovolný dokument, F6 a Shift+F6 si zase poradí se zastaralými weby, které používají rámce (frameset). Oproti Firefoxu 2.0 přibyla možnost oddalovat a přibližovat celý obsah stránky. Předchozí verze uměla zvětšit pouze text.

Klepněte pro větší obrázek 
Stránku snadno přiblížíte

Editace – kopírujeme, vkládáme a mažeme

PříkazKlávesová zkratka
KopírovatCtrl+C
VyjmoutCtrl+X
SmazatDelete
VložitCtrl+V
RedoCtrl+Y
Vybrat všeCtrl+A
UndoCtrl+Z


Ani funkce pro práci se schránkou se ve Firefoxu neliší od ostatních programů. Nechybí ani funkce Redo/Undo pro historii změn třeba editovaného textu.

Vyhledávání – hledejte třeba pouze webové adresy

PříkazKlávesová zkratka
HledatCtrl+F
Hledat dalšíF3, Ctrl+G
Hledat odkazy'
Hledat text/
Najdi předchozíShift+F3
Hledat na webuCtrl+K, Ctrl+E


Ve Firefoxu můžete vyhledávat na webu, v historii zadaných webových adres a samozřejmě v obsahu stránky. Základní klávesová zkratka Ctrl+F otevře vyhledávací lištu s interaktivním vyhledáváním, zajímavé je ale i rychlé vyhledávání třeba pouze webových adres v obsahu stránky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Běžné hledání na stránce (Ctrl+F) a rychlé hledání WWW odkazů na stránce (')

Okna a panely – orientujte se v desítce otevřených stránek

PříkazKlávesová zkratka
Zavřít panelCtrl+W, Ctrl+F4
Zavřít oknoCtrl+Shift+W, Alt+F4
Posunout panel dolevaCtrl+Levá šipka
Posunout panel dopravaCtrl+Pravá šipka
Posunout panel na začátekCtrl+Home
Posunout panel na konecCtrl+End
Nový panelCtrl+T
Nové oknoCtrl+N
Další panelCtrl+Tab, Ctrl+Page Down
Otevřít adresu v novém paneluAlt+Enter
Předchozí panelCtrl+Shift+Tab, Ctrl+Page Up
Obnovit zavřený panelCtrl+Shift+T
Vyber panel (1 až 8)Ctrl+(1 až 8)
Vyber poslední panelCtrl+9


Prohlížení webových stránek v panelech dnes patří k naprosté samozřejmosti, ačkoliv se stále najdou tací, kteří dávají přednost několika otevřeným oknům prohlížeče. Pokud máte v prohlížeči otevřeno velké množství panelů, můžete si je pomocí klávesových zkratek seřadit, nebo mezi nimi procházet.

Nástroje – jak na historii, oblíbené stránky a anonymní surfování

PříkazKlávesová zkratka
Všechny panely do oblíbenýchCtrl+Shift+D
Přidej do oblíbenýchCtrl+D
Oblíbené stránkyCtrl+B, Ctrl+I
Posouvání kurzoremF7
Správce stahováníCtrl+J
HistorieCtrl+H
Vymazat soukromá dataCtrl+Shift+Del
Chybová konzolaCtrl+Shift+J


Velmi užitečnou klávesovou zkratkou je Ctrl+Shift+D, která uloží všechny otevřené panely do oblíbených. Pokud tedy musíte přerušit práci, toto bude ten nejbezpečnější způsob, jak v ní později pokračovat. Zajímavou funkcí je také posouvání kurzorem, které můžete zapnout klávesou F7. Pokud tak učiníte, budete procházet stránkou po řádcích stejně jako třeba v textovém procesoru.

Různé – Automatické doplnění domény a fokus na adresní řádek

PříkazKlávesová zkratka
Doplnit doménu .comCtrl+Enter
Doplnit doménu .netShift+Enter
Doplnit doménu .orgCtrl+Shift+Enter
Smazat automaticky doplněný textDel
Celoobrazovkový režimF11
Adresní řádekAlt+D, Ctrl+L, F6
Vyber vyhledávačAlt+Horní šipka, Alt+Dolní šipka, F4


F11 přepne okno prohlížeče do celoobrazovkového režimu, Ctrl+Enter zase doplní na konec adresy doménu .com. Asi se neobejdete bez klávesové zkratky Alt+D (nebo F6 na stránce bez rámců), která zase při surfování přesune fokus do adresního řádku a vy tak snadno můžete změnit webovou adresu.

Klávesnice a myš

PříkazKlávesová zkratka
ZpětShift+Kolečkem dolů
VpředShift+Kolečkem nahoru
PřiblížitCtrl+Kolečkem dolů
OddálitCtrl+Kolečkem dolů
Zavřít panelStisk kolečka nad štítkem panelu
Nový panelPoklepání nad lištou se štítky panelů
Otevřít v panelu na pozadíCtrl+Levé tlačítko, Stisk kolečka
Otevřít v panelu na popředíCtrl+Shift+Levé tlačítko, Shift+Stisk kolečka
Otevřít v novém okněShift+Levé tlačítko
Uložit stránku jakoAlt+Levé tlačítko
Posouvat po řádkuAlt+Točení kolečkem


Klávesové zkratky nakonec můžete kombinovat i s běžnou myší. K navigaci zpět nebo vpřed tak poslouží klávesa Shift a pootočení kolečka (resp. stisknutí středního tlačítka), Ctrl ve stejné kombinaci naopak poslouží jako rychlá lupa pro přiblížení nebo oddálení celého obsahu stránky včetně obrázků. Užitečnou funkcí, pokud nepoužíváte sofistikovanější doplňky, je klávesová zkratka Alt+Točení kolečka, která namísto výchozího skokového posouvání delší webové stránky bude podobně funkce Posouvání kurzorem posunovat webovou stránkou po řádcích.

Klávesové zkratky a doplňky

Pokud by vám přes širokou nabídku klávesových zkratek ovládání přes klávesnici nestačilo, k dispozici je i několik doplňků pro Firefox. Za zmínku stojí třeba Functions for keyconfig, pomocí kterého získáte zkratku praticky na cokoliv a Mac Shortcuts, což ocení ti, kteří chtějí s Firefoxem na WIndows nebo Linuxu používat obvyklé zkratky z Mac OS X. Klávesové zkratky lze nakonec upravit i pomocí konfiguračního registru prohlížeče, který najdete na webové adrese about:config.

Klepněte pro větší obrázek
V konfiguračním registru lze nastavit třeba chování stisku kolečka na myši (středního tlačítka)

Hlavní nevýhodou klávesových zkratek je nakonec jejich počet, který odradí nejednoho začátečníka, pokud je však začnete používat, velmi brzy zjistíte, že práce s prohlížečem může být s minimálním použitím elektronického myšáka mnohem rychlejší a efektivnější.

Úplný seznam klávesových zkratek najdete na webu Mozilla.org. Bohužel ani oficiální seznam není zpracován zcela pečlivě, snadno tak narazíte na některé zkratky, které ve Windows vůbec nefungují (typicky Ctrl+I pro zobrazení okna s informací o stránce).

Klávesové zkratky pro Firefox 3.0 na Windows , Linuxu i Mac OS X
Klávesové zkratky s myší pro Firefox 3.0 na Windows, Linuxu i Mac OS X

 

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (21) Další článek: Nvidia PhysX i na Radeonech? Neoficiálně možná ano

Témata článku: Software, Windows, Prohlížeče, Klávesnice, Firefox, Download, Levý panel, Zavřený panel, CTRL + L, Otevřené okno, Ctrl + Shift + L, Panel, Redo, Nejbezpečnější způsob, Shift, Klávesová zkratka, Přiblížení, Ctrl + Enter, Oblíbený web, Vyhledávací lišta, Shift + Tab, Opravdové maximum, Obvyklé gesto, Libovolný dokument, Levé tlačítko, Navigace na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5