Google | Hardware

Ovládání pohybem ruky nad telefonem z Pixelů zmizelo. Google ale s technologií dál počítá

Jedna z hlavních novinek minulého roku u telefonů Pixel bylo ovládání za pomoci radaru Soli. Letos jsme se ale této funkce u novinek Pixel 4a 5G a Pixel 5 nedočkali. Google se ale v rozhovoru s The Verge svěřil, že s funkcí i nadále počítá.

Projekt Soli v rámci Googlu není žádnou novinkou a firma jej vyvíjí přibližně 5 let. První komerční produkt s touto komponentou byl přitom právě Pixel 4 (a jeho XL varianta), který vyšel minulý rok. Soli přitom umožňuje telefonu vědět o vaší přítomnosti a reagovat na vás ještě dříve, než se telefonu fyzicky dotknete. Stačí se tak přiblížit a sám rozsvítí hodiny na displeji a zároveň zapne rozpoznávání obličejem. V momentě, kdy máte telefon v ruce, je tak již pravděpodobně odemknutý a připravený na používání.

Druhou možností je pak využití na různá gesta. Mávnutím nad displejem na jednu, či druhou, stranu můžete přepnout písničku, ztlumit vyzvánění hovoru či budíku apod. A zatímco tato druhá možnost působí tak poněkud zvláštně a ne vždy funguje, jak má, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že první využití je naprosto skvělé a návykové. I v momentě, kdy máte špinavé ruce apod. můžete snadno mávnutím ruky telefon probudit, i když jste od něj daleko, či se jen nad něj nakloníte a on se celý odemkne, bez zmáčknutí tlačítka.

Příliš drahé pro letošní modely

Jak to ale u podobných technologií bývá, nejsou vůbec levné na výrobu. To ostatně dokazuje i cenovka Pixelu 4, která byla o celých 100 dolarů vyšší, než současný Pixel 5, byť Soli samozřejmě nebylo jediným viníkem tohoto rozdílu. V letošní modelové řadě se Google zaměřil hlavně na střední třídu, čemuž uzpůsobil vše a tak muselo Soli, včetně přihlašování obličejem, ustoupit.

Zprvu to tak vypadalo, že Google o technologii zcela ztratil zájem, nyní se ale Rick Osterloh, vedoucí hardwaru, svěřil, že s ní i nadále počítají a objeví se v dalších produktech. Už ale odmítl potvrdil, zda půjde o telefon, či něco jiného. Šance tak je, že se objeví s některém z chystaných nových termostatů či chytrých displejích, kde by podobné ovládání z větší dálky dávalo smysl. U obojího by přitom Google nemusel tolik tlačit na zmenšení zařízení, jako tomu bylo v případě telefonu s velmi omezeným místem, což by se mohlo příznivě projevit na cenovce.

Konkrétní plány tak jsou prozatím neznámé, je ale dobré vědět, že Google se Soli počítá. A tak se snad jednou dočkáme návratu i do telefonů. Vylepšenou verzi by si Pixely rozhodně zasloužily.

Jaké byly naše zkušenosti s radarem Soli po vydání Pixelu 4?

Diskuze (2) Další článek: V Česku se rozsvítila druhá 5G síť. Do nové generace vstoupil Vodafone

Témata článku: Technologie, Google, Hardware, Mobilní telefon, Smartphone, Pixel, Novinka, The Verge, Cenovka, Radar, Displej, Pohyb ruky, Vyzvánění, Mávnutí, Ovládání, DAL, Rick Osterloh, Sůl, Telefon, Mobilní telefony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru