Hardware | Google

Ovládání pohybem ruky nad telefonem z Pixelů zmizelo. Google ale s technologií dál počítá

Jedna z hlavních novinek minulého roku u telefonů Pixel bylo ovládání za pomoci radaru Soli. Letos jsme se ale této funkce u novinek Pixel 4a 5G a Pixel 5 nedočkali. Google se ale v rozhovoru s The Verge svěřil, že s funkcí i nadále počítá.

Projekt Soli v rámci Googlu není žádnou novinkou a firma jej vyvíjí přibližně 5 let. První komerční produkt s touto komponentou byl přitom právě Pixel 4 (a jeho XL varianta), který vyšel minulý rok. Soli přitom umožňuje telefonu vědět o vaší přítomnosti a reagovat na vás ještě dříve, než se telefonu fyzicky dotknete. Stačí se tak přiblížit a sám rozsvítí hodiny na displeji a zároveň zapne rozpoznávání obličejem. V momentě, kdy máte telefon v ruce, je tak již pravděpodobně odemknutý a připravený na používání.

Druhou možností je pak využití na různá gesta. Mávnutím nad displejem na jednu, či druhou, stranu můžete přepnout písničku, ztlumit vyzvánění hovoru či budíku apod. A zatímco tato druhá možnost působí tak poněkud zvláštně a ne vždy funguje, jak má, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že první využití je naprosto skvělé a návykové. I v momentě, kdy máte špinavé ruce apod. můžete snadno mávnutím ruky telefon probudit, i když jste od něj daleko, či se jen nad něj nakloníte a on se celý odemkne, bez zmáčknutí tlačítka.

Příliš drahé pro letošní modely

Jak to ale u podobných technologií bývá, nejsou vůbec levné na výrobu. To ostatně dokazuje i cenovka Pixelu 4, která byla o celých 100 dolarů vyšší, než současný Pixel 5, byť Soli samozřejmě nebylo jediným viníkem tohoto rozdílu. V letošní modelové řadě se Google zaměřil hlavně na střední třídu, čemuž uzpůsobil vše a tak muselo Soli, včetně přihlašování obličejem, ustoupit.

Zprvu to tak vypadalo, že Google o technologii zcela ztratil zájem, nyní se ale Rick Osterloh, vedoucí hardwaru, svěřil, že s ní i nadále počítají a objeví se v dalších produktech. Už ale odmítl potvrdil, zda půjde o telefon, či něco jiného. Šance tak je, že se objeví s některém z chystaných nových termostatů či chytrých displejích, kde by podobné ovládání z větší dálky dávalo smysl. U obojího by přitom Google nemusel tolik tlačit na zmenšení zařízení, jako tomu bylo v případě telefonu s velmi omezeným místem, což by se mohlo příznivě projevit na cenovce.

Konkrétní plány tak jsou prozatím neznámé, je ale dobré vědět, že Google se Soli počítá. A tak se snad jednou dočkáme návratu i do telefonů. Vylepšenou verzi by si Pixely rozhodně zasloužily.

Jaké byly naše zkušenosti s radarem Soli po vydání Pixelu 4?

Diskuze (2) Další článek: V Česku se rozsvítila druhá 5G síť. Do nové generace vstoupil Vodafone

Témata článku: Technologie, Hardware, Google, Mobilní telefon, Smartphone, Pixel, Sůl, Cenovka, Radar, Ovládání, Mávnutí, Pohyb ruky, Telefon, Novinka, Rick Osterloh, The Verge, Displej


Určitě si přečtěte

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 39

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 33

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 104

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk