Ovládání počítače na dálku a přes webový prohlížeč: LogMeIn.com

Mnoha uživatelům občas přijde vhod možnost vzdáleně ovládat svůj počítač. Ať už z práce, nebo z dovolené. Služba LogMeIn.com přesně toto nabízí. Stačí k tomu pouze malá aplikace na straně jedné a internetový prohlížeč na té druhé. NATy ani firewally nejsou překážkou, veřejná IP adresa tedy není podmínkou.

LogMeIn.com byl představen v dubnu 2004. Od té doby získal po celém světě více než dva miliony uživatelů. Přesto na našem území není příliš známý. Umožní vám vzdáleně kontrolovat vaše PC s Windows odkudkoli, kde se dostanete k počítači s internetovým připojením a prohlížečem. Microsoft Internet Explorer využívá pro vzdálenou správu ActiveX komponenty, Mozilla Firefox stáhne plugin.

Celý systém je jištěn na několika úrovních. Přihlášovacím heslem k uživatelskému účtu LogMeIn, 256-bitovým SSL šifrováním komunikace a v neposlední řadě vlastním přihlašovacím jménem a heslem k systému Windows v ovládaném počítači. Podporovány jsou Windows 98, 2000, XP a Server 2003. Na počítači, který bude používán ke vzdálené administraci, je potřeba mít jakýkoli operační systém s internetovým prohlížečem, který podporuje použití Javy. Je možno použít i PocketPC.

Poradí si s NATem i firewallem

Základní výhodou LogMeIn je ve srovnání s mnoha konkurenčními řešeními jeho práce prostřednictvím serverů společnosti LogMeIn. To kromě již zmíněného přístupu přes webový prohlížeč umožňuje rovněž ignorovat překladače adres (NAT) a v mnoha případech i obcházet firewally. Tuto schopnost jsme testovali na počítači za domácím routerem, chráněném zkušební verzí Kerio Server Firewallu.
 
V routeru nebylo nastaveno žádné směrování portů, stejně jako ve firewallu nebyla pro ovládací aplikaci vytvořena výjimka, takže povoleno bylo pouze odchozí spojení. Počítač bylo možné vzdáleně ovládat a to dokonce ze stroje, který rovněž nebyl přímo viditelný z internetu. To znamená, že ovládané PC v celém procesu figurovalo pouze jako klient. Řešení LogMeIn je tak ideální pro uživatele, kteří nemají veřejnou IP adresu. Pro ZoneAlarm, Norton Internet Security a integrovaný firewall Windows XP SP2 doporučuje výrobce vytvořit pravidla. Jak na ně, lze najít ve velmi detailních FAQ přímo na webu LogMeIn.com.

Jak na to?

Pro využívání služby je potřeba se na webu LogMeIn.com zaregistrovat. Registrační formulář je přístupný po kliknutí na tlačítko „Get LogMeIn Free“ přímo na úvodní stránce. Registrační formulář je jednoduchý. Po registraci systém odešle potvrzovací e-mail, v němž se nachází link pro aktivaci uživatelského účtu. Registrací získáte přístup k variantě LogMeIn Pro, jejíž zkušební doba je omezena na třicet dní existence účtu, nebo dvě hodiny připojení ke vzdálenému počítači. Záleží na tom, která varianta nastane dříve.
 
Klepněte pro větší obrázek
Registrační formulář je jednoduchý, systém nevyžaduje žádné osobní údaje
 
Pro verze umožňuje kromě samotné administrace ještě přenášet soubory v komfortním dvoupanelovém správci, synchronizovat složky mezi počítači, nebo připojit tiskárnu ovládajícího počítače k ovládanému. Po vypršení zkušebního období si firma LogMeIn za tuto variantu účtuje 12,95 dolaru za měsíc, nebo 69,95 dolaru za rok pro jeden počítač. Druhou možností je přejít na variantu zdarma, která však umí „pouze“ vzdálenou administraci.
 
Klepněte pro větší obrázek
Přidání počítače a stažení ovládací aplikace je snadné: V akci Internet Explorer
 
Po registraci je třeba do systému zadat počítač.  K tomu je nezbytné na něj nainstalovat ovládací aplikaci. Ta posléze počítač sama zaregistruje do uživatelova profilu na webu, kde se objeví v sekci „My computers“. Zde je možné po kliknutí na odkaz „Computer settings“ změnit jeho název, který se automaticky nastavuje podle jména počítače zadaného ve Windows. Na stejné stránce se nachází ještě možnost správy sekundárních uživatelů – tedy osob, jimž chcete poskytnout přístup ke svému počítači. Tím je veškerá konfigurace skončena a PC je ovladatelné téměř odkudkoli na světě.
 
Klepněte pro větší obrázek
Počítač je přidán, pohled na složku My computers

Sezame, otevři se!

Na vzdáleném počítači se stačí na webu přihlásit do systému LogMeIn. Jak již bylo zmíněno v úvodu, následující postup závisí na použitém prohlížeči. Po přihlášení k ovládanému stroji se zobrazí nabídka pro výběr činnosti, kterou chcete provádět. Skládá se z možností LogMeIn verze Pro. Volba Remote Control vás zavede rovnou k oknu přihlášení do Windows. Po vyplnění přihlašovacích údajů pro některý uživatelský účet již následuje vytoužený cíl: Plocha Windows.
 
Klepněte pro větší obrázek
Instalace ActiveX na ovládající počítač: Opět Internet Explorer
Klepněte pro větší obrázek
Instalace pluginu na ovládající počítač: Logo napoví - Mozilla Firefox
Klepněte pro větší obrázek
A spojení je sestaveno
Klepněte pro větší obrázek
Netradiční, ale přeci: Přihlašovací obrazovka Windows
 
Tu lze zobrazit buď v okně, nebo maximalizovanou. Práce s ovládaným počítačem je v porovnání s konkurenčními systémy poměrně svižná. Možnosti nastavení množství obrazových barev a rychlosti připojení jsou dostatečné. Velkým plusem je možnost souběžně s připojením na ovládaném počítači pracovat. Akce uživatele u tohoto PC jsou přenášeny uživateli připojenému, což je ideální například pro vzdálenou technickou pomoc. Byť na ní při vzdáleném připojení až tak nezáleží, zátěž, kterou aplikace LogMeIn klade na spravovaný systém, je poměrně přijatelná. LogMeIn zkrátka vyčnívá jednoduchostí konfigurace, možnostmi práce zpoza NATu a uživatelským pohodlím.
 
Klepněte pro větší obrázek
Zátěž na spravovaný systém je přijatelná. Screenshot pochází přímo z ovládaného počítače.
Klepněte pro větší obrázek
Ještě jednou Firefox: Verze Pro nabízí komfortního správce souborů
 

Diskuze (76) Další článek: Telecom a Eurotel se mění na Telefónica O2 Czech Republic

Témata článku: Windows, Internet, Internet Explorer, Firefox, Zkušební doba, Webový prohlížeč, Zkušební verze, Chráněná složka, Připojení tiskárny k pc, Uživatelská složka, Vzdálená instalace, Log, Ovládací aplikace, Prohlížeč, Nezbytný údaj, Logmein

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší