Hardware | Pevné disky | Úložiště

Ověřte si, jak je na tom váš disk nebo SSD: 8 tipů na aplikace, které vám to řeknou

  • Na pevných discích bývá uloženo to nejcennější – naše data
  • Sledujte jejich „zdravotní stav“ pomocí jednoho z nástrojů
  • Případné problémy díky nim odhalíte dříve než nastanou

Na pevných discích bývá uložené to nejcennější, co v počítačích a noteboocích máme – naše data. V případě poruchy pak přijde na řadu zásadní otázka: máte zálohu? Závada disku však nemusí být nečekaná a často ji lze odhalit dříve než udeří v plné síle.

Možné potíže můžete s předstihem odhalit díky systému S.M.A.R.T., což je zkratka pro „Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology“. Ten sleduje různé parametry disku, na jejichž základě lze predikovat blížící se selhání.

S.M.A.R.T. napoví, když se blíží konec

Indikátory, naznačujícími možné problémy, je například zvýšené zahřívání, vyšší hluk, problémy se čtením či zápisem dat nebo zvyšující se počet poškozených sektorů. Sledováním těchto parametrů v průběhu času lze s nezanedbatelnou pravděpodobností s předstihem detekovat poruchu.

Technologie S.M.A.R.T. sleduje a reportuje několik desítek různých atributů. Jejich pochopení je často nelehké i pro odborníky z oboru, proto některé softwarové nástroje zobrazují nejen prosté hodnoty, ale také je nějakým způsobem vyhodnocují a „komentují“.

Uživatel tak dostává zprávu ve „snadno stravitelné“ podobě – například jako varování, že by bylo vhodné provést výměnu pevného disku, nebo ve formě odhadované životnosti hardwaru. Hlavním cílem je minimalizace rizika ztráty dat.

Kódová označení systému S.M.A.R.T. však nemusíte studovat. Existuje řada aplikací, které vám přehlednou formou ukážou, jak na tom váš disk je. A nemusí se jednat jen o klasiku s plotnami, ledacos vám prozradí také o stavu SSD.

Diskuze (25) Další článek: FarFarOut: Po dvou měsících opět padl rekord s nejvzdálenějším tělesem Sluneční soustavy

Témata článku: Hardware, Intel, SSD, USB, Pevné disky, Úložiště, Adata, NAS, Crucial, Kingston, HD Tune, Část okna, Hard Disk Sentinel, SMART Info, Sata, OCZ, Corsair, Pevný disk, Atribut, DST, Aplikace, ATA, Nástroj, CrystalDiskInfo


Určitě si přečtěte

Ověřte si, jak je na tom váš disk nebo SSD: 8 tipů na aplikace, které vám to řeknou

Ověřte si, jak je na tom váš disk nebo SSD: 8 tipů na aplikace, které vám to řeknou

** Na pevných discích bývá uloženo to nejcennější – naše data ** Sledujte jejich „zdravotní stav“ pomocí jednoho z nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dříve než nastanou

Karel Kilián | 25

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

** Teslu v režimu autopilota je možné zmást a poslat do protisměru ** Odborníkům k tomu stačily tři samolepky na vozovce ** Je důvod se znepokojovat? Ne, pokud řidič dává pozor

Karel Kilián | 98



Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru